1. YAZARLAR

  2. Armanc Arkas

  3. KOYUN CAN KASAP ET DERDİNDE
Armanc Arkas

Armanc Arkas

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

KOYUN CAN KASAP ET DERDİNDE

A+A-

Ölüm yahut yaralanmayla son bulan kazalardan sonra olay yeri inceleme ekibi gibi hızlı hareket eden, kendilerini uzman yahut aracı olarak tanıtan vicdan arsızlarının vukuatları her geçen gün artıyor. Kendilerine has bir haber alma ağı kuran simsarlar vefatla sonuçlanan bir kaza haberi alır almaz ülkenin dört bir yanına taziye ziyareti için gitmekten, aile bireylerinin telefon numaralarına ulaşıp onları sürekli aramaktan kaçınmıyorlar. Acısını yaşayan insanların temiz duygularıyla oynayan simsarlar adeta bir lütufmuş gibi onlara destekten yoksun kalma tazminatı hakları olduğunu, bunu birkaç ay içerisinde alabileceklerini, kendilerinin büyük bir sigorta veya hukuk şirketlerinin var olduğunu, ülke çapında bu hizmeti verdiklerini söyleyip, vefat edenin bilgilerini öğrenmeden, geride kalan aile bireylerini bilmeden ''yarım milyona yakın tazminat alacaksınız'' diyerek insanlarımızı umutlandırıyor ve kandırıyor.

Peki, kim bu simsarlar, aracılar? Kısaca iş takipçileri. İşleri de trafik kazalarını ve bu kazalarda ölenlerin yakınlarını ya da sakat kalanları bulmak. Bu işi ''aracılık hizmetleri'' ya da ''hasar takip merkezi'' gibi isimler altında şirket kurup yapanların yanı sıra ellerinde çantaları taziye taziye gezip vekâlet toplayarak yapanların da günden güne arttığını görmekteyiz. Bu simsarlar, trafik kazaları ile ilgili hastanelerin acil servislerinden resmi kurumlara kadar organize olmuş durumdalar. Ellerinde gezdirdikleri vekâletnameyle bu işi en iyi kendilerinin takip edeceğini söyleyip insanlardan imza toplayan simsarlar aslında verilen imzayla bankadan para çekme yetkisini bile alabiliyor. Vekâletnamedeki küçük yazıları okumaya üşenmemizin ya da anlamını bilmediğimiz terimlerin başımıza ne işler açabileceğini görmek gerekiyor.

Peki, nedir bu tazminat? Destekten yoksun kalma tazminatı, vefat eden bir kişinin yaşarken destek verdiği kişilerin aldığı desteğin vefat sebebiyle ortadan kalkması sonucunda destek alanların uğradıkları zararın karşılığıdır. Destekten yoksun kalma tazminatı, vefat edenin destek olduğu kişilerin hayatlarının, vefat nedeniyle kötüleşmemesi için kabul edilmiş bir maddi tazminat davası türüdür.

Hak sahipleri, bu maddi tazminat davası ile birlikte aynı dava içinde manevi tazminat davası da açabilirler. Söz konusu tazminatın amacı, ölenin yaşarken destek verdiği kişilerin hayatlarını aynen sürdürebilmeleri, sosyal ve ekonomik bağlarına ölümden önceki gibi devam edebilmelerinin sağlanmasıdır.

Tabi birde işin yaralanma boyutu var. İşgüzar aracılar hastanelere kadar gelip geçmiş olsun adı altında yine duygularımızı sömürüyor. Tabi böyle deyince her hasta ziyaretine geleni ya da tesadüfen bu konuları açanları ayrı tutmak gerekiyor ama git gide duyguların istismara uğradığı, menfaatsiz tek bir adımın dahi atılmadığı vakaların arttığını gözlemliyoruz.

Altını çizmekte fayda gördüğüm bu konuda aracıya ihtiyacımızın olmadığını yinelemek isterim. Tanımadığı, bilmediği ailelerin taziyelerine giderek henüz taziyenin ilk gününden itibaren tazminat alabileceklerinden bahsederek kazanç elde etmek isteyen simsarlarla karşılaştığımız anda haklarımızı tazmin edebilmek için onlara ihtiyacımız olmadığını hissettirmeliyiz. Toplumu bu simsarlardan kurtarmak için yapmış oldukları faaliyetlerin suç olduğunu hatırlatmalı, gerekirse kartlarını veya kimlik bilgilerini alarak bölge barolarına veya savcılığa haber vermeliyiz.

 

Bu yazı toplam 8934 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.