1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. "Kriz geçici, ekonomik ilişkileri etkilemez"
"Kriz geçici, ekonomik ilişkileri etkilemez"

"Kriz geçici, ekonomik ilişkileri etkilemez"

"Kriz geçici, ekonomik ilişkileri etkilemez"

A+A-

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Almanya ile Türkiye arasında yaşanan gerginliğin geçici olduğunu ve ekonomik ilişkileri etkilemeyeceğini söyledi. Zeybekci, Türkiye'deki Alman yatırımlarının hükümetin garantisinde olduğunu da ifade etti.

İstanbul Büyükada'da gözaltına alınan ve ardından altısı tutuklanan insan hakları aktivistlerinden birinin Alman vatandaşı olması Ankara Berlin ilişkilerinde yeni bir krize neden olurken, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Türkiye ile ilişkilerin eskisi gibi devam edemeyeceğini ve Türkiye'ye yönelik adımları hükümet olarak değerlendirdiklerini açıklamışı. Ankara ise 'talihsiz' olarak nitelendirdiği açıklamanın ardından özelikle iki ülke arasındaki 'ekonomik ilişkileri bulandırmaya yönelik açıklamaların kabul edilemez olduğunu' belirtmişti.

'İKİ TARAF DA KAYBEDER'

Reuters ile gerçekleştirdiği söyleşide Zeybekci, "Bu konuda daha sakin, aklı selim ile tarafların bunu değerlendirmesi gerekiyor. Türkiye ile Almanya ilişkilerinin gerilim haline dönüşmesinden iki taraf da kaybeder. Kim sevinir ona bakmak lazım" dedi.

'ALMANYA SÖZLERİNİ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRMELİ'

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel dünkü açıklamasında, "Alman şirketlerinin tehditler mevcutken Türkiye'deki yatırımlarını nasıl garantiye alabileceğimizi bilemiyoruz" demiş, Türkiye'ye dönük başka adımlar atılabileceği kaydetmişti. Gabriel'in bu ifadelerini değerlendiren Zeybekci şunları söyledi:

"Almanya'nın açıklamalarında kastı açan sözlerini tekrardan gözden geçirmeleri gerektiğini düşünüyorum… Türkiye'deki tüm Alman yatırımları, yüzde 100 Türk hükümeti ve devletinin garantisi altında. Türk hukuku ve kanunlarının garantisi altındadır. Türk yatırımcıların hakları neyse onun gibidir, hatta bazı imtiyazları bile vardır. İki ülke birbirinin rakibi değil, tamamlayıcısı."

'İLİŞKİLERİN ETKİLENECEĞİNİ SANMIYORUM'

Yaşanan krizin Almanya'ya ihracatı etkileyip etkilemeyeceği yönündeki soruya Zeybekci, "Kendi özel sektörünüze Türkiye'den mal almayın mı diyeceksiniz? Liberal ekonomilerde böyle bir şey fiziken mümkün değil. Bu nedenle ilişkilerin etkileneceğini sanmıyorum" cevabını verdi.

'SIKINTI YAŞADIĞIMIZ ÜLKELERLE EKONOMİK İLİŞKİLERİN ETKİLENMEMESİNE ÖZEN GÖSTERDİK'

İki ülkenin her alanda yakın işbirliğinin bulunduğunu kaydeden Zeybekci, "Bu kriz geçici. Ekonomiye dönük kalıcı hasar bırakacak sözleri söylerken dikkat etmek lazım. Biz sıkıntı yaşadığımız ülkelerle ekonomik ilişkilerin etkilenmemesine özen gösterdik. Almanya ile zaten bu noktaya hiç gelmedik" ifadesini kullandı.

Almanya Ekonomi Bakanı Brigitte Zypries dünkü açıklamasında, yaşanan iklim nedeniyle Alman şirketlerinin Türkiye'de yatırım yapmalarının çok zor olduğunu vurgulamıştı.

'TURİSTLER MENFAATLERİNE BAKACAKLARDIR'

 

Almanya'nın kendi vatandaşları için Türkiye'ye seyahat uyarısı yapmasını 'talihsizlik' olarak yorumlayan Zeybekci şunları söyledi:

"Sezon olarak her türlü angajmanın yapıldığı bir dönemdeyiz. İnsanlar menfaatlerine bakacaklardır. Türkiye turizmde en ucuz hizmetin alındığı ülkelerden. Yaşananların Türk turizmini etkileyeceğini öngörmüyorum. Türkiye turizmde 2012'de yaşadığı zirveyi, 2017 yılında aşacaktır."

Alman Dışişleri Bakanı Gabriel, "Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını güncelliyoruz. Vatandaşlarımızı dikkatli olmaları için uyarıyoruz" diye konuşmuştu.

'GÜMRÜK BİRLİĞİ GÖRÜŞMELERİ KISA SÜRE SONRA BAŞLAYACAK'

Türkiye-Almanya geriliminin, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında yürütülen Gümrük Birliği (GB) güncelleme sürecini etkileyip etkilemeyeceği sorusuna da Zeybekci, "Almanya kendi adına konuşuyor. GB güncelleme görüşmelerinin en kısa sürede başlayacağı konusunda bir tereddüdüm yok" ifadesini kullandı.

'HABERLER ASPARAGAS'

Zeybekci, Türk makamlarının FETÖ ile bağlantılı Alman şirketlerinin isimlerini Almanya'ya liste halinde sunduğu haberini de yalanlayan Zeybekci, "Bu haberler asparagastır. Bunların kayıtlarının tutulduğu bakanlığın başındaki kişi olarak söylüyorum" dedi.

'HIRSIZIN HİÇ Mİ SUÇU YOK'

İki ülke arasındaki gerilimin en önemli kıvılcımlarından birisi olan, Türkiye'de tutuklu Alman aktivistle ilgili de Zeybekci şu değerlendirmeyi yaptı:

"Türk hukuku Alman aktivist ile ilgili bir adım atarsa bu süreci en kısa sürede sonuçlandıracaktır. Herkes kendi yaptığının sonucuna katlanır… Alman aktivistten bahsederken, herkes 'hırsızın hiç mi suçu yok' diye de düşünmeli. Tutuklamanın ayrıntılarına bakılmalı."(Kaynak:Sputnik)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.