1. YAZARLAR

  2. Nimetullah Yıldız

  3. KURAN EBEDİYETİN EDEBİYATIDIR
Nimetullah Yıldız

Nimetullah Yıldız

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

KURAN EBEDİYETİN EDEBİYATIDIR

A+A-


" O, gökten ölçüye bağlı olarak su indirmiştir. Onunla ölü bir bölgeyi canlandırdık. İşte siz de böyle çıkarılırsınız. " ( Zuhruf Suresi - 11 )
***
Ölçümlere göre , yer yüzünde saniye de 16 milyon ton su buharlaşmaktadır . Bir yılda bu miktar 505 trilyon tona ( 505.000 km3 ) ulaşır. Bu rakam aynı zamanda bir yılda Dünya'ya yağan yağmur miktarını belirtir. Yani dünya üzerindeki su sürekli bir denge içinde "bir ölçüye göre " dönüp durmaktadır. Her yıl buharlaşan ve tekrar yağmur olarak düşen miktar sabittir. 16 milyon ton .
Yağmurdaki ölçü sadece miktarında değil , yağmur damlalarının düşüş hızında da vardır. Yağmur damlasının büyüklüğü ne olursa olsun , yeryüzüne düşme hızları belli bir limitin üzerine çıkmaz . Nobel ödüllü fizikçi Phillip Lenard ; yağmur damlalarının çaplarının genişledikçe , düşme hızlarının arttığını tespit etmiştir. Ancak düşme hızındaki bu artış ,yağmur damlasının çapı 4.5 mm olana kadar devam etmekteydi.Daha büyük yağmur damlalarında ise düşme hızları saniyede 8'm yi geçmemektedir.Bunun sebebi damlaların düşerken aldıkları şekildir. Yağmur damlalarının bu özel şekli , atmosferin sürtünme etkisini arttırır ve damlaların belli bir hız limitini aşmasını önler.

“Biz göğü kudretimizle bina ettik ve şüphesiz biz onu genişletiyoruz. ”( Zariyat süresi - 47 )
***
20. Yüzyılın başlarına kadar bilim dünyasına hâkim olan tek görüş , evrenin durağan ve de sonsuz olduğu yönündeydi . 20. Yüzyıla kadar hiç bir bilim adamı evrenin genişlemesinden bahsetmemişti. Bu tahmin bile edilemezdi .
Fizikçi Alexander Friedmann ve Evren Bilimci Georges Lemaitre 20. yüzyılın başlarında, evrenin sürekli hareket halinde olduğunu ve genişlediğini teorik olarak hesapladılar. Bu gerçek, 1929 yılında gözlemsel olarak da ispatlandı. Astronom Edwin Hubble dev teleskopla gökyüzünü incelerken, yıldızların ve galaksilerin sürekli olarak birbirlerinden uzaklaştıklarını keşfetti. Sadece bizden değil, birbirlerinden de uzaklaşıyorlardı. Evrenin genişlemekte olduğu, ilerleyen yıllarda yapılan gözlemlerle de kesinleşti .
***
“O inkâr edenler görmüyorlar mı ki, göklerle yer birbiriyle bitişik iken biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Hala inanmıyorlar mı? ” (Enbiya süresi- 30 )
Bilim dünyası “ Evrenin nasıl meydana geldiği ? sorusunu , Big Bang yani Büyük Patlama teorisi ile açıklar. Bilim adamlarının genel görüşü bu yöndedir. Big Bang, evrenin yaklaşık 13,7 milyar yıl önce aşırı yoğun ve sıcak bir noktadan meydana geldiğini savunan kozmolojik bir modeldir.
Bu modele göre, evren genişlemeden önce aşırı derecede yoğun ve sıcak bir haldeydi. Yani âlem tek bir parça idi. Daha sonra halen devam etmekte olan ayrılma ve de genişleme sürecine girdi .
Mağara , modern dünya bakış açısıyla ilkel yaşam sembollerinden biridir. Ne tuhaf değil mi ? Mekkeli bir zat ( H.Z Muhammed .S.A.S ) hira adında bir mağaraya gider ve de modern bilimin henüz eriştiği kelimeler ile geri döner. Ve de gerçek şudur ki ; ALLAH C.C dilemedikçe bilimsel deliller bile inanmayan birini ikna edemez .

Bu yazı toplam 1163 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.