Kürdistan petrolü Ceyhana ulaştı

Kürdistan  petrolü Ceyhana  ulaştı
Petrol müjdesi veren Enerji ve tabii kaynaklar makanı Yıldız; "Kuzey Irak petrolü önce Silopi'ye Şimdi de Ceyhan'a kadar ulaştı. Hem korozyon hem de test çalışmalarını daha önce tamamlamıştık. Akış da bunlardan sonra başlıyor olacaktır"

" Dolardaki artış bizim için olumsuz bir noktadır, maliyetlerimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Ama önemli olan bunların vatandaşlarımıza sirayet ettirmeden, kendi içinde dengeleyici bir yapıyı kuruyor olmaktır, bizim de çaba ve gayretlerimiz budur"dedi…

 

 

Haber Merkezi - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak’taki Kürdistan federe bölgesinden gelen petrolün önce Silopi'ye kadar, şimdi de Ceyhan'a kadar ulaştığını açıkladı.  Gelen petrolün hem korozyon hem de test çalışmalarını tamamlandığını ifade eden bakan Yıldız; ‘’. Akış da tabii ki bunların arkasından başlıyor olacaktır" dedi.

Bakan Yıldız, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu ve beraberindeki heyeti, bakanlıkta kabul etti.İNTES'in Türkiye'nin kalkınmasına, büyümesine, uluslararası alandaki mühendislik hizmetlerine katkı koyan şirketlerden oluştuğunu vurgulayan Yıldız, sendikanın yeni yönetiminin de ülke için iyi çalışmalar yapacağına inandığını söyledi.

Kurdaki artışa paralel olarak elektrik ve doğal gazda fiyat artışı olup olmayacağına yönelik soruya karşılık Yıldız, "Onun için biraz daha süremiz var. Ay sonunda bu değerlendirmeleri yapacağız" ifadelerini kullandı.Meteorolojik verilerin bu haftanın daha da soğuk geçeceğini gösterdiğini ifade eden Yıldız, "Hazırlıkları yaptık. Özellikle doğal gazın hem elektrik tüketiminde hem de meskenlerde kullanılmasıyla alakalı hazırlıklarımızı.yaptık.

Döviz fiyatlarının enerji maliyetini de etkilediğine dikkati çeken Yıldız, her döviz hareketlenmesinin, fiyatların yükselmesinin, olumsuz bir haber olduğunu söyleyerek;’’Ama önemli olan bunları vatandaşlarımıza sirayet ettirmeden, kendi içinde dengeleyici bir yapıyı kuruyor olmaktır, bizim de çaba ve gayretlerimiz budur. İnşallah çalışmalarımızı bu hafta nihayetlendireceğiz" diye konuştu.

Kürdistan petrolü

 Bağdat ve Erbil arasındaki görüşmelerin belirli bir noktaya ulaşıp ulaşmadığı" yönündeki sorulara karşılık Yıldız, şunları kaydetti: "Kuzey Irak petrolü önce Silopi'ye kadar hem korozyon hem de test çalışmalarını tamamlamıştı. Şimdi de Ceyhan'a kadar geldi. Akış da bunların arkasından başlıyor olacaktır. Bağdat'tan Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani'nin açıklamalarını da son derece yapıcı ve olumlu buluyoruz. Kuzey Irak petrolleri, dolayısıyla Irak’ın petrollerinin dünyaya Türkiye üzerinden açılabileceğini söyledi ve 3 tane temel şartından bahsetti. Bu temel şartların Türkiye'nin ister kamu şirketleriyle, ister özel sektör şirketleriyle beraber sözleşmelere dercedilen, sözleşmelerin içerisinde bulunan noktalar olduğunu söylemem lazım. Miktarın tespit edilmesi, Bağdat tarafından aynı şekilde bunların tesbiti, bunların paralandırılması ve aynı zamanda Birleşmiş Milletler'in yüzde 5’lik savaş tazminleriyle alakalı blokajın bulunması... Bunların her birisi o sözleşmelerde yer aldığı için, bu, Irak'ın normalleşmesine, gelişmesine ve gelirlerinin artmasına inşallah yol açacaktır. O yüzden Şehristani ile Bağdat'ta yaptığımız görüşmeler çerçevesinde bu petrolün de buradan akacağına inanıyorum." Ceyhan'a kadar ulaşan petrolün taşınmasında bir miktar tespiti yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine Yıldız, şöyle konuştu: "Biz o testleri tamamladık, bundan sonra başlatılacaktır. Çünkü biz başından beri Merkezi Irak Hükümeti yetkililerinin, onların tespit ettiği kişilerin refakatiyle beraber bu işin başlayacağını söylemiştik. Her zaman tekrar ediyorum, bu petrol Türkiye’nin petrolü değildir. Bu petrol, Irak’ın petrolüdür. O yüzden her tür miktarına onların paralandırmasına kendilerinin refakat etmesi kadar tabii ve doğru bir şey yoktur. Bu şekliyle de inşallah işlem başlamış olacak."Yıldız, "ne zaman" sorusuna, "Zannediyorum bu önümüzdeki hafta bu konuyu da değerlendiririz" yanıtını verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.