Kürdler, Dünya, Orta Doğu

Türkiye Demokrasi ve Kürd mücadelesinin yılmaz ve inançlı neferi İsmail Beşikçi

Kürdistan Özgürlük Partisi(PAK)nin Diyarbakır'daki Genel Merkezini ziyaret etti. Yaptığı konuşmayı, aldığım notlar itibari ile yorumsuz, olduğu gibi okurlarıma sunuyorum.

 "Kendi geleceğini tayin etme hakkına sahip olamayan halk özgür değildir. Dile getirilen insan haklarına vakıf olamaz.

Orta Doğu mu dersiniz, yakın doğumu dersiniz, burada Kürdistan büyük bir baskı altındadır. Baskıyı yaratan Devletlerin hepsi İslam Devletleridir. Bu Devletler kendileri için kabul ettikleri hiç bir şeyi Kürd'lere layık görmemektedirler.Türkiye'de 1985 yılında toplanan Milli Güvenlik Kurulunda,ortaya çıkmış olan gerilla mücadelesini nasıl engelleyecekleri ile ilgili uzun toplantılar ve kararlar aldılar. Alınan en önemli kararlardan biri dinsel kurumların genişletilmesi ve bu kurumların, dinsel vakıfların Kürd'lerin yaşadığı her yerde açılmasıdır. Evren, Özal ve Genel Kurmay; " bunun önünün alınması için hiç paraya acımayalım. Kürd'lerin önünü, hiç bir masraftan kaçmayarak keselim" kararıyla hareket ettiler.

1978 yılında Humeyni Paris'te iken, K.D.P İran yetkilileri (Şeyh İzzedin Hüseyni) ile görüşüyorlar. Bu görüşmede Humeyni, " Mücadele bittikten sonra Kürd'ler haklarını alacaktır" taahhüdünde bulunuyor. Şahın devrilmesinden sonra yerleştiği Kum kentinde, İran KDP yetkilileri onu ziyaret ettiklerinde, taleplerine karşı Humeyni;  "Sizin talepleriniz İslam anlayışına aykırıdır" der.

Her zaman olduğu gibi Kürd'lerin hakları söz konusu edildiğinde, önlerine "ümmet"anlayışı çıkar Daha sonraki süreçte İran'ın İslami Rejimi Kasımlo, Şerefkendi gibi Kürd liderlerini, İslami oyunlarla tuzaklarına düşürerek katlederler.

1980-88 tarihleri aralığında, Irak'ta Saddam, Kürd'lere karşı yürüttüğü soykırım operasyonlarında, Enfal'de 182000,Halepçe’de 6000 Kürd katletti. Bu soy kırımlara karşı Dünya tepkisizdi. İslam Konferansına mensup 57 İslam ülkesinde, hiç bir tepki gösterilmedi.

Kürd'ler özgürlük istediklerinde kardeşlikten bahsederler. Sonrada soykırımlarla karşılaşırlar. 1980-88 arasında, Kürd köylerinde, ceza evlerinde, işkence merkezlerinde, Kürd mahkûmlar üzerinde gaz deneyleri yaparlar. Bu deneyler neticesinde 6 binden fazla insan öldürülür. 1988 den sonra, sakat doğumlar, sakat çocuklar ve ölü doğumlar çoğalır. BM'nin resmi rakamlarına göre Halepçe ve sonrasında gazların yarattığı ölümlerin sayısı 45.000’dir. Kürd'ler böyle sorunlarla karşı karşıya. Bunu önlemek için Demokratik mücadeleyi yükseltmek lazım. ABD ve Avrupa’nın bu konulardaki tavırları eleştirilmeli.

Osmanlı imparatorluğunun dağılış sürecinde tüm Araplar, Devlet sahibi olmak için uğraştılar. Kendi Devletlerini kurdular. Arnavutlar 2.Meşrutiyete ayrılmış, Devletlerini kurdular. Balkanlarda bir sürü devlet kuruldu. Şeyh Mahmut Kürdistan'da İslamı ve padişahlığı kurtarma kavgasındaydı. Tüm Araplar Devlet kurmaya çalışırken, Kürd'ler müslümanlığı kurtaracaktı. Kürd'ler hep islam kardeşliği edebiyatıyla kandırılıyor, teslim oluyorlardı. Bedirhan Paşa ayaklanırken, ona karşı çıkarılan yeğeni "sen halifeye karşı mı çıkıyorsun?"denilerek Bedirhan Paşaya karşı savaşmıştı.Bengallileri kandıramayan,ama sürekli Kürd'leri kandıran İslam kardeşliğidir.

Günümüzde herkes soykırımla karşı karşıya

1994 yılında, Ruanda'da 800.000 Tutsi ve ılımlı Hutu, aşırı uç Hutu'lar tarafından katledildi. DAİŞ Irak ve Suriye'de Êzidi Kürd'ler, Hıristiyanlar ve Şiilere karşı uyguladı.

Bunu engellemenin tek yolu geçmişle yüzleşmedir.

Geçmişiyle yüzleşen ülkeler soykırım yapamazlar. Örneğin Almanya, geçmişinde var olan her şeyi ile yüzleşti. Almanya’nın bundan sonra soykırım yapabileceğini düşünmüyorum.

Ortadoğu’da geçmişle yüzleşebilecek bir anlayış yok. Orta Doğu halkları her an soykırım yapmak ve yapılmakla karşı karşıyadırlar. Sömürge olmak ta bir statüdür. İngiltere ve Fransa’nın tüm sömürgeleri bu statüyü bozarak, kendi kaderlerini tayin ettiler. Kürdistan bir sömürge statüsüne bile sahip değil.4-5 parçaya bölünmüş, işgal altında, yok edilmiştir."

 

Bu yazı toplam 1509 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.