1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kürkçü: Doğudan esen rüzgar batıda da esecek
Kürkçü: Doğudan esen rüzgar batıda da esecek

Kürkçü: Doğudan esen rüzgar batıda da esecek

HDP Adana İl Örgütü’nün düzenlediği etkinlikte konuşan HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, son 20 yıldır Kürtlerin mücadele ile Türkiye’yi uykudan uyandırdığını ve “yürüyün” dediğini belirterek, “Doğudan gelen rüzgâr batıda da esecek” dedi.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü, kentteki sivil toplum örgütü, siyasi parti temsilcileri ve halkla dayanışmak amacıyla Sercan Restaurant’ta yemek verdi. Yemeğe, HDP eş genel başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, BDP PM üyeleri, SYKP, HDP, KESK, İHD, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, HDK üyelerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Salona, “Rojava devrimini selamlıyoruz. Katliamlara sessiz kalmak suça ortak olmaktadır”, “Duvar için değil, barış için adım at” ve “Umudu büyüteceğiz ve gerçek kılacağız” pankartları asıldı. Konuşmalar öncesi HDP yöneticisi iki kadın Kürtçe, Türkçe ve Arapça gelen misafirleri selamladı. HDP Adana İl Eş Başkanı Yusuf Tek, yaptığı kısa konuşma ile konukları selamlayarak, mücadelelerini büyüteceklerini dile getirdi.

‘Türkiye’nin artık sesi olacağız’

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü ise HDP’nin bir halk hareketi olduğunu söyleyerek, son 20 yıldır Kürtlerin mücadele ile Türkiye’yi uykudan uyandırdığını ve “yürüyün” dediğini belirterek, “Doğudan gelen rüzgâr batıda da esecek” dedi. Planlarının Türkiye’nin tamamını almak olduğunu söyleyen Kürkçü, Türkiye’nin tamamına sahip çıkmak için mücadele edeceklerini ve halkın emeğini kimseye yedirtmeyeceklerini söyledi. Kürkçü, “HDP halkların kurtuluşudur. Tarihin yönünü değiştirmeye kararlıyız. Bizler halkların partisiyiz. Türkiye’nin artık sesi olacağız. Biz çalışanın ve ezilenin partisiyiz. Devletin ezdiği inançların yanındayız. Kürtlere demokratik özerklik sağlanması için varız. Genel seçim barajını yıkacağız. Biz umutlu adımlarla zafere yürüyeceğiz” dedi. 

‘Halkın sorunlarını biz çözeceğiz’

HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel de gelen misafirlere teşekkür ettikten sonra, HDP’nin 2 yıldır mücadele ettiğini ve Türkiye halklarıyla birlikte baskılara “Edî besê” dediğini ifade etti. Direniş geleneğinden geldiklerini dile getiren Tuncel, geçmişteki mücadelelerini yeniden yoğurduklarını ve Gezi direnişini Adana’da yaşatacaklarını ve halkla birlikte yürüyeceklerini söyledi. Tuncel, “Halkın sorunlarını biz çözeceğiz. AKP, CHP değil. Halkı öldüren, katleden, saygısızlık edenler değil, biz çözeceğiz. Kazanım varsa halk direndi ve kazandı. Yarın Recep Tayyip Erdoğan ve Barzani, Diyarbakır’da olacak. Barzani Amed’e, başkente gelebiliyorsa faşizme karşı mücadelemiz sayesindendir. Kimliğimize sahip çıktık. 40 bin insanımız katledildi. Bu mücadele sadece burada olmadı. Irak’ta da oldu. Rojava devrimi de halk mücadelesiyle oldu. Kürdistan sorunu çözüldüğünde çözüm gelecektir. Kürdistan Ortadoğu’nun kalbidir. Bir an önce Kürt Konferansı toplanarak Ortadoğu’da Kürtler nasıl yaşayacak, nasıl bir hukuk içerisinde olacak cevap vermesi gerekiyor” dedi. 

Konuşmaların ardından yemeğe geçildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.