1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kürkçü: Kendi adaylarımızla seçimdeyiz
Kürkçü: Kendi adaylarımızla seçimdeyiz

Kürkçü: Kendi adaylarımızla seçimdeyiz

HDP eş genel başkanları ve milletvekilleri, düzenledikleri basın toplantısı ile yerel seçimlere ilişkin vizyonu açıkladı.

A+A-

HDP'nin yeni genel merkezi, düzenlenen basın toplantısı ile tarihi binasında açıldı. Basın toplantısına HDP eş genel başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü'nün yanı sıra, HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel katıldı. Toplantıda ilk konuşmayı yapan HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Cumhuriyetin kuruluşunun inşa edildiği bölgede bulunduklarını ve Cumhuriyeti yeniden kurmak için burada olduklarını vurgulayarak, "Demokratik, ekolojik, kadın özgürlüğünden yana, halkların eşitliğini esas alan demokratik bir Türkiye'ye ihtiyaç var. Demokrasiyi yeniden inşa etmek hepimizin görevidir. HDP olarak buna adayız. Cumhuriyetin kuruluşunun yapıldığı bu mekanlarda yer almamız tesadüf olsa da önemli bir şeyi de ifade ediyor" dedi. Tuncel, HDP'nin herhangi bir parti olmadığını ve partiler üstü bir parti olduğunu söyledi. Tuncel, ayrıca maden işçilerini selamlayarak, onların yaşadıkları sorunları bildiklerini ve mücadelelerine ortak olduklarını söyledi. Tuncel, Türkiye'nin yerel seçim tartışmalarına girmiş durumda olduğunu ancak yerel seçimlerin Türkiye'nin ciddi sorunlarını gölgede bırakmaması gerektiğini kaydetti. Tuncel, "Çözülmemiş bir Kürt sorunu var. Alevi sorunu var. Ama bunlar ertelenmiş gibi görünüyor. Anayasa komisyonu uzlaşamadan masadan kalktı. Bu da ciddi bir sorundur" ifadesini kullandı. Tuncel, devletin toplumla yeni bir müzakere yapması gerektiğine işaret etti. 

Kürkçü: Seçimlerin kutuplaştırılmasını kabul etmiyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü ise, konuşmasının büyük bölümünü yerel seçimlere ilişkin yürütülen çalışmalara ayırdı. Kürkçü, yerel seçimlerin Türkiye'nin önündeki en önemli politik gündemi oluşturmaya başladığını belirterek, "Bu sürece elimizden gelen bütün güç ile hazırlanmak istiyoruz. HDP olarak seçime teşkilat kurduğumuz her yerde gireceğiz. 60'a yakın ilde teşkilatımız var. AKP ve CHP'nin aday gösterdiği her yerde adayımızı göstereceğiz. Yerel seçimlerin kutuplaştırılmasını kabul etmiyoruz. Biz halkın kendi öz yönetimini tesis etmesi bakımından yerel yönetimleri imkan ve fırsat olarak değerlendireceğiz" diye konuştu. Kürkçü, kendilerinin dışından başlatılan tartışmalara son noktayı koyduklarını vurgulayarak, "Kendi başımıza, kendi politikamızla, kendi adaylarımız ve iddialarımızla seçimdeyiz. Ülkeyi ortadan yaran iki hakim sınıf eğiliminin ötesine seslenerek halkın sesi olacağız. Halkın kendi kendini seferber etmesi ve her yerde gelişen yeni yerel yönetim tarzının kapısını açmak istiyoruz. Bu tarz BDP'nin Kürdistan'daki deneyimlerinde elde edildi. Şimdi bunu Türkiye'nin her yerinde demokratik özerk yerel yönetimlere çevireceğiz" dedi. 

'İstanbul için sadece Sırrı Süreyya Önder başvurdu'

Kürkçü, sandıkların çok önemli olduğunu, ancak kendilerinin sadece sandıklarla ilgilenmediğini kaydetti. Gezi medyanı ve forumlarından çıkacak düşünceleri program haline dönüştüreceklerini ve bütün alanlarda mücadelesini sürdüreceklerini belirten Kürtçü, kendileri için iki deneyim olduğunu kaydetti. Bunlardan birinin "Kürdistan"da yaşanan deneyim diğerinin ise Gezi deneyimi olduğunu belirten Kürkçü, "İkili bir siyaset izlemiyoruz. Her yer için aynı siyaseti izliyoruz" dedi. Kürkçü, HDP'nin kendisi dışındaki ortaklıklara ne niyeti ne de amacının olmadığını söyledi. Kürkçü, "Halkın ortak sesi olma hakkı tarihsel olarak bize devredilmiştir. Bu hakkı laiki ile kullanacağız" dedi. Kürkçü, 15 Aralık'ta aday adayların açıklanmasının son günü olduğuna işaret ederek İstanbul için şu ana kadar tek aday olarak ise Sırrı Süreyya Önder'in başvurduğunu söyledi. Kürkçü, "Bizde aile saltanatı, meslek fetişizmi, grup ve hemşeri dayanışması olmayacak. Biz en aşağıdakilerin dayanışmasına yardımcı olacağız. Aday adaylıkların aday olarak ortaya çıkması için birden fazla mekanizma var. Şu anda bu kurullar işliyorlar. Sırrı Süreyya Önder'den daha iyisini bulamazsak kendisini tek aday olarak sunacağız. Sırrı Süreyya Önder yoldaşımızın aday adaylığını bize empoze eden ne kendisi ne partidir. Sokaklarda direnenlerin talebidir. Halkın kendi adayını bizim ona teslim etmemiz gerekiyor ama uymamız gereken mekanizmalar var" ifadesini kullandı. Kürkçü, HDP açısından bileşenlerin görüşlerinin çok önemli olduğuna işaret etti. AKP ve CHP'nin İstanbul'daki yerel seçimlerin her şeyin başı ya da sonu olacağını topluma inandırmaya çalıştığını ancak bunun böyle olmadığını söyledi. 

Tüzel: Yerel seçimleri önemsiyoruz

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ise, demokrasiyi yerelden başlatmak açısından yerel seçimleri önemsediklerini vurguladı. Tüzel, "Demokrasiyi kendilerine göre arayanlar, gençlerin bedenlerinde ahlakı arayanların aslında ne dolaplar çevirdiklerini MGK tutanaklarından görüyoruz. Demokrasi aslandı neye ve kime göre burada ortaya çıkıyor. Bu süreçte demokratik bir yönetim anlayışını egemen kılmak için halkın güçlerini birleştirmesini önemli görüyoruz. Halkın yanında olduğunu söyleyenler hep kapalı kapılar ardında pazarlıklar peşinde koştular ve bunlara yanaşmadılar" ifadesini kullandı.

'İzmir ve Ankara için öne çıkmış bir ad yok'

Açıklamaların ardından ise, soru cevap kısmına geçildi. İstanbul ve diğer illerin adaylıklarının sorulması üzerine Kürkçü, "İstanbul'un bu kadar çok konuşulması halkın Sırrı'yı aday olarak göstermiş olmasındadır. İzmir ve Ankara'da da aday adayları olacak ama öne çıkmış bir ad yok" dedi. Sebahat Tuncel ise, sadece büyükşehirlerde değil, ilçelerde de güçlü bir çalışma yürüttüklerini kaydederek, adayların yerelin inisiyatifine göre belirleneceğini kaydetti. Nerelerde seçime girileceğinin sorulması üzerine Kürkçü, "İstisnası olan yerler var. HDK'nin hangi partisinin gireceğine dair değerlendirmeler var. Kürdistan'da Maraş'ta Malatya ve Erzincan'da HDP girecek seçimlere, batıda ise Mersin'de BDP, Adana'da HDP olarak seçime gireceğiz. Bu ikili yapının kaçınılmaz cilveleridir. Genel seçimlerde bunu tekleştiririz, bunlar geçiş sürecinin istisnalarıdır" yanıtını verdi. Tuncel, ise bazı bölgelerde platformların adaylık tartışmaları yaptığını, ortak bir durumun ortaya çıkması durumunda kendilerinin de kabul edeceğini, Beyoğlu'nda yaşanan tartışmanın da bu olduğunu ancak bazı siyasi partilerin bunu kendi lehlerine ele almaya çalıştığını kaydetti. 

Önder: CHP kadar beleş bir parti yok

Adaylığının sorulması üzerine Sırrı Süreyya Önder ise, kendisinin genellikle "Niye hep Sarıgül'e vuruyon" yönünde eleştirildiğini hatırlatarak, şunları kaydetti: "CHP kadar bu ülkede hiçi bir emek sarf etmeden yüzü sola dönük kesimlerin oylarına ipotek koymuş başka bir parti yok. Bu kadar beleş bir parti yok yeryüzünde. Seçim zamanı gelecek 'aman oylar bölünmesin' diye milletimiz gidip oyunu buna verecek. Bu 40 katır 40 satır denklemine bu halk mahkum olmayacaktır. CHP'ye bakıyorsunuz 'Sırrı Süreyya ayıp ediyor' diyorlar. Kendilerine yakın anket şirketi bile bunu söyledi. Ayıp varsa bu lümpen ağızla meseleye yaklaşmaktır. Seçimlerin olacağı belli ama bu güne kadar adaylarını hazırlamadılar. Siyaseten tembeller ve kategorik bir karşıtlık içindeler. Bu sadece karşıtını güçlendiriyor bunu da göremeyecek siyaseten körlük içindeler. 2-3 sene önce küfür ettiğin, hırsızlıkla suçladığın adamın kapısına gidip şefaat dileniyorsun ve bunu sol adına yapıyorsun. Burada bizim kayıtsız kalmamız ya da nezaket göstermemiz beklenemez. Hiçbir solcunun bu midesizliği kaldırması düşünülemez. Sosyal demokratlara derman bir belediye başkan adayını ABD'de açıklıyorlar. Adamın kaç yüz tane takım elbisesi varmış bunu günde iki kere değiştiriyormuş ve bunu da başka biri yapıyormuş. Ütücüsü ayrı son ütücüsü ayrı. Bu sosyal demokrat olamaz. Bunu Gezi'de çıkan ruhun neresine yerleştireceğini Kılıçdaroğlu, ABD'de açıklasa da bizde bilsek." 

'Gezi'de hayatını kaybedenlerin kanı Topbaş'ın eline sıçramıştır'

Önder, kendilerinin bir seçenek olduğunu söyleyerek, "Hiçbir siyaset üretmeyeceksin sonra da Gezi ruhundan bahsedeceksin. O gün siz Kadıköy'de miting yapıyordunuz. Adamı konuşturmayın. Gezi'de hayatını kaybeden bütün insanlarımızın kanı Kadir Topbaş'ın eline sıçramıştır. Bu belediyenin bütün ihaleleri niye 5 firmanın arasında pay ediliyor. Bunun hesabını soracağız. Sarıgül çıksın bunu desin. Niye diyemez bu 5 firma ile onlarda içli dışlılar. Onlar bu hali ile kent yönetimine talip olamazlar. Belediye de yolsuzluk yapanlara ilişkin ve ihaleye fesat karıştıranlara af çıkardılar. Ondan sonra Sırrı mı ayıp ediyor. Diyorlar ki 'El altından bizi destekleyin Sırrı aday olmasın ama yan yana da gözükmeyelim.' Bu ülkenin en alnı açık yüzü ak insanları HDP bileşenleridir. Bizimle yan yana durmak ancak neo-liberal sisteme peşkeş çekenleri utandırır. Ayıpsa biz bu ayıbı yapmaya devam edeceğiz. Bu anlayış sosyal demokrat olacak bizde aday olursak ayıp etmiş olacağız öyle mi. Ayıbın ne olduğunu size her gün teşhir edeceğiz" diye konuştu. 

Önder, Sarıgül'ün siyaset heybesinde 3 turpun olmadığını belirterek, "Bunu göreceğiz. Aha biz varız. Alnımız açık yüzümüz ak ve meydandayız. Seçime girmeyi ayıp olarak niteleyen zihniyete bir sille atın ki otursunlar solculuk nedir görsünler. Bunu önümüzdeki günlerde sık sık göreceğiz. Halk bizi gördü. Onlar mitinglerini ertelemek için beklediler. Bu zübük siyasetidir. Zübük siyasetinin artık Gezi'nin ortaya çıkardığı güçte fesh olduğunu göreceğiz. Siz de Türkiye'de rahat edecek" ifadesini kullandı. 

Önder'in adaylığının kesin olup olmamasının sorulması üzerine Kürkçü, "Şu anda tek aday adayımız. Daha 15'ine kadar süre var. Belki daha iyi bir şey çıkacak" derken, Önder'in "Kadın adaya yerimi bırakabilirim ben de araştırıyorum" dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.