1. HABERLER

  2. GUNCEL

  3. Kürt partiler “Bağımsızlık referandumuna” evet dedi
Kürt partiler “Bağımsızlık referandumuna” evet dedi

Kürt partiler “Bağımsızlık referandumuna” evet dedi

Kürt partiler “Bağımsızlık referandumuna” evet dedi

A+A-

 

Kürt partilerinden AZADİ HAREKETİ, PAK, PDK-Bakur. PDK-T. ÖSP .PSK'nin çağrısı üzerine yapılan çalıştayın sonuç bildirgesinde Irak Bölgesel Kürt Yönetiminde 25 Eylül’de yapılması kararlaştırılan “Bağımsızlık referandumuna” destek çıktı.

 

Çalıştay tarafından 13 kişilik bir inisiyatif oluşturulurken, ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek tarafından açıklanan çalıştay sonuç bildirgesinde şu ifadelere yer verildi: “: “Tüm Kürdistani duygularımızla, Güney Kürdistan'daki halkımızı, 25 Eylül'de sandığa gitmeye ve "evet" oyu kullanmaya çağırıyoruz. Kürdistan'ın diğer parçalarındaki halkımıza ve dünyadaki tüm Kürdistalılara da bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Kürdistan’ın dört bir yanında ve diyasporada, Kürdistan halkı ayağa kalkmalı ve Güney Kürdistan'a yönelen her saldırıya karşı bir kalkan olabilmelidir. Sadece Güney Kürdista'da değil, tüm Kürdistan'da ve tüm dünyada bağımsızlık iradesi güçlü bir şekilde ortaya çıkmalıdır.”

 

Önceki gün Kürt partilerinden AZADİ HAREKETİ, PAK, PDK-Bakur. PDK-T. ÖSP .PSK'nin çağrısı üzerine, Diyarbakır'da yapılan “bağımsızlık referandumu” çalıştayının sonuç bildirgesi açıklandı.

 "Kürdistan Bağımsızlık Rfererandumu Çalıştayı" sonuç bildirgesi dün Güneydoğu Gazeteciler Cemiyetinde yapılan bir basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaşıldı. Çalıştay sonuç bildirgesi Kürtçe ve Türkçe olarak okundu. Bildirge’yi Türkçe olarak açıklayan ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Kürt partilerin bağımsızlık referandumuna ilişkin tavrının “Evet” yönünde olduğunu söyledi.

“Bağımsızlık referandumunun”  uzun bir dönemdir Irak Bölgesel Küert Yönetiminin gündeminde olduğunun belirtildiği sonuç bildirgesinde 25 Eylül 2017 günü yapılacak olan "Bağımsızlık Referandumu"nun “tarihi, gerçekçi, gerekli ve kutsal bir karar olarak değerlendiriyoruz” ifadesine yer verildi.

Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin “Bağımsızlık referandumu” kararına ilişkin olarak Kürt partileri tarafından yapılan çalıştay sonuç bildirgesinin satırbaşları şöyle:

‘Kürdistan halkının irade beyanı ve kararına saygı duymaya çağırıyoruz’

Çalıştay katılımcıları olarak, her yönüyle, referandumu desteklediklerini belirterek, “ Çalıştayımız, Birleşmiş Milletler,Avrupa Bir!iği,İslam Konferansı'nı, tüm dünya devletleri ve kamuoyunu , bağımsızlık referandumu'nu desteklemeye, yardımcı olmaya ve gözlemci olmaya çağırıyor.Türkiye, İran, Irak, Suriye ve tüm bölge devletlerini kendileri için istedikleri tüm hakların başka halklara da verilmesi gerektiği konusunda empati geliştirmeye ve Güney Kürdistan halkının irade beyanı ve kararına saygı duymaya çağırıyoruz” denildi.

‘Uzun ve zorlu bir mücadelenin ürünü bir adım’

“Bağımsızlık Referandumunun” Kürt halkı için tarihi bir adım olduğunun dile getirildiği sonuç bildirgesinde “Bu adım, uzun ve zorlu bir mücadelenin ürünü bir adımdır; on binlerce şehit ve kahramanın canları pahasına gelinen bir duraktır bağımsızlık referandumu. Ve Ahmede Xanî'nin rüyasının, Qazî Muhammed ve Molla Mustafa Barzani'nin vasiyetinin gerçekleşmesidir. Kürdistan halkı kendi emek, mücadele ve iradesiyle bu aşamaya gelmiştir” ifadelerine yer verildi.

‘Bağımsızlık talebi, dünya kamuoyuna ilan edilecek’

Bağımsızlık Referandumunun, Orta Doğu'da bütün dengeleri değiştireceği belirtilirken, “ Referandumdan sonra, özgürlük davamız, Kürdistan'ın dört parçasında da yeni bir aşamaya varacaktır. Bağımsızlık referandumu, tüm bölge devletleri üzerinde de önemli değişimleri farz kılacaktır. Son 26 yıllık tecrübenin de gösterdiği gibi, yaşadığı tüm engel ve sorunlara rağmen, Güney Kürdistan yine de bağımsız bir devlet olmaya hazırdır. Güney Kürdistan halkı kendi kendisini yönetme konusunda kararlı bir iradeye ve büyük bir tecrübeye sahiptir. Güney Kürdistan bağımsızlık referandumu aynı zamanda Kerkük, Şengal gibi 140.Madde kapsamındaki yerlerde de halkımızın irade beyanını açığa çıkaracağı için de büyük önem taşımaktadır. Yani, 25 Eylül'de hem Güney Kürdistan topraklarının tümünün Kürdistan Bölge Hükümeti yönetimine dahil edilmesi iradesi, hem de halkımızın bağımsızlık talebi, dünya kamuoyuna ilan edilecek” denildi.

‘Gücümüz, iç ittifakımızdır’

Referandum için ittifak çağrısı yapan bildirgeye göre, “Güney Kürdistan'daki tüm partileri ve toplumsal kesimleri, böylesi hassas bir süreçte, kendi iç birliklerini, ittifaklarını güçlendirmeye çağırıyoruz. Tecrübeler ispatlamıştır ki, en büyük gücümüz, iç ittifakımızdır; ittifaksızlık da en büyük yararımızdır. Bağımsızlık referandumunda en yüksek oranda katılım ve "evet" oyu için ittifak zorunlu bir ihtiyaçtır” tespiti yapıldı.

‘Halkımızı, sandığa gitmeye ve "evet" oyu kullanmaya çağırıyoruz’

Bağımsızlık referandumunun iç sorunlara kurban edilmemesinin altını çizen bildirgede şu ifadeler kullanıldı: “Tüm Kürdistani duygularımızla, Güney Kürdistan'daki halkımızı, 25 Eylül'de sandığa gitmeye ve "evet" oyu kullanmaya çağırıyoruz. Kürdistan'ın diğer parçalarındaki halkımıza ve dünyadaki tüm Kürdistalılara da bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Kürdistan’ın dört bir yanında ve diyasporada, Kürdistan halkı ayağa kalkmalı ve Güney Kürdistan'a yönelen her saldırıya karşı bir kalkan olabilmelidir. Sadece Güney Kürdista'da değil, tüm Kürdistan'da ve tüm dünyada bağımsızlık iradesi güçlü bir şekilde ortaya çıkmalıdır.”

 

‘13 kişiden oluşan bir İnisiyatif’

Bağımsızlık referandumunun sahiplenilmesi ve desteklenmesi için, oybirliği ile irade beyanında bulunulduğu çalıştay bildirgesi şöyle sonlandırıldı: “Çalıştayımız, Türkiye’deki siyasi, partiler, sivil kuruluşlar, basın yayın organları, yazarlar, aydınlar ile ilişkiler geliştirilerek, referanduma desteğin sağlanması ve güçlendirilmesi kararını almıştır. Çalıştayımız, etkili dünya devletlerinin Türkiye'deki Büyükelçilik ve Konsolosluklarıyla görüşülmesinin önemine dikkat çekmektedir. Bağımsızlık Referandumu ile ilgili çalışmaları yönetmek ve organize etmek amacıyla 13 kişiden oluşan bir İnisiyatif, Çalıştay katılımcıları tarafında seçilmiştir. Siyasi parti temsilciler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri be bağımsız siyasi şahsiyetlerden oluşan bu inisiyatif, Çalıştay'da katılımcıların sunmuş oldukları öneriler ışığında bir çalışma programı oluşturacaklar. Bu çalışmaların programı ve yol haritası önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.