1. HABERLER

  2. GUNCEL

  3. Kürt siyasetçileri idam eden İran'a öfke
Kürt siyasetçileri idam eden İran'a öfke

Kürt siyasetçileri idam eden İran'a öfke

BDP, Kürt siyasetçilerin idamını kınamak amacıyla İran'ın Ankara ve İstanbul'da bulunan büyükelçilik ve konsolosluk binalarına siyah çelenk bıraktı. Mersin'de ise, din adamları hem İran'daki idamlara hem de "utanç duvarı"na tepki gösterdi.

A+A-

ANKARA

BDP Ankara İl Örgütü, Kürt siyasetçilerini idam ederek katleden İran rejimini protesto etmek için Kuğulu Park'tan İran Büyükelçiliği'ne yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte, rejim tarafından katledilen "Şerko Maarfi, Hebibullah Gulperipur ve Rıza İsmail Amedi'nin iradelerini selamlıyor. İran idam cumhuriyetini kınıyoruz" pankartı açan grup sık sık, "Katil İran hesap verecek", "Kahrolsun faşist İran rejimi" sloganı attı. Yoğun önlem alan polisler grubun Büyükelçilik binasına yaklaşmasına izin vermedi. Bunun üzerine grup, Büyükelçilik binasına yakın bir yerde açıklama yaptı. Açıklamayı yapan BDP Ankara İl Eş Başkanı Ahmet Aday, yapılan katliamları kınayarak, "İran insanlık suçu işlemeye devam ediyor. İran Kürt gençlerini 'Allah'a karşı geldikleri' suçlaması ile katlediyor. İran bu çağda bile kendini Allah'ın yerine koyarak insanları öldürmeye devam ediyor" dedi. 

2013 yılı içerisinde bu zamana kadar 304 kişinin İran rejimi tarafından idam edildiğini belirten Aday, Uluslararası Af Örgütü'nün kayıtlarına göre 538 kişinin katledildiğini, bunlardan 225'inin de İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani döneminde idam edilerek katledildiğini söyledi.Aday, "Ey İran rejimi bütün dünya biliyor ki siz Qazi Muhammed'in ve Mahabad Cumhuriyeti'nin katilisiniz. Siz Qasimlo'nun, Şerko Maarfi'nin, Hebibullah Gulperipur ve Rıza İsmail Amedi'nin katilisiniz. Siz insanlığın katilisiniz. Sizin bu katliamcı zihniyetinizi kınıyoruz" dedi. 

Açıklamanın ardından BDP PM üyeleri Diyadin Fırat, Hüseyin Gevher ve BDP Ankara il yöneticileri İran Büyükelçiliği önüne gelerek, siyah çelenk bıraktı. 

İSTANBUL

İstanbul'da da BDP İl Örgütü, İran'da Kürt siyasetçilerin idamını protesto etmek amacıyla Çağaloğlu'nda bulunan İran Konsolosluğu önünde basın açıklaması yaptı. Konsolosluk binası önünde geniş önlemler alan polisler açıklamanın konsolosluk kapısı önünde yapılmasına izin vermedi. BDP yöneticilerinin emniyet yetkilileri ile yaptığı görüşmelerin ardından ise basın açıklaması polis barikatının önünde gerçekleşti. Yurttaşlar, "Bijî berxwedana PJAK", "Kürt halkına imha dayatılamaz", "Gün gelecek devran dönecek İran hesap verecek" sloganları attı. Açıklamada ilk olarak BDP İstanbul Eş Başkanı Emrullah Bingül, "İran Cumhuriyeti'nin insanlık dışı uygulamalarını kınıyoruz" diyerek, yaklaşık 2 yıl önce de idamlar gerçekleştiğini ve aynı yerde bu idamları kınadıklarını anımsattı. 

Bingül'ün ardından basın açıklamasını yapan BDP İstanbul İl Örgütü yöneticisi Mehmet Akar, İran rejiminin 2007 yılından bu yana en az 13 Kürt siyasi tutukluyu idam ettiğini ifade ederek, "Kürtlerin ulusal güç etrafında kenetlendiği, statüsünü elde etmek için mücadelesini yükselttiği bir süreçte Kürtlere yönelik saldırıların da çok boyutlu olarak arttığına tanık olmaktayız" dedi. İran'da Kürtlere yönelik "imha politikası"nın Rojava'daki saldırılara paralel gerçekleştirildiği değerlendirmesinde bulunan Akar, uluslararası toplum ve insan hakları kuruluşlarını göreve çağırdı. Açıklamanın ardından İran Konsolosluk binası önüne "İdamları kınıyoruz, hesap soracağız" yazılı siyah çelenk bırakılmasıyla eylem sana erdi. 

MERSİN

Mersin'de ise, Mersin Din Adamları Derneği (MEDİDER) İran'daki idamlar ve "utanç duvarı"na ilişkin BDP Akdeniz İlçe Başkanlığı önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, BDP PM üyesi İnan Kızılkaya, BDP Mersin İl Başkanı Halis Değer, Akdeniz İlçe Başkanı M. İhsan Taş, Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, din adamları ve yurttaşlar katıldı. Kürtçe ve Türkçe, "Duvarlar yıkılsın. Ambargo kalksın. Çetelere destek son bulsun", "Ziman xwedê daye, mijokdar qedexe dikin", "Ol bê ujdan nabe Îran", "Bi yekitîyê em ê azadbin" yazılı dövizler açılan etkinlikte, açıklamayı MEDİDER adına Mele Hidayet Aksu yaptı. Kuran'ı Kerim'den ayetler okuyan Mele Aksu, İran'da Kürtlere yönelik idamların tesadüf olmadığına dikkat çekerek, "Bu idamların devletlerarası kirli politikalar sonucu olduğu aşikârdır. Ve ne hazindir ki bu idamlar din adına yapılmaktadır. Oysa İslam dininde insanların fikir ve düşüncelerinden dolayı idam edilemez. Devletlerin ve işbirlikçilerinin yarattığı sahte İslam değil, Allah'ın İslam'ını temsil eden Kuran'ı esas almak ve gerçek dinin emirlerini insanlarla paylaşmaktır. Çünkü gerçek din budur, eşitlik, adalet, hukuk ve insaniyet vardır. Devletlerin yarattığı sahte dinde ise, sömürü, zulüm, hukuksuzluk, ayrımcılık ve barbarlık vardır. İran'ın yaptığı idamları, Suriye'de Kürtlere yönelik katliam fetvalarını, Türkiye destekli El-Nusra, El-Kaide çetelerine destek veren herkesi kınıyoruz" dedi.

Aksu, AKP Hükümeti tarafından, Nusaybin-Qamışlo arasına örülmek istenen utanç duvarına da tepki gösterdi.

Müslümanlar arasında yeni bir Berlin Duvarı örülmek istendiğini, ancak insanlık onurunun bu duvarları geçmişte olduğu gibi yerle bir edeceğini ifade eden Aksu, "Örülmek istenen duvarın amacı Kürtlerin ulusal birliğini engellemektir. Çağrımız o ki, Müslümanların, din adamlarının bir an evvel, gerçek İslam dinini inşa etmeleri ve İslam coğrafyasında yaşanan zulüm, hukuksuzluk, savaş ve despotçuluğa son verip, tıpkı geçmişte kurulan Mekke Meclisi'ni yeniden kurmalarıdır. Sayın Abdullah Öcalan'dan gelen çağrı üzerine, ya İslam Alemi, İslam konferansını yapıp, İslam'ın içinde bulunduğu kaos ortamını aşacak ve yeniden İslam Manifestosu'nu ilan edecek ya da boğulacaktır. Yüce Mevla'm bütün insanlığa huzur, barış ve güzellikler nasip eylesin" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.