1. YAZARLAR

  2. Nuri Çelik

  3. Kürt Sorunu, CHP ve Sezgin Tanrıkulu
Nuri Çelik

Nuri Çelik

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kürt Sorunu, CHP ve Sezgin Tanrıkulu

A+A-

 Kürt sorunu konusunda, CHP’nin görüşleriyle ilgili olarak Sezgin Tanrıkulu’na T24 te 22 soru sorulmuş ve Sezgin Tanrıkulu da bu sorulara içtenlikle yanıt vermiş. CHP’nin Kürt sorunuyla ilgili görüşleri -Eğer Sezgin Tanrıkulu’nun görüşleri CHP’yi bağlıyorsa-? İlk kez böylesine açık ve net, hem de birçok doğruyu içinde barındırarak Kürd sorununun çözümü konusunda vaatte bulunmuş.

İşin ilginç yanı bu görüşler basında ve kamuoyunda yeterince ilgi görmedi. Nedenlerini bilemiyorum. CHP’ye olan güvensizlikten mi, CHP’nin bu konudaki ürkekliğinden mi, CHP’nin çoğu zaman net olmayışından mı, ya da kendisini yeterince ifade edemeyişinden mi? Ama bu yazıda olduğu kadar CHP hiçbir zaman kendisini böylesine net ve açık, hem de bir yığın doğruyla ifade edememişti. Bu durum CHP ve Sezgin Tanrıkulu adına önemli bir gelişme.

Irkçılığa varan milliyetçi görüşlerin kendi mecralarına akmaları sonucunda bir nebze de olsa CHP rahatlamış görünüyor. Üstelik ön seçim gibi doğru bir uygulama yapmaları, tabanın sesini dinlemeleri, gençleşmesi ve somut görüşlerle seçime gitmesi bunun başlıca nedenleri olabilir. Yani CHP’ de ciddi ve önemli kıpırdaşmalar söz konusu.

Gelelim Sezgin Tanrıkulu’na sorulan sorulara ve verilen yanıtlara:

Birinci sorunun yanıtında popüler olmayan ama yüzde yüz doğru olan bir anlayış söz konusu. Bu da, Kürt sorununun demokratikleşmeyle ancak çözülebileceği görüşüdür. Bu ülkeye demokrasi gelmediği sürece çözüm olamaz.  Bu doğru! Ancak CHP’nin milliyetçiliği ilericilik olarak görme ve yaşama kıskacından kurtulması gerekir. Ülkesini ve halkını sevmek üst başlık olamaz. Olsa olsa demokrasinin bir alt başlığıdır.

Çözüm süreciyle ilgili olarak da CHP’nin doğru tespitleri var. Kartlar açık oynanmalı; herkes bu tartışmalara katılmalı. Sonucu kesin olumsuz olacağı bilinen kapalı kapılar ardındaki- üstelik şovlarla sunulan- Öcalan, MİT, Amerika arasındaki görüşmeler daha açık bir şekilde yapılmalı. Güven vermeyen ve sonuçsuz kalan görüşmeler ne yazık ki CHP’yi haklı çıkarmıştır. Ne yazık ki ifadesini keşke sonuç alınsaydı anlamında kullanıyorum

 

 

Kalıcı ve sürekli çözümün yeni, demokratik bir anayasayla mümkün olacağı görüşü CHP için olmazsa olmaz olması doğru bir anlayıştır.

Çözüm konusunda Sezgin Tanrıkulu’nun yazısının dikkatlice ve titizlikle okunmasını öneririm. Eğer CHP bu söylediklerine kendisi inanıyorsa ve uygulaması için daha aktif ve atılgan olursa çok destek göreceğine inanıyorum.

CHP anadil konusunda da netleşmiş. Bu netleşme, uygulama biçim önerileriyle geliştirilmeli.

CHP çözüm sürecinin bir parçası olma talebinde haklıdır. CHP, barış sürecinin dışında olan her kes- kesim için de demokratik mücadele vermelidir. Özellikle Öcalan, MİT ve Amerika üçgeninden ve bu görüşmeleri şova dönüştüren unsurların tekelinden kurtarmalıdır. CHP bu konuda daha aktif ve kararlı olmalıdır.

Evet! CHP, İmralı görüşmeleri, PKK’nın silah bırakma, hasta tutuklular, Roboski/Uludere katliamının örtbas edilmesi, AKP’nin Kürt sorununu çözemeyişinin nedenleri konularında kendi görüş ve tavırlarını net bir şekilde dile getiriyor. Evrensel kalıplar içerisinde doğru öneriler de sunuyor. CHP’nin bu netliği son derece önemlidir ve iyi bir gelişmedir.

Ayrıca bu yazıda CHP, AKP arasındaki farklılıklar dile getiriliyor, çekişmelerin nedenleri anlatılıyor. Elbette ben CHP’nin bu anlamda sürece katkı yapmasına ve iktidar alternatifi olmasına seviniyorum. Tüm kozmopolit yapısına karşın bir yandan ırkçı ve milliyetçi anlayışlardan uzaklaşarak daha evrensel ve demokratik olması sevindiricidir. Umarım CHP bu doğru görüş ve düşünceleri geliştirir ve yaşama geçirir.

Yazının sonunda, CHP’nin Kürt sorunun yasal boyutlarını çözmek için TBMM Başkanlığına sunduğu 27 yasa önerisi eklenmiş. Bu doğru girişimlerin kamuoyuna yeterince yansımaması üzücüdür. CHP kendisini daha iyi ifade edebilmenin yollarını bulmalı.

Sengin Tanrıkulu, tüm zorluk ve engellemelere karşın sessiz, sakin, abartısız, uzun vadeli; demokrasi, insan hakları ve Kürt sorunu konusunda CHP’ye ciddi katkılar sağladığı anlaşılıyor. Kişilerin nerde siyaset yaptıkları değil, siyaseti yaptıkları yerde durdukları yer önemlidir… Başarılar diliyorum Sezgin Tanrıkulu.

 

 

 

 

Bu yazı toplam 19091 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.