Kürt ve Afrika düeti

Kürt ve Afrika düeti
Gurbetçi Kürt kızı Mizgin ile Kongolu Enzo birlikte 'Zazaca' düet yapacak

Diyarbakır- Gurbetçi Kürt sanatçı Mizgin Kılıç ile Afrikalı sanatçı Enzo İkah 'Zazaca ve Kongoca' seslendirecekleri bir şarkıda düet yapacak.
Kürtçe’nin Zazaca lehçesiyle eserlerini seslendiren gurbetçi sanatçı Mizgin Kılıç ile Kongo’dan askerlerin zulmünden kaçarak Türkiye’de yaşamaya başlayan sanatçı Enzo İkah, yeni yılda 'Zazaca ve Kongoca' seslendirecekleri bir şarkıda düet yapacak. Dünyada barışa ve kardeşliğe dikkat çekmek istediklerini belirten Kılıç, düet yapacakları parçanın 'Medina' adında genç bir kızın hikayesi olduğunu belirtti. Kılıç, "Zazaca, UNESCO’nun araştırmasına göre kaybolan diller arasında başı çekiyor. Bu anlamda Zazaca’ya sahip çıkmamız gerektiğine inanıyorum. Bu şekilde devam ederse bizden sonraki nesillere Zazaca adına bir şey kalmayacak. Benim amacım, her şeyden önce klasik Kürt müziği ve otantik bir müzik tarzından sonra Zazaca reggea müzik ile gençlere Zazaca'yı sevdirmek ve duyurmak. Bu anlamda bir katkı sunabiliyorsam ne mutlu bana” dedi.
Bir dünya vatandaşı olduğunu belirten Enzo İkah ise, “Bizi ilgilendiren ırklar değil, insanlık. Şarkılarımızla barışı ve sevgiyi teşvik ediyoruz. Medina bunu amaçlıyor. Ben Kongoca, Mizgin Zazaca söyleyecek. İki insan, iki dil ama tek bir amaç için söyleyecek. Politik değil, barış ve kardeşlik mesajı bu. Ben alman, İtalyan ve daha bir çok dilde sanatçı arkadaşlarımla düet yaptım. Amacımız sanatımızla bu kardeşliğin sesini duyurmak” diye konuştu.
Gözlerini Almanya’da açan Mizgin’in ailesi 12 Eylül darbesi mağdurlarından. Dedesi ile babası, darbe döneminde tutuklanıp, sorgulandıktan sonra serbest bırakılan babası, Almanya’ya yerleşme kararı alıyor. Kürtçe ve Türkçe’yi ailesinden öğrenen Mizgin’in müzikle tanışması 14 yaşında başladı. Mizgin "Ez u Ti’’ (Ben ve Sen) adlı albümle müzik hayatına ilk adımını attı.
Kongolu Enzo Ikah da şarkılarını savaşlara, sosyal adaletsizliğe, ırk-din ayrımcılığına karşı söylüyor. Kongo'da tanınan bir sanatçı olan Enzo, ülkesinde askerlerin yaptığı zulme karşı 'Vahşi Asker' adlı şarkısını canlı yayın programında söyleyince tutuklanıp 10 yıl hapse mahkum oldu. Askerlere rüşvet vererek ülkesinden kaçan Enzo’nun yolu Türkiye’ye ile çakıştı. 32 yaşındaki Enzo, Psikoloji ve felsefe eğitimi alırken, yüksek lisansını ise Fransız edebiyatı üzerine yaptı. Türkiye’de bir çok şehirde konserler veren Enzo, Red, Black and White gibi albümler çıkardı.
Kürtçe’nin Zazaca lehçesi ile Kongoca seslendirilecek olan parçanın söz yazarı ise gurbette yaşayan Sıtkı Budancir adlı dengbej. 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.