1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Kürtçe mobil uygulama hayata girdi
Kürtçe mobil uygulama hayata girdi

Kürtçe mobil uygulama hayata girdi

Sur belediyesi bütün hizmetlerini android tabanlı ve iphone telefonlarında kürtçe olarak sunacak

A+A-

 Diyarbakır’ın Sur İlçe Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Sur Belediyesi’nin bütün hizmetlerini artık android tabanlı ve iphone telefonlarında Kürtçe olarak sunacaklarını belirterek, “Apple ve Google’a sesleniyoruz, artık Kürtçenin de yapılarına katılmasını istiyoruz” dedi. 
Belediye başkanlık makamında basın mensuplarına çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, belediye olarak yaklaşık 10 yıldır çok dilli belediyecilik hizmetlerini başlattıklarını ve sürdürdüklerini söyledi. Günümüz çağında artık mobil iletişim araçlarının vazgeçilmez hale geldiğini aktaran Demirbaş, insanların kullandıkları cep telefonlarını sadece iletişim araçları değil, aynı zamanda belirli hizmetleri görmek için de kullandıklarını ifade etti. Kendilerinin de bu teknolojinin önemini geliştirmek için Türkiye’de bir ilk olan uygulamayı başlattıklarını kaydeden Demirbaş, bu uygulamalarının çok dilli olacağını bildirdi. Demirbaş, “İlk etapta Sur Belediyesi Kürtçe, Kürtçe'nin Kurmanci ve Zazaki lehçesinde Türkçe ve İngilizce dillerinde bir mobil erişim sistemi oluşturduk. Yani artık elinizdeki andoid veya iphonelardan bu programı yükleyerek Sur Belediyesi'nin bütün hizmetlerine erişebileceksiniz ve Sur Belediyesi'nin çalışmaları ile ilgili bilgiler alabileceksiniz. Bu önemli bir çalışma ama en önemlisi çok dilli yapılmasıdır. Buradaki amaç belediye hizmetlerini etkin kılmak için farklı dilleri kullanmak, ama aynı zamanda dillerin ve kültürlerin gelişimini de sağlamaktır. Kürtçenin 4 lehçesini kullanacağız. İlk etapta Kurmanci ve Zazaki daha sonra Sorani ve Gorani’ye de kullanacağız. Aynı zamanda Ermenice ve Süryanice ve Rumca dillerini de bu bölgede kullanıldığı için değerlendireceğiz. Buradaki amacımız yer dilleri ulusal dil ve ortak dil ile evrensel dil ile buluşturup halkın hizmetine sokmakken, aynı zamanda biz halkın da hizmetlerden daha rahat daha iyi ve kaliteli bir şekilde yararlanmasını istiyoruz. Sanıyorum böylesi bir çalışma aynı zamanda Türkiye’de bir ilk olacak. Biz bu araçları insanın hizmetine sokmakla mükellefiz. Dolayısıyla teknolojik araçları artık yaşamı kolaylaştıran bir bakış açısının yanı sıra dillerimizin ve kültürlerimizin gelişimi için kullanacağız ve değerlendireceğiz” dedi.

APPLE VE GOOGLE’A ‘KÜRTÇEYİ YAPINIZA ALIN’ ÇAĞRISI
Dünyaca ünlü telefon markası Apple ile arama motoru Google’a seslenen Demirbaş, “Buradan çağrımız da Kürtçe'yi kendi hizmet dili olarak kullanmayan Apple ve Google’a sesleniyoruz. Artık Kürtçe'nin de bir medeniyet dili olduğunu bilmenizi istiyoruz. Kürtçenin de bir hizmet dili olduğunu bilmenizi istiyoruz. Ve dillerin hizmete alınması için de çağrımızı yineliyoruz. Gelin artık o çok dilli yapınıza Kürtçe'yi de katın. Çok dilli mobil belediyecilik hizmetleri ile de yeni bir hizmet yapmış olacağız Türkiye ve demokrasiye. Artık annelerimiz fırınlarını çamaşır bulaşık makinelerini ve buzdolaplarını da Kürtçe, Ermenice, Süryanice'de kullanabilirler. Biz bunun da çalışmasını başlattık” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Abdullah Demirbaş, telefon işlemcisi Celal Göğer ile sözleşme imzaladı.

(iha)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.