Kürtler ve Hüda Par

Türkiye siyasetinde “iktidar cemaati”nin bağlantıları ve ana muhalefetin ilkesiz politikaları deşifre oldukça Kürtlerin siyasetine olan güven artıyor. Öyle ki son yaşananlar,  Kürt siyasi hareketinin yıllardır söylediklerinin sadece teyit edilmesine dönüşüyor. Bu sebepledir ki son zamanlarda Kürtlerin ilkesel duruşlarına ve gerçekçi politikalarına umulmadık yerlerden övgüler duyuyoruz. Tabii bu durum, Kürtlerin yeni oyunlarla karşılaşmayacağı anlamına gelmiyor. Ki on yıllardan bu yana hangi fikir veya zikirde olursa olsunlar, Kürtlere karşı tüm siyasiler daima ittifak halindeydiler. Kimileri “vatan-bayrak” edebiyatıyla kimi de “din-iman” sözleriyle bu ittifaka hizmet ettiler.

 

Ne var ki geçen zaman, sadece Kürtlerin işine yaradı ve tüm bu edebiyat metaforları değersizleşti. İnsanlar, bir ülkeyi sevmenin “Kürt”e karşı olmak anlamına gelmeyeceğini ve dindar olmanın “din bezirganları”nın kuklası ile olunamayacağını anladılar. Tabii birileri Kürtlerin dini değerlerini sömürmekten hiç bıkmadı. Kürtlerin dini değerlerini sömürmekten geri durmayanlar, özellikle 1990’lı yıllarda kol kola eylemler yaptılar ve Kürtleri sindirmeye çalıştılar. Devletin karanlık odakları ve “katil sürüleri” olarak adlandırılan “kiralık çeteler”, halka büyük acılar yaşattılar.

 

 

Devlet, PKK’yi kısa süre içinde bitireceği telaşıyla her türlü kirli ilişkiye açık hale gelmişti. Özellikle 1992 ve 1993 MGK’ları bu anlamda irdelenebilir. Tabii Kürtlere karşı kullanılmak üzere bölgeye sürülecek “katil sürüleri”ne karşı çıkanlar da oldu ama bu kişilerden Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Orgeneral Eşref Bitlis art arda öldü(rüldü)ler. Nihayetinde Kürt halkını sindirmek için bin bir ittifak ve zorbalıkla faili meçhul cinayetler işlendi, zulümler yapıldı.

 

Şu an itibariyle Hüda Par bölgede, halkın inançlarına oynayarak var olmaya çalışıyor. Hüda Par, Kürtlerin acılarına daha mesafeli durarak, Rojava devrimini kabul etmeyerek ve haftalık gündem değerlendirmelerinde Mısır’daki olaylar için gösterdiği duyarlılığı Rojava’da yaşananlar için göstermeyerek dikkatleri çekiyor.

Sonuç olarak siyasal alanda her ne kadar Hüda Par’ın varlığı olumlu karşılanabilirse de şu dönemde Kürtlerin birliğe olan ihtiyacı fazlayken Hüda Par’ın dolaylı veya doğrudan devletin Kürtleri zayıflatması için bir araç görevi görmeyeceğinin garantisi yoktur.

Bu yazı toplam 24195 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.