1. YAZARLAR

  2. İshak Karakaş

  3. Kurultay ve sonrası
İshak Karakaş

İshak Karakaş

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kurultay ve sonrası

A+A-

 

Bu hafta sonu Çanakkale'de önemli bir etkinlik başlıyor. Cumhuriyet Halk Partisi, 26 Ağustos - 30 Ağustos tarihlerinde kentte bir Adalet Kurultayı düzenliyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak önceki gün yaptığı açıklamada şunları söyledi: "AKP hükümetlerinin 15 yıllık uygulamaları sonucunda sadece adalet sisteminde değil, eğitim, sınavlar, kamuya personel, kamu hizmetlerinin sunumu gibi pek çok alanda adaletsizlikler yaşandı. Adalet Yürüyüşü, ülkedeki adalet sorunundan kaynaklanmış haklı bir tepkiydi. Çünkü ülkede adalet yok. Toplumun geniş kesimleri mağdur ve kendini güvende hissetmiyor. Bugün adalete ihtiyaç duymayan tek kesim AKP iktidarı ve yandaşları. Adaletin zayıfladığı, adaletin çöktüğü bir ülkenin güçlü olması, geleceğe güvenle yürümesi söz konusu olamaz. Öncelikle adaletin evrensel standartlarda egemen olması gerekiyor. Adalet Yürüyüşü,  milleti demokrasi ve adalet için ayağa kaldırmıştı, şimdi Adalet Kurultayı ile bunu bir adım daha ileri noktaya taşıyacağız."

Evet, Adalet Kurultayı, CHP'nin son yıllardaki en fazla iz bırakan eylemi olan Adalet Yürüyüşü ve onu taçlandıran İstanbul, Maltepe'deki Adalet Mitingi'nin hem etkilerinin hem de nasıl bir sürece kanalize edileceğinin tartışılacağı  bir platform olacağa benzer.

Adalet Kurultayı'nın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik hükümetten gelen tutuklama tehditlerinin arttığı döneme denk düşmüş olması da Türkiye ve dünya kamuoyunun Çanakkale'deki Kurultay'a olan ilgisini daha da artıracak düzeyde manidar oldu.

Her ne kadar Kurultay CHP tarafından düzenleniyor olsa da Türkiye muhalefetinin çeşitli renkleri de 4 gün boyunca Çanakkale'de olacak. Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş cezaevinden yaptığı çağrıda, herkesi Kurultay'a destek vermeye ve katılım sağlamaya davet etti. Zaten bir ay boyunca HDP'de Adalet ve Demokrasi Nöbetleri ile aynı meseleye ilişkin kamuoyu oluşturmuş oldu.

Adalet Kurultayı'na HDP gibi çok sayıda muhalif partinin, sivil toplum örgütlerinin, birçok inisiyatifin sözcülerinin yanı sıra eski AKP ileri gelenlerinin de katılması bekleniyor.

Bir anlamda Çanakkale'de 4 gün boyunca sürecek Kurultay, aslında 16 Nisan referandumunda oluşan hayır cephesinin kampı olarak da görülebilir. Toplumun farklı kesimlerinden birlik çağrısı alan muhalefetin bu 4 günü iyi değerlendirmesi gerekiyor. 2019 seçimlerine giden yolda Çanakkale önemli bir uğraktır. Kurultay mutlaka geniş bir muhalefet cephesinin 2019 perspektifinde tartışılacağı bir toplantı olmalıdır.

Çünkü eğer bu ülkede adalet isteniyorsa, bu ancak geniş bir demokrasi cephesinin erki elinde toplayan AKP iktidarını dengelemesiyle olacak bir şeydir.

Bu yüzden bu hafta sonu ve sonrasındaki iki gün boyunca Türkiye toplumunun geniş bir kesiminin kulağı Çanakkale'de olacaktır.

 

 

Bu yazı toplam 16897 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.