Leyla Zana'ya iyi haber

Leyla Zana'ya iyi haber
DİYARBAKIR Bağımsız Milletvekili Leyla Zana hakkında verilen ve Yargıtay'ın bozduğu 10 yıllık hapis cezasıyla ilgili Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay'ın kararına uydu.

Haber Merkezi-Mahkeme, son yasal düzenlemeleri dikkate alarak Zana hakkındaki 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan kovuşturmanın ertelenmesine; 'örgüt adına suç işlemek' suçundan da ceza verilmesine yer olmadığına karar vererek davayı düşürdü.

Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana hakkında çeşitli tarihlerde yaptığı 9 ayrı konuşma nedeniyle 10 yıl hapis cezası verdi. Mahkemenin Zana hakkında 'Sanığın eylemlerinin bir bütün halinde terör örgütü PKK üyeliği boyutuna ulaştığı' gerekçesiyle verdiği 10 yıllık hapis cezası Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi'nce bozuldu.

Yargıtay kararında sanığın silahlı terör örgütünün hiyerarşik yapısına dahil üyesi olduğuna ilişkin mahkumiyetine yeterli, her türlü kuşkudan uzak, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği belirtildi. Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi kararın gerekçesinde, daha önce bu davayla ilgili verilmiş olan 3 ayrı karara vurgu yaptı.

Yargıtayın bozma gerekçesinde, sanık Zana'nın 12 Haziran 2011'de yapılan 24'üncü dönem Milletvekilliği genel seçiminde seçildiği kaydedilerek, "Dosya kapsamına göre, sanığa yüklenen ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olan suçun, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 83/2'inci maddesinde işaret edilen ve 14/2'inci maddesinde gösterilen temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılması niteliğindeki suçlardan olduğu, yasama dokunulmazlığının istisnası kapsamında kalan bu suç bakımından yargılama yapılmasına ve temyiz incelemesine engel bir durumun bulunmadığı anlaşılmıştır' denildi.


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.