1. YAZARLAR

  2. Pelda Kazanççı

  3. Ma eğitim de temel hak değil mi?
Pelda Kazanççı

Pelda Kazanççı

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ma eğitim de temel hak değil mi?

A+A-

Tüm dünya’yı  etkisi altına alan ve Türkiye’de  büyük  ölçüde  etkisini hissettiren  Covid-19 virüsü  hayatı  pek  çok açıdan olumsuz etkiledi. Dünya genelinde salgın haline gelen korona virüs nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilmesi üzerine milyonlarca öğrenci evlerinde internete bağlanıp EBA’dan derslerini takip etmeye başladı, peki imkanı olmayanlar eğitimden uzak mı kalacak ?

 Sağlıkta olduğu gibi, eğitim alanında da bir hayli sıkıntılı günler yaşıyoruz. Birçok bilinmez ile karşılaşıyor, kimilerini isabetli kararlarla, kimilerini el yordamıyla aşmaya çalışıyoruz. Biz de kendi aramızda fikir teatisinde bulunuyoruz, bilgimizi tamamlamaya çalışıyoruz, bunları yaparken de bazı şeyleri görmezden geliyoruz… Maddi durumu elverişli olmayan vatandaşlarımız, köy okulunda okuyan çocuklarımız için de bu durum pekte iç açıcı değil. Bilindiği üzere her bireyin toplamda 8 temel hak ve özgürlüğü bulunmaktadır, bunları kısaca sayarsak. Yaşama, sağlık, düşünce özgürlüğü , inanç özgürlüğü, ibadet hakkı, özel yaşam gizliliği hakkı, ekonomik haklar ve eğitim hakkı’dır. Bu saydığım haklar bireye verilmiş temel haklardır ne yazık ki bunlar olduğu gibi uygulanmazken bazı düşüncelerimizde kısıtlanıyor, aralarına birde eğitim hakkı yer alıyor. 

 Peki nerde eşitlik ? Uzaktan eğitim sadece imkanları olana eğitimdir, imkanları kısıtlı olduğu halde, kendisini geliştirmesine, hayata tutunmasına vesile olmamız gereken yerde, öğrenciler kendi başlarının çaresine bırakılmamalıdır. Eğitimde fırsat eşitliği çiğnenmemelidir, uzaktan eğitim içinn herkesin imkanları eşit değil, imkanlar sağlanamayacaksa önlemler alınarak yüz yüze eğitim başlatılmadır.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Bağdaş köyünün Ericik mezrasındaki bir grup öğrenci ise evlerinde cep telefonunun çekmemesi ve internet erişiminin sağlanamaması nedeniyle zorluk yaşıyor. Mezrada yaşayan bir grup öğrenci, her gün yerleşim alanının yakınındaki 2500 rakımlı tepeye çıkarak ders işliyor. Öğrenciler, burada EBA’ya bağlanarak derslerini takip etmeye çalışıyor. Köyün öğrencileri, kış mevsimi gelmeden yaşanan bu soruna çözüm bulunmasını istiyor. Peki böyle daha nereye kadar gidecek ?  Eğitim o ülkenin can damarıdır, Unutmayalım ki , çocuklarımız bu ülkenin aydınlık günlerin ışığı ve istikbalidir.

Pelda Kazanççı

Bu yazı toplam 7747 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.