Merkez Bankası faiz kararı ve Joe Biden’e ilişkin notlar

Geçen Hafta önemli bir haftaya şahitlik ettik.

1)  Merkez Bankası para politikası toplantısı kuruldu. Ve Faiz kararı açıklandı.

2)  Joe Biden ABD’nin 46. Başkanı olarak göreve başladı nihayet. Trump ’ tan Biden Amerika’da hikâye yazılacak. Marjinal bir çizgide olduğu görülüyor Biden’in..

Merkez Bankası Aralık ayında politika faizini %17 seviyesine getirmişti. Bu da ciddi bir orandı .. Merkez Bankası’nın sonrasında verdiği tüyolara göre 21 Ocakta yapacağı toplantıda sinyalleri vermişti. Ve sonunda tahminler tuttu.  MB politika faizini pas geçme kararı alıp sabitlemeye gitti.

Faiz artırmaya ihtiyacımız yoktu.

Enflasyon oranımız %14,6

Politika faizi              %17

Yani piyasanın beklentisine göre karar alındı.

Dolar bir ara yine 7,50 seviyesine gelip bugünlerde 7,40 seviyesine gelmiştir.

Dolar şuan için bu seviyeden düşeceğini sanmıyorum. Ufak ufak artacağını 7,52, 7,60, 7,70 seviyesine geleceğini düşünüyorum. Bu çok uzun zaman değil. Önümüzdeki haftalarda gerçekleşecektir. Kırılım noktası 7,52 ‘dir.

Diğer taraftan faizlere baktığımızda Avrupa’da da Avrupa Merkez Bankası politika faizi konusunda sabitlemeye gitti. Bunu da göz ardı etmeyelim.

Joe Biden’in Hazine Bakan adayı Janet Yelen; zayıf dolar istemem. ABD rekabet avantajı elde etmek için daha zayıf para birimi peşinde değil. Diğer ülkelerin (Çin, Rusya) bunu yapma girişimlerine karşı çıkmalıyız demiştir. Bunun yanında ek teşvik paketleri çıkarız (üretimi artışı, işsizliği engellemek, marka güvenirliği, fiyat sabitliği) dedi. Şuanda Amerika’ya baktığımız zaman ev sıkıntısı var, işsizlik var işsizlik bir taraftan yükseliyor herhangi bir düşüş yok. İnsanlar bir yandan bu teşvik paketlerini bekliyor. Dolayısıyla bu teşvik paketi çıkacaktır. Bu teşvik paketi piyasaları ve tüm dünyayı etkileyecek fakat bu hemen bir anda olmuyor. Bu bir zaman istiyor. Ve bu zaman da hızlandırılmış gözüküyor. Şubat ayı içerisinde bunu göreceğiz. Bir harcama planı, bir teşvik paketi olacak gibi duruyor.

Ayrıca şu var piyasa bekleme moduna geçti. İştah azalmış gibi duruyor, yol haritasına göre pozisyon almak istiyorlar.

Amerikan Borsalarında ise Biden’ in başkanlık koltuğuna geçmesiyle ufak bir ralli yaşandı. Borsalar alkış tuttu adeta Biden’e.. ama şimdi bir durgunluk var. Biraz zamana ihtiyaç var.

Ülkemize tekrar geçmek gerekirse, faizi artırma, sabitleme kısa vadede bizler tarafından olumlu karşılanırken bir yandan da gıda ve enerji fiyatlarına baskı uygulayacağı için başka önlemler (dolaylı, doğrudan vergi indirimleri, cari açık yani borç kapatmaları) alınmalıdır.

Son olarak şunu belirtmek istiyorum. Günümüzde Keynesyen likidite tuzağı var. Bunun için şu pozisyonda genişletici maliye politikasından ziyade daraltıcı maliye politikasına gidilmelidir.

Bu yazı toplam 3598 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar