1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. MHP'den Davutoğlu'na sert yanıt: Kıt aklı, bizim parti içi meselelerimize ermez
MHP'den Davutoğlu'na  sert yanıt: Kıt aklı, bizim parti içi meselelerimize ermez

MHP'den Davutoğlu'na sert yanıt: Kıt aklı, bizim parti içi meselelerimize ermez

MHP'den Davutoğlu'na sert yanıt: Kıt aklı, bizim parti içi meselelerimize ermez

A+A-

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile eski Başbakan AK Parti ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu arasında yaşanan gerilimde, MHP'den Davutoğlu'na yanıt geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "Ahmet Davutoğlu'nun genel başkanlıktan ‘hal' edilmesine sebep olan basiretsizliği ve kıt aklı, bizim parti içi meselelerimize ermez" dedi.

MHP lideri Bahçeli, Türkeş'in kabine dışında kalmasının ardından yaptığı açıklamalarıyla ilgili sorulara "Gidişinden haberimiz yokken, gelişimizden nasıl haberi olacak? Onu Ahmet Davutoğlu ölçüsüyle birilerinin izah etmesi lazım" yanıtını verdi. Davutoğlu da sosyal medya üzerinden, "Bahçeli'den beklenen, nezaketten ve siyasi olgunluktan yoksun tavırlar yerine kendi sorunlarıyla yüzleşme cesaret ve erdemini göstermesidir" dedi.

'BAŞBAKANLIKTAN ‘HAL' EDİLDİKTEN SONRA İYİCE ŞAŞIRMIŞ'

Davutoğlu'nun açıklamalarına yanıt ise MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'dan geldi. Yazılı açıklama yapan Yalçın, "Mazul başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, bir süreden beri sindiği köşesinde başarısızlık, kabahat ve veballerinin özeleştirisiyle meşgul olması gerekirken büyük bir unutkanlıkla eski defterleri karıştırma cüretini göstermiştir. Ahmet Davutoğlu, başbakanlıktan ‘hal' edildikten sonra iyice şaşırmış, tarihî sorumluluklarından kurtulmanın yolunu, başarısızlıklarının yükünü —eskiden olduğu gibi- MHP'ye yüklemekte bulmuştur" diye konuştu.

'GAYRİ AHLAKİ VE PİŞKİN BİR SİYASİ TUTUM TAKINMIŞTIR'

MHP'li Yalçın, 7 Haziran 2015 sonrasında koalisyon teklifi yapılmadığını, bilakis erken seçim hükûmeti önerildiğini ifade ederek "Ahmet Davutoğlu o dönemde MHP lideriyle yaptığı görüşmeden bir netice çıkmamasının vebalini Bahçeli'ye yükleyerek gayriahlaki ve pişkin bir siyasi tutum takınmıştır. Davutoğlu; içeride başka, dışarıda başka konuşarak ikiyüzlü siyasetin manidar örneklerinden birini sergilemiştir. CHP'ye olduğu gibi MHP'ye de koalisyon teklifi yapılmamış, erken seçim hükûmeti önerilmiştir. Başından beri Davutoğlu'nun amacı ne yapıp yapıp yeniden seçime gitmektir. Bilindiği gibi bu da gerçekleşmiştir" dedi. Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü:

PENSİLVANYA TAKTİĞİDİR'

"Davutoğlu, aynı pişkin ve utanmaz tutumu şimdi yeniden takınmaya kalkışmıştır. Hakikatler ortada iken Ahmet Davutoğlu'nun yine aynı yöntemle MHP Lideri Bahçeli'yi suçlamaya kalkması manidardır. Siyasette tutarlı duruş sergileyen MHP'nin kamuoyundaki imajının zedelenmesi, haklı iken haksız pozisyonda gösterilmesi için algı operasyonlarına girişilmesi Pensilvanya taktiğidir. Bu taktik, 1 Kasım 2015 Seçimleri öncesinde ısrarla uygulanmıştır. Davutoğlu'nun gerçekleri saptıran dünkü kaypak açıklaması da bu taktiğin devamı niteliğindedir.

'PENSİLVANYA'DA HANGİ PARTİ MESELELERİNİ KONUŞTUNUZ?'

Ahmet Davutoğlu'nun Okyanus Ötesine giderek FETÖ'nün elebaşıyla görüştüğü bilinmektedir. O zaman kendisine soruyoruz. Siz Pensilvanya'da hangi parti meselelerini konuştunuz? Okyanus ötesinde hayati devlet meselelerini de görüştünüz mü? Birlikte hangi kararları aldınız, hangi algı operasyonlarına girişmeyi planladınız? 35 gün süren istikşafi görüşmeler sonrasında ‘Biz CHP ile koalisyon yapmak istemiyoruz' dediniz mi demediniz mi? Sayın Bahçeli'yle 17 Ağustos 2015 günü yaptığınız son görüşme sırasında koalisyonu partide başkalarının istemediğini söyleyerek neden sorumluluğu üzerinizden atmaya çalıştınız? İçeride başka, dışarıda başka konuşarak neden kamuoyunu yanıltma ihtiyacı duydunuz? Haddini aşarak MHP Liderine parti içi meseleleri hatırlatan Davutoğlu, üzerine vazife olmayan işlere de burnunu sokmaktadır."

'BASİRETSİZLİĞİ VE KIT AKLI PARTİ İÇİ MESELELERİMİZE ERMEZ'

"Ahmet Davutoğlu'nun genel başkanlıktan ‘hal' edilmesine sebep olan basiretsizliği ve kıt aklı, bizim parti içi meselelerimize ermez" diyen MHP'li Yalçın, 7 Haziran 2015 sonrasında yaşananlar ve Davutoğlu'nun sergilediği orta oyunu hâlâ hafızalarda olduğunu kaydetti. MHP'li Yalçın, isim vermeden seçim hükümetinde yer alan Tuğrul Türkeş'e de yüklenerek şunları ifade etti:

"Ahmet Davutoğlu tarafından erken seçim için geçiş hükûmeti oluşturmak üzere siyasette her kaba girebilen, her siyasi renge uyum sağlayabilen, eşik bekçiliğine ve at uşaklığına müsait birtakım dönme ve devşirmelerin toplandığı unutulmamıştır. ‘Slime' tipi kanserojen politikacı devşirme ve kiralama yöntemini siyasi geleneklerimize yerleştiren Ahmet Davutoğlu'dur. Davutoğlu, siyasi devşirmeler ve kiralık politikacıların desteğinde geçiş hükûmeti kurarak ülkeyi seçime götürmüştür.

'15 TEMMUZ'UN KAÇKINI SEROK AHMET OLARAK HATIRLIYORUZ'

Ülkenin 1 Kasım 2015 erken seçimlerine giden süreçte yaşadığı kaosun, olağan dışı terör saldırıları yüzünden verilen şehitlerin, yaşanan toplu ölümlerin vebali Ahmet Davutoğlu'na aittir. Biz Sayın Davutoğlu'nu, Süleyman Şah utancının mimarı, PYD'nin Habur'daki mihmandarı, 15 Temmuz'un kaçkını serok Ahmet olarak hatırlıyoruz. Ahmet Davutoğlu'nun, MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye edep, hayâ ve saygı sınırlarını aşan çirkin ithamları ayaklarımız altındadır. Sayın Davutoğlu'nun rotayı şaşırmış, zillet ve rezalete dalmış haliyle Liderimize laf etmesi kabullenilemez. Genel Başkanımız Sayın Bahçeli'nin ‘Ahmet Davutoğlu ölçüsüyle birilerinin izah etmesi lazım.' dediği hadisenin özeti bundan ibarettir."(Kaynak:Sputnik)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.