1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. MHP’nin ittifaktan ayrılması bölgeyi rahatlattı!
MHP’nin ittifaktan ayrılması bölgeyi rahatlattı!

MHP’nin ittifaktan ayrılması bölgeyi rahatlattı!

Yerel seçimlerde AK Partinin MHP ile ittifak yapmamasının etkilerini Diyarbakır’daki deneyimli siyasetçilere ve iş çevrelerine sorduk, çarpıcı cevaplar ortaya çıktı.

A+A-

Haber: Saffet AZBAY

Tigris-Haber AK Parti Diyarbakır eski milletvekili ve eski il başkanı Abdurrahman Kurt, MHP ile yerel seçimlerde ittifak yapmayacak olmasının bölgede partisinin lehine olumlu sonuçlar yaratacağını söyledi. ASRİAD Başkanı ve eski il başkanı Aydın Altaç ise,”İttifakın olmaması bazı çevrelerce bölgede yürütülmek istenen olumsuz propagandayı da ortadan kaldırdı” dedi.

24 Haziran milletvekili ve cumhurbaşkanlığı genel seçimlerinde “Cumhur İttifakı “ adı altında MHP ile ittifak yapan AK Parti, Mart ayındaki yerel seçimlerde ise böyle bir ittifak yapmayarak kendi adaylarıyla seçime girme kararı aldı. Peki bunun Doğu ve Güneydoğu’daki karşılığı ne olacak?. Bu durum AK Parti için iyi mi kötü mu oldu?. Bu soruların cevabını deneyimli siyasetçilerden ve iş çevrelerinden almaya çalıştık.

“AK Parti’nin lehine sonuçlar doğuracak”

abdurahman.jpg

AK Parti Diyarbakır eski milletvekili ve eski il başkanı Abdurrahman Kurt, MHP ile yerel seçimlerde ittifak yapmayacak olmasının bölgede partisinin lehine olumlu sonuçlar yaratacağını söyledi. Kurt,”AK Parti kuruluş felsefesi itibarıyla her türlü etnik ve bölgesel milliyetçiliğe karşı olan, bunu parti programına ve tüzüğüne koymuş, bunu bugüne kadar korumuş bir siyasi harekettir. Genel seçimlerde konjektör gereği ve ülkenin menfaatleri esas alınarak bir iş birliği oldu. Açıkçası bölgedeki seçmen ve halk MHP ile ittifaktan rahatsız oldu ancak karşı partiler de güven vermediği için başka partilere gitmedi, AK Parti’de kaldı.

“Yerel seçimlerde olumlu yansımaları olacak”

HDP’ye baktığımızda Türk solu, CHP ve değişik versiyonlarıyla ittifak, iş birliği yaptı, yapıyor da. AK Parti kuruluş felsefesini benimseyen insanlar, bu ittifaka oy vermedi ve bundan sonra da vermez.

 Seçmen MHP ile ittifakı benimsememesine rağmen sayın cumhurbaşkanımıza olan sevgisinin de etkisiyle oyunu ve eksenini değiştirmedi. Şimdi AK Parti, yerel seçimlerde ittifak yapmayacak. AK Parti’nin kendi ilkelerine, kuruluş felsefesine uygun, halkta karşılığı olan adayları tercih etmesi halinde MHP ile ittifakın olmaması bölgede AK Parti lehine olacak. Çünkü HDP’nin politikalarını benimsemeyen bölgedeki AK Parti tabanı, seçmeni her türlü etnik ve bölgesel milliyetçiliğe karşı olduğu için MHP ile ittifak yapılmasından da rahatsızdı. Şimdi bu durum ortadan kalktı. Olumlu yansımaları olacak” dedi.

Altaç :”Olumsuz Propaganda Ortadan Kalktı”

20140618_227008.jpg

Asrın İş Adamları Derneği (ASRİAD) Başkanı ve bir dönem AK Parti’de Diyarbakır İl Başkanlığı yapmış olan Aydın Altaç, MHP ile ittifak olmamasının bazı çevrelerce bölgede AK Parti aleyhine yaratılmak istenen olumsuz propagandayı ortadan kaldırdığını söyledi.

 Yerel seçimlerde ittifak olmamasının AK Parti’nin lehine olacağını belirten Altaç,”Yerel seçimlerde ittifak olmaması nihayetinde iki partinin yetkili kurullarının aldığı karardır ve saygı duymak lazım.Şahsi düşünceme göre AK Parti için hayırlı oldu. Yerelde bir ittifak olması tepkiler yaratabilirdi. Nitekim genel seçimlerde sahada bunun olumsuz sonuçlarını gördük. Şimdi her parti kendi adayı ile ve programı ile yarışacak. Kendisini halka iyi anlatan parti ve adaylar başarılı olur. Bazı çevrelerce AK Parti-MHP ittifakı üzerinden bölgede yaratılmak istenen bir propaganda ve algılar da vardı. Şimdi tablo değişti. Bunun etkileri de iyi olacak” diye konuştu.

Bölge halkı MHP siyasetini tasvip etmiyor

ismail-ozsanli-001.jpg

MÜSİAD Diyarbakır Şube Başkanı İsmail Özşanlı ise, bölge halkının MHP’nin politikalarını tasvip etmediğini ve kırgın olduğunu dile getirerek ittifak olmamasının bölgede AK Parti için olumlu bir hava yaratacağını söyledi. Özşanlı,”Son Andımız olayında olduğu gibi MHP’nin politikaları ile Kürt halkının, bölge halkının beklentileri uyuşmuyor. Bölge halkı, Kürt seçmeni MHP’ye her zaman için mesafeli. Bölge halkı, Kürtler sergilediği aşırı uç politikalar nedeniyle MHP’ye kırgın. Genel seçimlerdeki ittifak da aslında halkın yüreğine sinmiyordu ancak insanlar, bilhassa AK Parti seçmeni, dindar ve muhafazakar kesimler, karşıda alternatif olmaması ve kendi partileri zarar görmesin diye AK Parti’den kopmadı. Yerel seçimlerde ittifak olmamasını olumlu ve doğru buluyoruz. Bunun AK Parti açısından olumlu sonuçları olacak. Çünkü Kürtlerin, bölgedeki dindar ve muhafazakar kesimin AK Parti’ye bakışı ile MHP’ye bakışı son derece farklıdır. AK Parti,16 yıldır bölgede iyi sonuçlar elde etmesinin en büyük nedeni de ırkçı, aşırı uç milliyetçi, etnisiteye dayalı politikalardan uzak durarak liberal politikalar sergilemesidir” dedi.

 

 

 

  

Bu haber toplam 1839 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.