1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Mızraklı: İhale yapılmış malzeme yok
Mızraklı: İhale yapılmış malzeme yok

Mızraklı: İhale yapılmış malzeme yok

Görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanı Selçuk Mızraklı, kayyım icraatlarını açıkladı. Mızraklı, “Aynı firmaya defalarca ihale verilmiş” dedi.

A+A-

Mızraklı: İhale yapılmış malzeme yok

Görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanı Selçuk Mızraklı, kayyım icraatlarını açıkladı. Mızraklı, “Aynı firmaya defalarca ihale verilmiş” dedi.

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyeleri Eş Başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasına yönelik eleştiriler sürüyor. İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Selçuk Mızraklı, düzenlediği basın toplantısında görevde bulunduğu süre zarfında yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Mızraklı’nın anlattıkları sadece kendi dönemi ile ilgili değildi. Mızraklı önceki dönemde belediyeyi yöneten kayyımın icraatlarını da anlattı.

MIZARKLI: KAYYIM GİRİŞİNİ ŞİRKETTEN YAPTIRARAK MAAŞ ALIYOR

Belediyeyi 759 milyon, 141 bin 51 lira borçla devraldıklarını ifade eden Mızraklı, belediyenin talan kültürü ile yönetildiğini söyledi. Belediyede gönüllülük esaslı hizmet etmeyi tercih ettiklerini ifade eden Mızraklı, belediyeden maaş almadığını söyledi. Mızraklı, “Biz çalışırken kendimizi belediyenin şirketinde görevlendirmedik. Şu andaki kayyım kendisini belediyenin şirketinde görevlendirerek belediyeden maaş alıyor. Biz oradan tek kuruş para almadık. Tamamen gönüllük ilkesi ile çalışma yürüttük” dedi.

“RÜŞVET VE YOLSUZLUK OLAĞAN İŞLEYİŞE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ”

Kayyımın belediye kaynaklarını sorumsuzca savurduğunu ifade eden Mızraklı, “İşine son verilen 2 binden fazla personel bulunmaktaydı. Kamu yararı gözetilmeden belediye bütçesinden harcamalar yapılmış, lükse milyonlar harcanmıştı. Rüşvet ve yolsuzluk belediyede olağan bir işleyişe dönüştürülmüş, belediyeye ait demirbaşlar kayıt altına alınmadan dağıtılmıştı” dedi.

CUMHURBAŞKANI ORGANİZASYONU BELEDİYEDEN

İhalelerin usule uyun yapılmadığını ifade eden Mızraklı, belediye kaynaklarının harcandığını söyledi. Mızraklı, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde olan MED AŞ’nin borçlandırıldığını söyledi. 24 Haziran ve 31 Mart seçimlerinde AKP seçim bürolarına giden yemek borçlarının ödenmediğini ifade eden Mızraklı, 12 bin 600 TL’lik “Eyvan Gecesi” yapıldığını söyledi. 06 Haziran 2018 tarihinde “Cumhurbaşkanı Organizasyon Bedeli” adıyla başka bir organizasyon şirketine 150 bin TL ödeme yapıldığını anlatan Mızraklı, “Haziran 2018’de başka bir şirket üzerinden 510.000,00 + 40.800,00 KDV bedelle (kişi başı 85 tl) 6000 kişilik iftar yemeği verilmiştir” dedi.

İHALELER PAZARLIK USULÜ

Mızraklı, Belediyede yapılan ihalelerin usulüne uygun yapılmadığını belirtti. Bu konuda İçişleri Bakanlığı Müfettişlerin hazırladığı raporların olduğunu ifade eden Mızraklı, birçok ihalenin Kamu İhale Kanununun (KİK) 21’inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi hükmüne göre yapıldığına dikkat çekti. Mızraklı’nın söz ettiği madde, “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi, can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” halinde pazarlık usulü ile yapılması kararlaştırılan ihalelerde uygulanıyor.

 

AYNI ŞİRKETE DEFALARCA İHALE

2018 yılında ulaştıkları verilere göre (DİSKİ ve MED AŞ. Hariç) toplam 112 ihalenin yapıldığını ifade eden Mızraklı, aynı firmalara defalarca 21 (b) bendine göre ihale verildiğini söyledi. Mızraklı, tespit ettikleri ihaleleri şu şekilde paylaştı: “X Organizasyon-İnşaat şirketine verilen 7.670.000,00 TL’lik toplu organizasyon ihalesi KİK 21(b)’ye göre yapılmıştır. Ancak aynı şirkete yine 757.650,00 TL bedelinde 21(b)’ye göre yapılan 15 Temmuz Organizasyonu ihalesi verilmiştir. Yine, aynı şirkete 2.141.800,00 TL bedelinde 6 ayrı ihale daha verilmiştir.

İHALE VAR, MALZEME YOK

Topladığımızda, sadece kayda geçen miktar itibariyle bu organizasyon-inşaat şirketine 2018 yılında 11.588.575,00 TL’lik 8 ihale verilmiştir. X Spor Firmasına 2018-Nisan 2019 arasında 4 defa toplam bedeli  2.733.950,00 TL olan spor malzemesi alım ihalesi verilmiştir. Ancak biz o malzemeleri hiç görmedik. Yine X Mobilya firmasına 2018-Nisan 2019 arasında 5 defa toplam bedeli  2.901.859,00 TL olan mobilya alım ihalesi verilmiştir.

“SEÇİMDEN 12 GÜN ÖNCE 5O ADET OTOBÜS İHALESİNİ YAPTILAR”

Sadece 1 Ocak-16 Nisan 2019 tarihleri arasında 32 ihale yapılmış, bunların 16’sı KİK 21(b)’ye göre yapılmıştır. Bunlardan en ilginç olanlarından biri 18 Mart 2019 tarihinde, yani seçimlerden sadece 12 gün önce KİK’in 21(b) bendine göre X Otomotiv’den yapılan 50 adet otobüs alım işidir. İhale bedeli ise 44.541.000,00 TL’dir. Normal şartlarda bir firma o malzemeyi hemen temin edemez. Süre ister.

İŞE ALINAN PERSONEL

Mızraklı, kendisi hakkında basında yer alan iddialara da değindi. Bunlardan en çok konuşulan belediyenin yaptığı işe alımlardı. Hükümet kanadı, bu iddiayı sürekli gündemde tutmuştu. Mahkeme kararı sonucu 109 kişinin işe iadesi yapıldığını ifade eden Mızraklı, işe alımlarla ilgili yapılan işlemleri şu şekilde sıraladı: “Mahkeme kararı gereğince 4 zabıta memuru, 7 tiyatrocu ve 1 sözleşmeli personel, güvenlik kartı iptal edilen ve mahkemeyi kazanan 7 özel güvenlik görevlisi ve açığa alınan 43 memur ve işçinin işe iadesi yapıldı. İlaçlama için geçici süreli (9.5 ay) 90 işçinin alımı yapıldı. 667 sayılı KHK ve 696 sayılı KHK doğrultusunda iş akdi feshedilen çalışanlar ile ilgili güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması için 834 başvuru alınıp Valilik Makamına gönderildi.”

JANDARMA VE POLİS EVİ ONARIMI BELEDİYEDEN

Mızraklı, Belediye kaynakları ile jandarma ve emniyet binalarının tadilatının yapıldığını belirtti. Bu ihlallerden ikisi 2018 yılına ait. Biri Kulp İlçe Jandarma Komutanlığı binası bakım onarım işi, diğeri Polis Evi Kat Tadilat yapım işi. Her iki ihale de 21/b bendi uyarınca yapıldı. Bu ihaleleri inceleyen müfettişler, ihalenin 21/b bendine göre yapıldığını ancak bu işlerin herhangi bir onaya dayandırılmadan ihale edildiğini belirterek usulsüz işlem yapıldığını tespit etti.

“YARGILANMAYACAKLARINI DÜŞÜNÜYORLAR”

Belediye kaynaklarının pervasızca kullanıldığını tespit ettiklerini ifade eden Mızraklı, bu kadar sorumsuz davranmalarının nedeninin “yargılanmama rahatlıkları” olduğunu söyledi. Bunları yapanların hukuk karşısında hesap vermeyeceğini düşündükleri için bunu rahatlıkla yaptıklarını ifade eden Mızraklı, yargı önünde bunlardan hesap soracaklarını söyledi. (Kaynak: Artıgerçek)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.