1. YAZARLAR

  2. Yakubi Doktor

  3. MUTLULUK ve DÜŞ KAÇAĞI
Yakubi Doktor

Yakubi Doktor

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

MUTLULUK ve DÜŞ KAÇAĞI

A+A-

Ey mutluluk!

Geldiğinde; çayım taze bitmiş olsun ve bardağım sıcak, umudun son sigarasını körüklüyor olsun dudaklarım.

Bir güz boyu seni ne kadar çok ve ne kadar uzun beklediğimi anlattım tüm geçici baharlarıma. Düşüncelerim, çakıl kıyılarını en çok beş geçiyor ve okyanuslar en derin yerlerinde dizlerimden ötelere tırmanamıyor olsun geldiğinde.

“Gün” gibiydin, bir öncesi yaşanamaz gün’lerden bir gündün. Yaşarsın ve biter gün. Yarın artık başka bir gündür, onu da yitirirsin sonraki gün. Yaşananlara ulaşılamaz hiç…

Şarkıydın “sen”. Kimi bana yazılı hep başkalarının yazdığı. Benim eskici dükkânlarında didik didik aradığım diğer yorumlardın sen.

Katıksız, sek bir gecede tek bir yıldız parlamakta. O yıldız sensin. Göre bileceğim ama uzanamayacağım uzaklıkta.

Çok geç olmasın geldiğinde. Düşlerim bu kez hiç düşmeden koşsun ve koşarak çıksın uçuruma açılı sığınaklarından ve bir “OH!” çeksin ateşten diliyle, sen geldiğinde!

Geldiğinde yağmurlar ansızın dinsin ki;

Geldiğinde okyanuslar çekilsin ki;

Anlayayım EY MUTLULUK geldin sonunda!

Düş Kaçağı

“Ben bir hiçim” dedi gözlerine. Ayna susuyordu, düşünüyordu. “HİÇ” olduğunu iddia eden iki aynı kişi, iki ayrı bedende. Biri aynanın dışında, diğeri aynanın içinde…

İÇBEN sebep sordu?

DIŞBEN yanıtladı: Düşlerimin anahtarlarını yuttum. Düş sandığım kaydı düştü ellerimden. Oysa yeni bestelenmiş nice düşler vardı içinde kilitli tuttuğum. Artık düşler ülkesinden de kovuldum.

İÇBEN: Öyle titrek titrek tutulmaz ki düşler. Cesur olmak, bazen aptal da olmak  lazım. Ya dört elle sarılırsın düşlerine ya da dörtnala kaçarsın düşlerinden. Ama şimdiye kadar da düşlerinden kaçan hiçbir firari görülmemiştir yeryüzünde. Büyük ihtimalle sen ilk olursun. Düşlerinin anahtarlarını kusmalısın, labirentte saklı kalmış düş sandığını bulmalısın.

DIŞBEN: Hayır! Seni dinleyemem. Düş ağrıları bana göre değil, diş ağrılarını tercih ederim. İstersen KORKAK! de. Ayaklarım yere basmalı benim. Kuytu köşelerde biriken düşler bana göre değil, kuytular şeytan kaynar.

DİP NOT: Hayal ile gerçek arasındaki ilişki Ay ile Dünya arasındaki ilişkiye benzer. Ay merkez kaç kuvveti ile kaçmaya çalışırken Dünya çekim kuvveti ile kendine bağlar. Her iki kuvvette dengededir, ne Ay kaçabilir ne Dünya dosdoğru yakalayabilir.

HAYAL İLE GERÇEK! Dengeyi bozduğumuz an düş kaçağı konumuna düşeriz ki, düş kaçaklarına mutluluğun uğradığı vuku bulmamıştır. Mutluluğa hasret kalmamanız dileği ile…

 

 

 

Bu yazı toplam 17309 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.