Mutsuz ve memnuniyetsiz personel

 

Geçen gün Üniversitede Kamu Personel Yönetimi dersindeydik , hoca  sahada araştırma yapmak için bir araştırma ödevi verdi.  Hepimizi gruplara ayırarak çeşitli Kamu Kurumları'na giderek bizzat alanda inceleme yapmamızı  istedi. Araştıracağımız konu ise öncelikle , Kamu Personeli'nin  çalışma performansının 'Örgütsel Adalet' üzerindeki etkisini tespit etmek ve bunun sonuçlarını analiz ederek bir makale tarzında hocaya sunmaktı. Gruplarımızı belirledikten sonra hangi kuruma gidelim diye düşünmeye başladık gruptaki diğer arkadaşların da mutabık olduğu bir Devlet Kurumu belirledik. Bir kaç gün sonra hazırladığım anketler ile birlikte kuruma gittim. Yaklaşık 50 Personel üzerinde anketi uygularsam çalışmam için yeterli olacaktı zaten gittiğim kurumun bu ihtiyacımı rahatlıkla karşıladığını söyleyebilirim.  Anket formlarını  kurumdaki personele dağıttım , doldurmaya başladılar soruların uzun olduğundan , fazla olduğundan şikayet edip hatta bu anketi müdürün yaptığını düşünerek ilk başta doldurmak istemediler ama onlara gerekli açıklamaları yaptıktan sonra geri kalan soruları cevaplayarak bitirdiler. Hepsini topladıktan sonra kurum çalışanlarına zaman ayırdıkları ve ilgilendikleri için teşekkür ederek ayrıldım. İlk işim bunları düzenleyip analiz etmek olacaktı öyle de yaptım zaten. Çalışanların hemen hepsi soruları cevaplamıştı. Öncelikli olarak Çalışma Performansı üzerindeki etki ile ilgili soruların tamamında epeyi bir performans sarf ettiklerini ifade etmiştiler. Bu arada deneklerin neredeyse tümü, iş yükünün fazla olduğunu ve bunun da çalışma performansı üzerinde ciddi bir olumsuz bir etki oluşturduğunu  ifade etmişti.

Belki de bu anket çalışmasının bana göre en önemli kısmı Kurumdaki personelin birbirlerinden memnun olmadığıydı. Deneklere yöneltilen soru şuydu;  " Kurum amirinin , personelleri üzerindeki etkisi sizce çalışma performansınızı nasıl etkiler?"

Personelin bir çoğu bu soruya; “ Ben amirimden ,müdürümden memnun değilim bu da benim çalışma performansımı büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir."diye cevap vermişti. Genel olarak anketin tamamında böyle bir havanın hakim olduğunu da söylemek gerekir.

            Sonuç olarak elde anket cevapları ile yaptığımız analizde, devlet kurumlarında istihdam olan personelin kendi içinde birbirlerine güvenmediği ve birbirinden memnun olmadığı ve o kurumda da istemeyerek ama mecburen çalıştıkları bir ruh hali taşıdıkları oldu.  İstemedikleri bir işi icra etmenin verdiği büyük sıkıntılar personelin kendi içlerinde ciddi sorunların oluşmasını tetiklemektedir. Kurumdaki müdürün çalışanından , çalışanın müdüründen şikayetçi olduğu ve memnun olmadığı bir düzende sorulması gereken soruların olduğunu ve çalışanların neden şikayet ettiklerini anlamak için bu tür anket çalışmalarının içeriği genişletilerek  daha kapsamlı sorular eklenip  sürekli bu uygulamanın yapılması gerekmektedir.

 

Bu yazı toplam 24361 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.