1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ne kadar hayvan ithal edildi nerelerde dağıtıldı?
Ne kadar hayvan ithal edildi nerelerde dağıtıldı?

Ne kadar hayvan ithal edildi nerelerde dağıtıldı?

Diyarbakır'daki sağlık örgütleri, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bağırsak şarbonu teşhisi konan 10 yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybettiğini belirterek, ölümlerin artmasından endişe duyduklarını açıkladı.

A+A-

Diyarbakır Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Emekçileri Sendikası (SES), Diyarbakır Veteriner Hekimler Odası, Diyarbakır Diş Hekimleri Odası tarafından ortaklaşa düzenlenen basın toplantısında konuşan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir, Bitlis’in Güroymak ilçesinde çiftçilikle uğraşan bir ailenin 10 yaşındaki çocuğunun bağırsak şikayetiyle Dicle Üniversitesi Hastanelerinde tedavi altına alındığını, 2 gün süren tedavinin ardından çocuğun yaşam mücadelesini kaybettiğini söyledi.sarbon-(4).jpeg

Ne kadar ithal hayvan var nerelerde dağıtıldı?

Çocuğun ölümü sonrası yapılan detaylı tetkikler sonucu ölümün bağırsak şarbonundan kanıtlandığını belirten Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir, şarbon hastalığının ithal edilen hayvanlardan kaynaklandığına işaret ederek, “Kurban Bayramı’ndan sonra her gün bir şehirde şarbon hastalığı teşhisi konulmuş insanların ya da karantinaya alınmış şarbonlu hayvanların haberini almaktayız. Bu gelişmeler ve yetkililerin ithal edilen hayvan sayısı, bu hayvanların dağıldığı yerler ve karantinaya alınmaları, şarbon teşhisi konmuş insanlar ve sağlık durumları ile ilgili bilgileri paylaşmaması hepimizde endişe uyandırmaktadır.” diye konuştu.

'İthal etlerin ilimizde de piyasaya sürüldüğü duyumları var'

“Çocuk hastanın kan-gaita tetkikleri ile kanıtlanmış Bağırsak şarbonuna bağlı ölümü endişelerimizi artırmıştır.” diyen Diyarbakır Tabip Odası Başkanı, Diyarbakır’da görülen ancak bildirimi yapılmadığı için yokmuş gibi davranılan deri şarbonunu vakıalarında artış yaşandığını aktararak, yaşanan artışı, “Deri şarbonu vakalarındaki artış İthal etlerin ilimizde de piyasaya sürüldüğü duyumları ile birlikte değerlendirdiğimizde kaygı ve endişelerimizi daha da artmaktadır.” sözleriyle değerlendirdi.

'Şarbon, veteriner denetimi olmadan yapılan kurban kesimleri nedeniyle insanlara bulaşmıştır'

Şarbon ve benzeri hastalıkların yaygınlaşmasının et ve tarım ürünlerinin ithal edilmesine bağlayan Mehmet Şerif Demir, ithal edilen hayvanların sağlık denetimlerinin 28 Nisan 2018’de yapılan yasal düzenlemeyle veteriner hekim zorunluluğunun kaldırılarak ziraat mühendisi, orman mühendisi, kimya mühendislerine de yetki verildiği hatırlatarak, “Böylelikle hastalığı tanıyan meslek grupları olan veterinerler ve zooteknistler denetimden uzaklaştırılmıştır. Şarbon hastalığı denetimden kaldırılan bu uygulamalar nedeniyle hem insanlar hem de hayvanlar arasında yayılmaya devam etmektedir. Bayram öncesinde Brezilya’dan ithal edilen hayvanların laboratuar sonuçları alınmadan, 21 günlük karantina işlemlerinin tamamlanmadan ülkeye sokulması hastalığın ülkeye sokulması demektir. Şarbon veteriner denetimi olmadan yapılan kurban kesimleri nedeniyle insanlara bulaşmıştır. Şimdi de karantina uygulamasının yurtiçindeki hayvancılık işletmelerinde yapılmış olması nedeni ile hem hayvanlar arasından yayılmaya, hem de insanlara bulaşarak hasta etmeye devam etmektedir.” şeklinde konuştu.

Türkiye’den ihraç edilen ürünlerin ilgili ülkeler tarafından belirlenen sağlık kurallarına uygun olmadığı için iade edildiğini kaydeden Demir, alıcıların iade ettiği ürünlerin imha edildiğine dair şimdiye kadar bilginin alınmadığını anımsatarak, bu ürünlerin gıda şirketleri tarafından ucuz fiyata iç piyasada tüketime sunulduğunun bilindiğini dile getirdi.

'Gıda denetimleri yapılmalı, sonuçlar kamuoyu ile paylaşılmalı'

“Gıda ve hayvancılık alanında görülen bu uygulamalar ülkemizde gıda güvenliği, standartların niteliği ve uygulamaları üzerinde kuşku uyandırmaktır.” diyen Demir, tarım ve hayvancılığın desteklenmesi gerektiğini, gıda ithalatına bağımlılığın ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gıda denetimleri yapılmalı, sonuçlar kamuoyu ile paylaşılmalı ve sağlıklı olmayan besinler piyasadan çekilmeli, üreten ve sağlıksız olduğunu bilerek satışını yapanlar cezalandırılmalıdır. Besin maddeleriyle ilgili tüm denetimler ilgili uzmanlıkların meslek örgütleri tarafından bağımsız ve tarafsız biçimde yapılmalıdır. Kurbanlık hayvanlar da dâhil olmak üzere tüm hayvan kesimleri veteriner kontrolünde yapılmalıdır. Günümüzün sorunu olan şarbon hastalığı ile ilgili olarak Brezilya’dan kaç hayvan ithal edildiği, bu hayvanların nerelere dağıldığı, dağıldıkları yerde karantinada tutulup tutulmadıkları, kaç tanesinin kesildiği ve tüketime sunulduğu gibi tüm toplumu ilgilendiren sorulara ivedilikle cevap verilmelidir.”

Güvenli besine ulaşmanın herkesini hakkı olduğunu, devletin ise bunu sağlamak ve uygulamak zorunda olduğunu söyleyerek, sorunun ölümlere neden olacak kadar büyük ve ciddi bir hal aldığını ifade ederek, yetkilileri daha fazla ölüm yaşanmadan ilgili meslek örgütleri ile işbirliği içinde önlem almaya davet ettiklerini sözlerine ekledi.

Açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Demir, “şarbon vakıalarının Diyarbakır’da görülüp görülmediğine ilişkin soruya, buna ilişkin elerinde herhangi bir bilgi olmadığını açıkladı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.