1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Nefesiyle çocuklarını ısıtmaya çalışan kadınlar
Nefesiyle çocuklarını ısıtmaya çalışan kadınlar

Nefesiyle çocuklarını ısıtmaya çalışan kadınlar

Van depremi ardından yerleştikleri konteyner kentlerden elektrik ve suları kesilerek kış günü sokağa atılmakla yüz yüze kalan depremzede kadınlar yaşadıklarına isyan ediyor.

A+A-

Van'da meydana gelen depremlerin ardından Erciş ilçesinde Alkanat Konteyner Kent'e yerleştirilen depremzedeler, aradan geçen 2 yıla rağmen konut sorununa çözüm bulunması bir yana kaldıkları konteynerlerden çıkarılmak isteniyor. Yaşanan çaresizlik karşısında ise en fazla kadınlar etkileniyor. Konteynerlerde elektrik ve suların kesilmesinden dolayı temizliklerini yapamayan ve bütün gece çocuklarının donmaması için battaniyeye sarılarak ısınmaya çalışan kadınlar, yaşadıklarına isyan etti. 

'Polis korkusu ile yaşıyoruz'

Aynur Yeşim, gidecek hiçbir yerlerinin olmadığını ifade etti. Sürekli sularının kesildiğini, elektriklerinin de olmadığını söyleyen Yeşim, "Bu konteynerlerde hayvanlar bile barınamaz. Elektrik yok, su yok, temizlik ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Mevcut imkânları da alıp götürdüler, nereye gideceğimizi bilemiyoruz. Çok zor durumdayız" dedi.

'Çocuklarımızı nefesimizle ısıtıyoruz'

Konteynerlerde soba yakamadıklarını ve elektriklerin kesik olmasından kaynaklı elektrikli soba yakamadıklarını belirten Şahsenem Çeker ise, yaşadıkları zorlukları şu sözlerle dile getirdi: "Son birkaç gündür adeta nefesimiz donuyor. Burada soba kuramadığımız için elektrikle ısınıyorduk. Elektriğimizi geçtiğimiz günlerde kestiler. Battaniyeye sarılarak çocuklarımızı adeta nefesimizle ısıtıyoruz. Ne doktora gidecek paramız var, ne de başka bir ev tutacak imkanımız. Sezaryenle doğum yaptım. Buradaki koşullar nedeni ile ameliyat yerim enfeksiyon kapmış. Normalde hijyenik ve sıcak bir yerde olmam lazım fakat burada mecburen yaşamak zorunda kalıyorum. Bir kadın olarak yaşadığımız çaresizliği gazetelerde ya da televizyonlarda izleyerek kimse anlayamaz, ancak gelip görerek ve yaşayarak anlayabilirsiniz." 

'Akrabalarıma gitmeye utanıyorum'

Kalp kapaklarında sorun olduğunu söyleyen Emine İşleyen, rahatsızlığı nedeni ile sürekli tedavi gördüğünü belirtti. Yaklaşık 3 yıldır, 2 çocuğuyla birlikte konteynerde yaşam mücadelesi verdiğini dile getiren İşleyen, "Bazen havaların soğuk olması nedeni ile buradaki yaşam dayanılmaz bir hal alıyor. Utana, sıkıla akrabalarıma gidiyorum. Yaşanan deprem sonrası hasarlı olan birçok eve hasarsız raporu verip yeniden onardılar. Yeni bir deprem yaşanırsa hepsi yıkılacak. Bu nedenden o evlere güvenip kiralayamıyoruz. Sağlam binaların sahipleri ise depremi fırsat bilip kiraları arttırdılar. Bu nedenden o evleri kiralama imkânımız yok" diye konuştu. 

'Durumumuz ülkede kadına verilen önemi yansıtıyor'

Temizlik ihtiyaçlarını karşılamak için kilometrelerce öteden su taşıdıklarını ifade eden Mecbure Gün ise, uzaktan su taşıdıkları için ellerinde oluşan nasırları gösterdi. Maddi gelirleri olmadığı için çocuklarına kıyafet alamadıklarını dile getiren Gün, "Alkanat konteynerlerinde Türkiye'de kadına verilen önemin gerçeği yansıyor. Sorunumuza henüz çare bulamayan yetkililer bizleri kapı önüne koyuyorlar. Bu hak mıdır adalet midir?" diye sordu.

'Bana ve çocuklarıma bir şey olursa sorumlusu yetkililerdir'

9 çocuk annesi Siyaset Demir de, günlerdir suların ve elektriklerin olmaması nedeni ile çamaşırlarının biriktiğini ifade ederek, uygulanan politikaları haksızlık olduğunu dile getirdi. Eşinin çobanlık yaparak geçimlerini sağlamaya çalıştığını anlatan Demir, "Çocuklarım soğuktan tir tir titriyor. Çaresizlik içindeyiz ve ne yapacağımızı bilmiyorum. Bazen konteynerimiz ısınsın diye tüp gazı yakıyorum. Yeter artık dayanacak gücümüz kalmadı. Bana ve çocuklarıma bir şey olursa bunun tek sorumlusu yetkililer ve devlettir" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.