1. YAZARLAR

  2. Tahir Şilkan

  3. NERİMAN HİKMET (2)
Tahir Şilkan

Tahir Şilkan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

NERİMAN HİKMET (2)

A+A-

 

-Dünden devam-

Liz Behmoaras; Suat Derviş Efsane Bir Kadın ve Dönemi adlı kitabında Neriman Hikmet’in bu yönünü şöyle anlatır:" 2. Dünya Savaşı’nın başında TKP’nin teşkilat sekreteri Suat Derviş’in son eşi Reşat Fuat Baraner’di.

TKP, onun önderliğinde, antifaşist sanatçı ve aydınların toplanacakları bir yayın platformu oluşturmaya karar verir. Dergi, Neriman Hikmet’in imtiyaz sahibi olduğu ve Suat Derviş’le birlikte birkaç sayısını çıkardığı derginin devamı olacaktı: Yeni Edebiyat. İki Kadın, TKP’nin desteğiyle de olsa Yeni Edebiyatın sadece üç ya da dört sayısını çıkarabileceklerdir. Oysa dergiyi yayınlayabilmek için Neriman Hikmet, babasından miras kalan ve hayattaki tek serveti olan küçük evini satmıştır. Dergiyi TKP adına gerçekte Reşat Fuat Baraner yönetecek, derginin yazı işleri müdürlüğünü Neriman Hikmet üstlenecektir."

 

Yeni Edebiyat Dergisi 5 Ekim 1940–15 Kasım 1941 tarihleri arasında yayınlanmış önemli bir dergidir. İkinci Dünya Savaşı, Nazilerin “başarılarıyla” bütün hızıyla sürmektedir. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de antifaşist cephe kurma girişimine destek aranmaktadır. “Yeni Edebiyat” dergisine dönemin önde gelen şair ve yazarları destek vermiştir. Suphi Taşhan, Suat Taşer, Hasan İzzettin Dinamo, Sefer Aytekin, Nazım Hikmet, Ömer Faruk Toprak, Neriman Hikmet, Enver Gökçe, Nusret Otyam, Nail V. Çakırhan, Mehmet Seyda, A.Kadir ve Orhan M. Arıburnu gibi.  “Yeni Edebiyat”, Türkiye’nin ilk sosyalist gerçekçi edebiyat dergisi işlevini yerine getirmiştir. Derginin başarısı, siyasi iktidar tarafından derginin kapatılması sonucunu doğurmuştur.

 

Neriman Hikmet edebiyata şiirle girmiştir. İlk şiirleri Servet-i Fünun dergisinde yayınlanmıştır. 'Konya Yolunda Tahassüsler', 'Tren' şiir kitaplarının adıdır. 'Köyün Dulları' adlı romanı 1944 yılında yayınlanmıştır. 'Ankara Kabristanlarında Açan Güller' ve 'Mevlana-Bilimsel Gerçekçilik Açısından Varoluş Felsefesi' adlı inceleme-araştırma kitapları yayımlanmıştır. 'Gazetelerin Yazmadığı, Partilerin Konuşmadığı Hakikatler' adında makaleleri yayınlanmıştır. Eserlerinde dil kullanımına özen gösterdiği, anlaşılır bir Türkçeyle yazdığı görülüyor. Yaşamını çalışarak kazandığı ve oldukça zorlu yıllar yaşadığı anlaşılıyor. 'Köyün Dulları' adlı romanında; köy gerçeğini, özellikle yalnız kalmış, çaresiz kadınların karşı karşıya kalabileceği sorunları çok gerçekçi, yalın bir dille hikaye etmiştir.

 

 

 

Türkiye’de sosyalist kadınların kurduğu ilk kadın derneğinin kurucuları arasında da Neriman Hikmet vardır. 1969 yılında kurulan Türkiye Devrimci Kadınlar Birliğinin kurucuları arasında Suat Derviş, Mediha Özçelik, Necla Özgür, Eflan Aytaç, Fikret Elbe ve Asiye Eliçin’de yer almaktadır.12 Mart askeri darbesi sonrasında faaliyetini sürdüremeyen derneğin başkanlığını Suat Derviş yapmıştır. TKP genel sekreteri Reşat Fuat Baraner’in eşi olan Suat Derviş 1972 yılında yaşamını yitirecek, ölüm onları ayıracak ama Suat Derviş hem eşi Reşat Fuat, hem de Neriman Hikmet’le Feriköy Mezarlığında buluşacaktır.

 

Neriman Hikmet Feriköy mezarlığında 41. odada TKP’li arkadaşlarının yanında yatmaktadır. Reşat Fuat Baraner, Dr. Şefik Hüsnü, Suat Derviş, Şevki Akşit, Kerim Sadi, İbiş Aydınlatan, Zihni Anadol ve diğerleriyle birlikte...

Bu yazı toplam 1322 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.