1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. Nesli tehlikede bir canlı: okur
Nesli tehlikede bir canlı: okur

Nesli tehlikede bir canlı: okur

Stendhal’ın, Balzac’ın, Hugo’nun, Sartre’ın memleketinde edebiyat ölüyor mu?

A+A-

 

Türkiye’de yayımlanan ve satılan kitap sayısının Avrupa, Japonya gibi ülkelerle karşılaştırıldığında son derece az olduğu, edebiyat okurlarının sayısının da gitgide azaldığı sık sık dile getiriliyor. Ama bu şikâyetin yalnızca bizim için geçerli olduğunu düşünmek büyük bir hata olur. Büyük bir edebiyatı olan Fransa’da da okur sayısındaki ve niteliğindeki azalma ciddi bir tartışma konusu.

Telerama dergisinin web sitesinde yayınlanan ve Fransa’daki sıkıntıları ciddi kaynaklara, araştırmalara başvurarak ortaya koyan bir yazının üstünde durmaya değer. Stendhal’in, Balzac’ın, Hugo’nun, Sartre’ın memleketinde edebiyat ölüyor mu? İşte veriler:

Mart 2014’te yapılan bir araştırmaya göre son üç yılda okurların sayısı yüzde 5 azalmış. Her on Fransızdan üçü yıl içinde hiç kitap okumazken, dördü daha önceki yıldan daha az okuduklarını belirtmiş. Okunan kitapların çeşitliliği de ciddi bir sorun: Birkaç çoksatar büyük rakamlara ulaşırken, birçok tanınmış yazarın kitapları beş yüz adet ya satmış ya satmamış.

Bu azalmanın sadece son yılların ürünü olduğunu düşünmek de yanlış. 1970’lerin başından itibaren Fransız Kültür Bakanlığı tarafından yapılan bir anket, yılda yirmi kitaptan fazla okuyan Fransızların oranının 1973’te yüzde 28 iken, 2008’de yüzde 16’ya düştüğünü gösteriyor. Gençler söz konusu olduğunda oranlardaki düşüş daha da tehlikeli. 15-29 yaş aralığındaki ciddi okurların oranı 1988-2008 yılları arasında yüzde 10’dan yüzde 3’e inmiş. Bu durumu edebiyat okurlarının gitgide yaşlılardan ve kadınlardan oluştuğu gözlemi de doğrular gibi. Edebi etkinliklere katılanların genel olarak 45-65 yaş arasında olduğu, erkeklerinse buralarda en fazla yüzde 20 oranında göründükleri de dile getiriliyor.

Paris’te sadece 2011-2014 arasında kapanmak zorunda kalan kitapçıların sayısı 83. Yine de ilginç olan bir şey, kitapların baskı sayıları azalsa da basılan kitapların sayısı giderek artıyor. 2006-2013 arasında basılan yeni kitap sayısındaki artış yüzde 33. Elbette bu yeni kitapların baskı sayılarındaki azalmanın yüzde 35 olduğunu düşünürsek bunun satışlardaki düşüşü telafi etmek için kullanılan bir yöntem olduğu akla geliyor.

Nedenleri üstünde durulduğunda uzun bir tartışmaya dönüşecek bu durumun o kadar da umutsuz olmadığını düşünenler, zamanında Nietzsche’nin ancak 200 sattığını, Flaubert’in ise pek de tanınmadığını söylüyorlar. Elbette bunun karşısında Philip Roth gibi, “Otuz yıl içinde gerçek edebiyat okurlarının sayısının bugün Latince şiir okuyanların sayısı kadar olacağı tahmininde bulunabilirim,” diyenler de var.

Hangi taraf haklı çıkacak bekleyip göreceğiz ama sadece sonbaharda 589 romanın Fransız okurlara sunulacağını düşünerek Türkiye ile karşılaştırmalar yapsak acaba ne buluruz?

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.