1. YAZARLAR

  2. Nimetullah Yıldız

  3. O KELİME ORADA ! ORASI HER YERDE
Nimetullah Yıldız

Nimetullah Yıldız

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

O KELİME ORADA ! ORASI HER YERDE

A+A-

Tüm bir hayatı bir çift göze sığdırabilirsin ama içindeki kelimeleri sığdırabileceğin bir tek söz bulamazsın . İçin içine sığmaz , taşarsın . Bu hayata ait olmadığı besbelli olan bir muammanın gerçeğini yaşarsın . Ayakların yerden kesilir . Ve de Newton'ın kanunlarını yerle bir eden bir ilmin akıl almaz alemine düşersin . Oralardan hayata bakmak b'aşk'adı'r . Hubble'ın teleskobu ne ki ? O bir çift gözün gösterdiğini gösterebilir mi ? Gözlerin ile göremediğini bir b'aşk'ası'nın gözleriyle görürsün . Kendine kör olmanın gösterdiklerinin gerçeğiyle büyürsün . Tüm bir hayat ne ki ! Ölümden öte yol görürsün ; Sonu olmayan bir diriliğin , ölümü unutturan ama o bir çift gözü unutturamayan sonsuzluğunda yürürsün . " Eceli olmayan bir yolun acelesi yoktur." bunu bilirsin . Koşmazsın belki de bu yüzden , sadece yürürsün . Kesilmiştir nefesin zaten . Tatmıştır nefsin ölümü . Tadı yüreğinde bir lezzetin , bir çift göze sığan ama tek bir söze sığmayan hissedişinde yürürsün . Geçmişini gözünün önüne getirebilecek bir şey çıkmaz karşına . Geçememişliğinin gerçeğinde yürürsün de yürürsün . Sözün bittiği yerde sözleşirsin kendinle . "Söz verilmez tutulur "diye başlarsın söze . Tutulandan güzel söz olmadığının bilinciyle . Sende o bir çift göze tutulursun işte " Sözlerin en güzel olmak için , belki de .

Anlatmaya söz bulamadığın bir hissedişin bir çift göze sığan cennetinde bulursun kendini . O gözlere bakmadığın ; o gözlerden bakmadığın her anı cehennem bilirsin . Kim demiş " aşkın gözü kördür " diye . " Gözler yalan söylemez di hani ? " O gözlerde görürsün işte tüm bir hayatın yalanını bozan gerçeği . Kör olursun hayata . Kör olursun yalana . O bir çift gözün gösterdiği hakikatin ışığında yürürsün . Ne dönüp bakmanı gerektirecek bir geçmişin , ne de geçmişe dönüştürebileceğin bir geleceğin yoktur artık . Bir çift gözün zamanı yerle bir eden sonsuzluğunda son verirsin öncesi sonrası olan bir yalana . Kelimelerin ne haddine ! Yeltenebilirler mi ki o gözleri anlatmaya ? Sessizlik dedikleri bile o gözlerin hayretinden gizlenen kelimelerin örtüsü. Akla hayale sığmayan bir hissedişin kalbindeki kördüğümler örgüsü . Hangi karanlık gizleyebilirdi ki o gözlerin gösterdiğini . Hangi ışık kamaştırabilirdi ki o gözlere bakan gözleri . Ağlamak yasaktır artık sana . Sebep olmamak için ikinci bir ayrılığa . Ağlamak yasaktır artık sana . Ayırmamak için g'özünün yaşını g'özünden .

Şairin birinin sesi yankılanır kalbinde . " Aşk bazen bir çift göz gibidir . Yanyana olmasına rağmen birbirini göremeyen " der. Şairin biri olursun sonra ; " Gözlerinden akar gibi , aşkın divane şiiri " diye başlarsın şiirlerin en bitmeyenine . O bir çift gözün götürdüğü yerde alırsın kalemlerin en tükenmezini eline . Yarım kalan cümlelerinin tamamlamak için belki de . Kendi sözünü kesen bir şair olursun . Kalemin kağıda değdiği yerde durusun . Kelimen yoktur anlatmaya o bir çift göze bakar kalırsın . Bak ! Ne kadar bakarsan bak göremeyeceksin ! Aşk görünmez . Gösterir . O bir çift gözü anlatmaya bulamazsın kelime . Sana bir kelime lazımdır ve de o kelime oradadır . Kulak değil gönül verilir aşkın sesine . O kelime oradadır ve de orası , her yerde . Kağıda değil kalbe yazılır o kelime . Vatanı kalbi olmayanlar , okuyamasın diye belki de . Kalem ile değil sevgi ile yazılır o kelime . Aşkın sırrına eremeyenler , yazamasın diye belki de .

Bu yazı toplam 824 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.