Obama’dan Erbil ve Bağdat görüşmelerine destek

Obama’dan Erbil ve Bağdat görüşmelerine destek
“hukuk devleti ilkelerine dayalı sağlam politikaların önemine”

 

ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, “hukuk devleti ilkelerine dayalı sağlam politikaların önemine” değindi. İki liderin görüşmede bir dizi ikili ve bölgesel konuyu ele aldığı bildiriliyor.

 Dış Haber - Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Obama’nın Başbakan Erdoğan’la dün bir telefon görüşmesi yaptığı bildirilirken, görüşmede konu edilen “hukuk devleti ilkelerine dayalı sağlam politikalar” ifadesine açıklık getirilmiyor. Açıklamada yalnızca, “liderler ayrıca küresel ekonominin güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyümesinin önemini ele aldılar” deniyor. Türkiye ile güçlü, karşılıklı saygılı ikili ilişkilere önem verdiğinin altını çizen Başkan Obama’nın Türkiye’nin “pozitif angajman” yoluyla dünya liderliğini ortaya koyabileceğini söylediği de bildirildi.

Bağdat ve Erbil görüşmelerine destek

 Beyaz Saray açıklamasında Başkan Obama ve Başbakan Erdoğan arasında bir dizi ikili ve bölgesel konunun da görüşüldüğü belirtildi. Bu konulardan birisi, Irak hükümeti ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında sürdürülen ve henüz bir anlaşmaya varılamayan petrol anlaşmaları ve petrol gelirlerinin paylaşımı konusundaki görüşmeler oldu. Açıklamada, “Başkan ve Başbakan, Bağdat ve Erbil’i enerji sorunlarında ortak bir yol bulmaya teşvik etmenin ve varacakları anlaşmayı desteklemenin önemini ele aldı” ifadesi kullanılıyor. Amerikan hükümeti, Bağdat ve Erbil arasında bu konudaki anlaşmazlığın hızla çözülmesi için çaba gösteriyor. Bununla birlikte Kürdistan Türkiye’yle tek yanlı olarak imzaladığı bildirilen bir dizi enerji anlaşması, Bağdat hükümetini rahatsız etmiş durumda.

 'Suriye’de artan terörist varlığı'

Açıklamaya göre, Başkan Obama, Başbakan Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinde, İsrail’le ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda hızla bir anlaşmaya varılmasının önemine de dikkati çekti.

 Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, “Başkan ve Başbakan ülkelerimiz arasında, Suriye’de artan terör varlığına karşı yakın işbirliğinin önemi ve bu ülkedeki krize siyasi çözümü öne sürmeye devam etmedeki ortak çıkarlarımız konusunda anlaştı” deniyor.

 Obama ayrıca telefon görüşmesinde, Kıbrıs’taki görüşmelerin yeniden başlama çabalarında Türkiye’nin oynadığı yapıcı rolden dolayı Başbakan Erdoğan’a teşekkür etti.

Görüşmede Başbakan Erdoğan da Obama’ya, yarın (cuma) Türk Hava Kuvvetleri’ne satılan erken uyarı amaçlı Boeing 737 AEW&C Barış Kartalı uçağının resmi teslim törenine katılacağını hatırlattı. Amerikan firması, uzun süren bir gecikmenin ardından Türkiye’ye halen tek bir uçak teslim edebildi. Toplam dört erken uyarı uçağının teslim edileceği Barış Kartalı projesi kapsamında tüm uçakların teslimatının gelecek yıl tamamlanması planlanıyor.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.