1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ocak ayında en çok külçe altın kazandırdı
Ocak ayında en çok külçe altın kazandırdı

Ocak ayında en çok külçe altın kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayı finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıkladı.

A+A-

Diyarbakır- TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, Ocak ayında en yüksek reel getirinin Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 6,03, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 7,42 oranlarıyla külçe altında gerçekleştiğini söyledi. Uras, "Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yatırım araçlarından Amerikan doları yüzde 4,31 ve euro yüzde 3,68 oranında reel getiri sağladı. Buna karşılık Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi yüzde 10, mevduat faizi yüzde 2,82 ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 2,79 oranında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise Amerikan doları yüzde 5,68 ve euro yüzde 5,04 oranında reel getiri sağlarken, BIST 100 Endeksi yüzde 8,82, mevduat faizi yüzde 1,54 ve Devlet İç Borçlanma Senetleri yüzde 1,51 oranında yatırımcısına kaybettirdi" dedi. 

"3 aylık en yüksek reel getiri amerikan dolarında gerçekleşti" 
Amerikan dolarının üç aylık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6,36, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 9,12 oranlarıyla yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olduğunu belirten Uras, "BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 18,60, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 16,49 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu" diye konuştu.
Uras, altı aylık değerlendirmeye göre euronun Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 12,23, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 14,17 oranında yatırımcısına en yüksek kazanç sağladığını kaydetti. Uras, "Aynı dönemde BIST 100 Endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 17, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 15,56 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu. Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde euro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 16,72, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 19,94 oranında yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı. Diğer taraftan BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 27,64, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 25,64 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu" şeklinde konuştu. 
altin-2.jpg

altin-1.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.