Öcalan: Heyetin cevabı süreci netleştirebilir

Öcalan: Heyetin cevabı süreci netleştirebilir
PKK Lideri Abdullah Öcalan müzakerelerle ilgili devlet heyetine 3 şart sunduğunu ve heyetin cevabını beklediğini söyledi. "Süreç çok fazla hassas bir noktadadır. Heyetin getireceği cevap süreci netleştirebilir" dedi.

İSTANBUL – PKK Lideri Abdullah Öcalan ile dün İmralı Adası'na giderek görüşen kardeşi Mehmet Öcalan, görüşmenin ayrıntılarını Dicle Haber Ajansı DİHA'ya anlattı.

Mehmet Öcalan görüşmede Öcalan'ın sürecin bir yıllık gidişatı, yerel seçimler ve Rojava'daki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunduğunu söyledi.

Sürecin bu aşamaya gelmesinde kendilerinin büyük katkısı olduğunu söyleyen Öcalan, Türk medyasında ve Hükümet yetkilileri tarafından gerillaların geri çekilmesiyle ilgili sarf edilen söylemlere tepki gösterdi.

‘Yasal zemin hazırlansaydı çekilme durmazdı’

"Türkiye'deki basın-yayın organları ve hükümet gerillanın çekilmesinin durdurulması noktasında 'Neden gerillayı durdurdunuz?' diyor. Bu hassas bir konudur. Biz o dönem devlete yasal zemini hazırla gerilla çıkar dedik. Erken bir tarihte de çıkabilirdi. 2 ayda da çıkabilirdi. Ama devlet ve hükümet bunu yapmadı. Yapmadığı için de ancak bu kadarı olabilir. Yasal çerçevede bir şey hazırlanmadı. Devlet bunu hazırlasaydı gerektiği zaman otobüslerle dahi gerilla çekilirdi. Rahatlıkla çekilebilirdi. Ama bu yasal zemin hazırlanmadı. Bu yüzden de süreç bu şekilde devam ediyor."

Öcalan görüşmede sürecin yasal zemine oturtulması gerektiğine de vurgu yaptı. 

‘Müzakereler başlayacaksa hazırız’

Mehmet Öcalan’ın aktarımlarına göre, Öcalan geçtiğimiz günlerde kendisi ile görüşen devlet heyetine müzakerelerle ilgili 3 başlık altında görüşlerini sundu.

Heyetin yanıtını beklediğini söyleyen Öcalan şu değerlendirmeleri yaptı:

"Sürecin altyapısı yasal çerçevede hazırlanması gerekir. Sürecin anlamı bu zemin yaratılırsa daha fazla anlamlı kılınır. Geçtiğimiz günlerde devlet heyeti buraya geldi. Müzakerelerle ilgili 3 şartı onlara aktardım. Onları bekliyorum. Belki yakın bir zaman içerisinde heyet geri gelebilir. Bekliyoruz. Müzakereler başlayacaksa sürece her yönüyle hazırız. Bizden yana bir sorun yok. Sonuçta biz bir tarafız. Tek tarafla Kürt sorunu gibi bir sorun çözülmez. Devlet ve hükümet buna katkı yaparsa belki bir yere gidebilir. Süreç çok fazla hassas bir noktadadır. Çok fazla umutlu da umutsuz da değilim. Yakın dönemde heyetin getireceği cevap süreci netleştirebilir.”

‘Yerel seçimler eşbaşkanlık üzerinden gitmeli’

Öcalan'ın yaklaşan yerel seçimler öncesi, yerel seçimlere ilişkin de değerlendirmelerde bulunduğunu paylaşan Mehmet Öcalan, bu konuda sarf ettiği "Yerel yönetim seçimleri eş başkanlık sistemi üzerinden gidilmeli. Kadrosuzluktan bahsediliyor. Bir ilçede belediye başkanlığı için 8-10 aday var ama ilçe yönetiminde insan göremiyorsunuz. Bu çok çelişkilidir. Bunun için eğer mümkünse bölgenin her yerinde siyaset akademileri hızla ve geniş bir şekilde geliştirilmeli. Urfa'da olur, Mardin'de olur. Siyaset akademileri hızla geliştirilmeli. Bir aday bence birkaç kişi hariç iki defadan fazla aday olmamalı" dediğini aktardı.

Mehmet Öcalan, görüşmede Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani'nin Türkiye ziyaretine ilişkin de değerlendirmede bulunduğunu söyledi. 

Ancak Öcalan’ın bu konuda açıklama yapmak istemediğini belirten kardeş Öcalan, "Barzani ziyaretine ilişkin değerlendirme yaptı. Ama şu aşamada açıklamayı doğru bulmuyorum. Neyin ne olacağını nereye gideceğini aktardı. Şu aşamada aktarmayı uygun bulmuyorum" sözlerini aktardı.

‘Rojava halkının duruşunu selamlıyorum’

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan görüşmede Rojava halkının direnişini de selamladı. Öcalan şunları söyledi:

"Rojava'daki demokratik siyasi mücadele ve halkın duruşunu ve direnişini saygıyla selamlıyorum. Oradaki yapı tüm halklarla birlikte özerkliği daha da kökleştirmeli.”

Mehmet Öcalan son olarak Öcalan'ın tüm kamuoyuna selamlarını ileterek, "Herkese selamlarını gönderdi. Herkesten demokratik siyasete daha fazla katkı sunmasını bekliyorum" dediğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.