1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ‘Öcalan'ın mektubu elimize ulaşmadı’
‘Öcalan'ın mektubu elimize ulaşmadı’

‘Öcalan'ın mektubu elimize ulaşmadı’

bulunan BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, PKK Lideri Öcalan'ın Kandil'e bir mektup yazdığını ve kendilerine iki gün içinde ulaştırılacağını söylemesine karşın, Öcalan'ın mektubunun halen ellerine ulaşmadığını söyledi.

A+A-

ANKARA -BDP ve HDP heyeti, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile İmralı Adası'nda yaptıkları görüşmenin ardından 14 Kasım günü Kandil'e giderek KCK yetkilileri ile de görüştü. Öcalan ve KCK yetkilileri ile görüşen heyette yer alan BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, temaslarını DİHA'ya değerlendirdi.Buldan, 9 Kasım günü PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüştüklerini hatırlatarak, "Bizden önce Sayın Öcalan'ın devlet yetkilileri ile yaptığı bir toplantı vardı. Sayın Öcalan o toplantının da çok yoğun geçtiğini, derinlikli bir tartışma sürecinin yaşandığını ama bununla birlikte sürecin aslında tek taraflı yürütüldüğünün altını çizdi. Çünkü süreç başladığından beri hükümetin ve devletin olumlu ve somut bir pratiğinin olmadığını, adım atmadığını ifade etti ama her şeye rağmen bu sürecin tek taraflı da olsa yürütüldüğünü, bu anlamda sürecin sırat köprüsünde olduğunu, bundan kimin düşüp düşmeyeceğinin veya ilerleyip ilerlemeyeceğinin ise, belli olmadığını ifade etti. Genel hatlarıyla görüşmede İran, Irak, Suriye ve Türkiye yani 4 parça Kürdistan değerlendirildi. Bunun yanı sıra seçimlere ilişkin beklentiler, adaylık belirlemeler ve HDP'ye ilişkin öneriler vardı" diye konuştu. 

'Mektup halen elimize ulaşmadı'

Buldan, PKK Lideri Öcalan ile yaptıkları görüşmeden hemen sonra Kandil'e gitmelerinin gerektiğini belirterek, "Sayın Öcalan, Kandil'e bir mektup yazacağını, bunun iki günde bize ulaşacağını ve bu mektupla birlikte Kandil'e gitmemiz gerektiğini ifade etmişti. Adadan döndükten sonra 2-3 gün bekledik ama mektup henüz elimize ulaşmadı. Şimdiye kadar da ulaşmış değil. Yaptığımız görüşmelerde mektubun adadan henüz gelmediği, geldiği takdirde bize teslim edileceği belirtildi. Biz Kandil'e yapacağımız görüşmenin önemli olduğunu söyledik. Bu şekilde 2 gün önce Kandil'e gidip orada görüştük" dedi. 

'Kandil Newroz bildirgesinin arkasında olduğunu söyledi'

Buldan, Kandil'de gerçekleştirdikleri toplantıda önemli konuları ele aldığının altını çizerek, sürece ilişkin değerlendirme yaptıklarını söyledi. Buldan, "Kandil'de 'Biz Newroz bildirgesinin arkasındayız' dediler. Yani Sayın Öcalan'ın başlattığı ve Newroz'da okunan bildirinin arkasında olduklarını ama bununla birlikte hükümetin atması gereken adımları söylediler. Tutuklu KCK'liler, hasta tutsaklar, milletvekilleri ve avukatların adaya gidemeyişi geniş şekilde değerlendirildi. Olumlu bir görüşme oldu. Sürecin Sayın Öcalan'ın ifade ettiği şekilde devam ettiği mesajı verildi" ifadesini kullandı. 

'Öcalan 8 boyutun hayat geçirilmesini istedi'

Buldan, "Sayın Öcalan yapılması gerekenleri açık şekilde ifade etmişti. Özellikle 5'inci kitabındaki 8 boyutun mutlaka hayata geçmesi gerektiğini ve bunun üzerinde çalışmaların yapılmasını ifade etmişti. Hem Kandil cephesinden hem de BDP cephesinden bunun hayata geçirilmesini hem daha önceki görüşmemizde hem de geçen günkü görüşmemizde önemle vurguladı. Bunlar ekonomik boyut, sosyal boyut, siyasal ve kadın eksenli boyutları söyledi. Bunun hayata geçmesi için arkamızda muazzam halk gücünün vurgusunu yapmıştı. Bundan sonraki görüşmeler ondan önemlidir. Tabi seçim sürecine giriyoruz. BDP olarak önemli bir çalışmanın bizi beklediği vurgusu, her iki görüşmede de yapıldı" dedi. 

'Mektup ulaşırsa Kandil'e yollayacağız'

Buldan, PKK Lideri Öcalan'ın yazdığı mektubun muhtemelen sürecin gidişatına ilişkin olacağını tahmin ettiklerini vurgulayarak, şunları ifade etti: "Çünkü genelde 2-3 ayda bir Sayın Öcalan bir mektup yazıyor ve bizim aracılığımız ile Kandil'e gönderiyor. Kandil'de mektup yazıyor ve bizim aracılığımızla gönderiyor ama genel olarak bunların içeriği sürecin gidişatına ilişkin oluyor. Muhtemelen bundan sonraki de sürecin gidişatı ve yapılması gerekenlere ilişkin olacak. Bu 8 boyuta ilişkin Kandil'e öneriler sunacağını tahmin ediyorum. Ama mektup henüz elimize ulaşmadı. Bu hafta ulaşırsa bunu Kandil'deki yetkililere yollayacağız." 

Buldan, Öcalan ile yaptıkları görüşmede uluslararası heyetin ziyaret etmesi veya gazetecilerin gelmesi gibi konuların gündeme gelmediğini de sözlerine ekledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.