1. YAZARLAR

  2. Ahmet Özmen

  3. Öğretmenlik mesleği ve etik…
Ahmet Özmen

Ahmet Özmen

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Öğretmenlik mesleği ve etik…

A+A-

 

Yasalarımız, öğretmeni devletin eğitim ve öğretim işlerini yürütmek zorunda olan kişi olarak tarif eder.(1739 sayılı kanun madde 43)

Öğretmenlik,profesyonel bir meslek. Bu mesleği yapacak kişinin bir dizi bilgi ve beceriye sahip olması gerekir.

Her öğretmenin branşıyla ilgili derinlemesine alan bilgisi sahibi olmanın yanında, doğru sorular sorabilme, etkili iletişim kurabilme, problem çözebilme, öğrenci davranışlarını yönetebilme, ders akışını doğru planlayabilme gibi becerilere de sahip olması gerekir.

Devletin eğitim ve öğretim işlerini ifa ederken öğretmenlerin uymak zorunda olduğu kurallar kanun ve yönetmeliklerle belirlenmişken, meslek etik kuralları ile ilgili olarak sistemimizde yeterli bir dökümantasyon ve denetim yoktur. Her meslekte olduğu gibi öğretmenlik mesleğinin de etik kuralları vardır. Bu çalışmada, öğretmenlik mesleği etik kurallarına dikkat çekmek istiyorum.

 

Bu konuyu işlemeyi uzun zamandır düşünüyordum aslında. Öğretmenlik mesleğinin hak ettiği değeri görmediği bir dönemde bu konuyu işlemenin, öğretmenlerin bu kurallara bağlı olmadığı gibi bir yargının oluşmasına neden olabileceği kaygısıyla hep erteledim. Tanıdığım meslektaşlarımın nerdeyse tamamının bu kurallara uyduğunun en yakın şahidi olduğumu belirtmek isterim.

Eşitlik, saygı, dürüstlük, sürekli öğrenme, meslektaşlarının haklarına saygı, derslerde kendi ideolojisini empoze etmeye çalışmama ve kaliteli eğitim hizmeti vermek, Öğretmenlerin bağlı kalmaları gereken etik kurallardan bazıları.

Bir eğitimci olarak bana, “Öğretmenlerin bağlı olması gereken temel etik kural nedir?” diye sorulursa, sürekli gelişime ve öğrenmeye devam etmeye bağlı olmalarıdır diye yanıtlarım herhalde. En çok ihlal edilen kuralın bu kural olduğu kanaatindeyim. Bütün öğretmenlerimizin bu mesleğe başlarken öğrenme aşkını yitirdiği gün bu meslekten ayrılacağı konusunda söz vermesi gerektiğini düşünüyorum.

Karşılaşma ihtimalimiz olan birkaç etik ihlalini sıraladıktan sonra bitirmek istiyorum.

Öğrencileri ve ailelerinin nüfuzlarını kişisel sorunlarını çözmek için kullanmak,

Öğrencilere fiziksel, duygusal ya da psikolojik tacizde bulunmak,

Öğrencilerle ve aileleri ile ilgili kişisel bilgi ve sırları ifşa etmek,

Öğrencilerin değerlendirilmesinde adil, dürüst ve tarafsız olmamak,

Öğrencilerle uygun olmayan ilişkiler kurmak.

Her öğretmen eğitim ve öğretim yaparken öğrencilerin yüksek yararını göz önünde bulundurmalı, onlara zarar verecek durumlardan öncelikle kaçınmalıdır.

Meslektaşlarımızın bir önemli sorumluğu da, çevrelerindeki ve sınıflarındaki iyi insanları öğretmen olmaları için teşvik etmek olmalıdır.

Bu yazı toplam 14044 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.