OKLU DEĞNEK

Dertlerin kalkınca şaha

Bir sitem gönder Allaha

Göreck günler var daha

Aldırma gönül aldırma.

Yukardaki dizeler şair Sabahattin Ali'ye ait.Bulgaristan sınırından ülkeyi yürüyerek terk etmeye çalışırken, malumsistemin katli vaciptir dediği şair.Sınır yakınında rehberi tarafından başı taşla ezilip öldürülen şair.

Yedi tepeli şehrimde

Bıraktım gonca gülümü

Ne ölümden kormak ayıp

Ne de düşünmek ölümü.

Bu dizelerin kime ait olduğunu herkes bilir, ben yine de hatırlatayım.Nazım Hikmet Ran. Yıllarca hapishanelerde tutulmuş şair. Öldürülme korkusuyla yurt dışına kaçmayı başarmış şair.

Ya gazetecilerin piri Uğur Mumcu'ya ne demeli. Ssitem tarafından öylesine paranoya yapılmış ki adına sakıncalı piyade denmiş.

Yozgatlı İhsan Efendi  bu da kim diyeceksiniz. Yil 1924. Sistemden kaçıp Mısır a yerleşen(tıpkı M. Akif Ersoy) zat. Oğlu yıllar sonra babasını sürgün eden partinin Cumhurbaşkanı adayı. 2001 yılında üniveresitede açtığı bilim tarihi kürsüsü malum zihniyet ve ikna odaları sayesinde kapatılmış kalan ögrenciler zar zor mezun olmuşlardır.

 

Yukardaki şair , gazeteci ve Cumhurbaşkanı adayı, ortak noktaları ne derseniz şunu derim. Bunların tümü de kemalist sistem mağduru. Tümü de öyle veya böyle aile bazında, kişisel her türlü acıyı .cefayı,özlemi,hasreti çekmiş Neşet Ertaş söylemi ile garipler . İlginç olan ise sanki kendileri suçlu değilmiş gibi uzaydan gelenler Nazım Hikmet i vatandaşlıktan atmiş kendileri değil başkaları kafalari taşla ezmiş hiç bir şey yapmamışlar gibi toplum önünde bu insanları el üstünde tutup bu insanların reytinginden de nemalanan kuzu postu giymiş kurtlar.

 

Ülke  dün dündür bugün bugündür felsefesini güden yeni bir isim kazandı, kendisine ailesine yapılanları unutarak.Demagojiyide  hemencecik öğreniverdi.Yol yapmazmış yol gösterirmiş.Önce yol yapılır sonra yol gösterilir, olmayan yolu göstermek illüzyonislerin işi,malum illüzyon sadece ve sadece kandırmaca.Belki de bu konuda hiç bir suçu yok, akıl babaları kendisine; siyaset bir nevi illüzyon işi, kandır kandırabileceğin kadar demişlerdir, kimbilir.Artık dün dündür bu gün bu gündür eskidi, halk yutmuyor. Tek ümidim dünü unutmadan bugünü  yaşayan, yarrını soran bir halk. Dünü unutan yarına varmaz, bunu ben değil tarih söylüyor.

Yol gösterirmiş. Hangi yolu gösterdiğini bilen yok anlayan yok. Filistin deseniz eveleyip  geveliyor,sabah başka akşam başka konuşuyor.Kürt deseniz iyi veye kötü tek kelime konuşmuyor.Konuşursa ya MHP lileri kızdıracak ya da umudu olan potansiyel kürd oylarından olacak. İki arada bi derede kalmak zor iş. İki ucu oklu değnek. İki ucu da oklu olursa değneğin ne yöne gideceğinimasla kestiremezsiniz,işi gerçekten zor. İnsanın psikolojisi bozulur.

Bu yazı toplam 1004 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.