1. YAZARLAR

  2. Tahir Şilkan

  3. OKTAY AKBAL
Tahir Şilkan

Tahir Şilkan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

OKTAY AKBAL

A+A-

 

 

          " Önce ekmekler bozuldu, sonra her şey... Çünkü yeryüzünde savaş vardı. İnsanlar sebebini bilmeden, düşünmeden ölüyor, öldürüyorlardı. Savaş kelimesi dünyanın her yerinde en çok kullanılan söz olmuştu. Radyolarda marşlar, nutuklar şaşkın insan sürülerinin üzerine savruluyor, gazeteler korkuyla okunuyordu..."

 

 

 

      Edebiyatımızın usta yazarı, öykü, roman, deneme, anı, günce ve fıkra yazarı Oktay Akbal'ı tam da ilk öykü kitabı " Önce Ekmekler Bozuldu" da anlattığı gibi savaş günlerinde sonsuzluğa uğurlamıştık.

 

      Oktay Akbal'ın ikinci Dünya Savaşını anlattığı günlerde ülkemizde olmayan televizyonların ve sosyal medyanın eklenmiş olması benzerliği ortadan kaldırmıyor. Haber bültenlerinden, gazete sayfalarından, bilgisayar ekranlarından dehşet görüntüleri savruluyor insanların üstüne, haber bültenleri korkuyla dinleniyor. Her son dakika haberi ile dehşete düşülüyor, gazeteler yine korkuyla okunuyor...

 

 

 

   "...Para vererek aldığım ilk kitap, Reşat Enis'in " Afrodit Buhurdanında Bir Kadın" romanıydı der Oktay Akbal.  "...Önce Ekmekler Bozuldu adını taşıyan ilk kitabımı da 1946 yılında, annemin sattığı Tophane'deki evin parasıyla  kendim bastırmıştım. İki yüz liraya bin beş yüz tane. Her biri altmış kuruş. Kendim dağıtmıştım..."  der, kitaba yazdığı önsözde.

 

 &&&

 

  Aşksız İnsanlar, Bizans Definesi, Berber Aynası, Yalnızlık Bana Yasak, Tarzan Öldü, Ey Gece Kapını Üstüme Ört, öykü kitaplarından bazılarının adıdır. Suçumuz İnsan Olmak, Garipler Sokağı, Düş Ekmeği romanlarından bazıları. Anı kitaplarından birinin adı Oktay Akbal'ın insan sevgisinin, savaş karşıtı tutumunun simgesi gibidir: Hiroşimalar Olmasın...

 

 

 

 Akıcı, etkileyici, duru bir Türkçe'yle yazdı Oktay Akbal, biraz dalgın ve savruk ama sevgi dolu, sevecen bir anlatıyla yazdı. Kitaplarını okuyup bitirdiğinizde hüzün duyarsınız ama umutsuzluk içine düşmezsiniz. Oktay Akbal iyimser, umutlu bir yazardı.

 

 &&&

 

 Edebiyatımıza 70 yıl emek vermiş bir yazar, 60 yıl yazı yazmış bir basın emekçisi, gerçek bir aydın.

 

   Türkiye Yazarlar Sendikası'nın Genel Başkanlığını da yapmış örgütlü bir yazar. TYS, Oktay Akbal'ın ardından yazılanlardan derlenen çok güzel bir kitapla ( Bir Düş Terzisi & Oktay Akbal Kitabı) selamladı eski Genel Başkanı'nı...

 Bu kitapta yer verilen bir anıyı paylaşmak isterim.

 

 Ali Sirmen anlatıyor:  " Bir imza günü için birlikte Adana'ya gitmiştik. Refik Durbaş da vardı. Adana'da adettendir, Cumhuriyet'teki arkadaşlar pavyona götürdüler bizi. İçerde gözüme ilk çarpan yaşı geçkince bir konsomatris oldu.  Kadıncağız Oktay Akbal'ı görünce, sevinçle haykırdı: "  Ooo Şair Dostlarım!"

 Masaya oturduk, arkadaşlar çevremizde dolanan kadını işaret ederek, " Hanımefendiyi masaya davet etmemiz gerek, dediler. Oktay Akbal itiraz etti: " Canım ne konuşacağız"

 Kadın bunu duyunca öteden seslendi:   " Öyle demeyin Oktay bey, konuşacak çok şey buluruz: İnsan Bir Ormandır."

 

Oktay Akbal utanarak buyrun hanımefendi dedi. Hanımefendi bir sevinç çığlığı attı:

 

 " Yaşasın Edebiyat!

 

Kadın masaya gelir gelmez Oktay Akbal'a dönerek seslendi:  Biz de eskiden böyle değildik, sonradan bozulduk. Ama Önce Ekmekler Bozuldu.

 

sonra devam etti kadın: Suçumuz nedir biliyor musunuz Oktay Bey? Suçumuz İnsan Olmak.

 

Oktay Akbal'ın tüm kitaplarını okuduğu anlaşılan kadın her cümlesinde; Oktay Akbal'ın kitaplarından birinin başlığıyla yanıt verince; Nerede oturuyorsunuz sorusunun yanıtını ben de tahmin etmiştim. Nitekim öyle oldu: Garipler Sokağı'nda.

 

Baktım konuşma böyle tehlikeli sulara gidiyor; ben de aynı yöntemle söze girip müdahale ettim: "Aman Oktay Akbal dikkat! Yoksa yarın Ayla'lar hesap sorar"

 

&&&

 

   70 yıllık edebiyat yaşamında  50'yi aşkın kitap yazmış, pek çok edebiyat ödülü sahibi olmuş, 92 yıl dolu dolu bir hayat. Oktay Akbal yazdıklarıyla hep yaşayacaktır.

 

 

 

 "...Bizler, yarı barış, yarı savaş insanları umutlarımızı kaybetmedik. Dünyanın iyi bir dünya olabileceğine, insanın mavi gökyüzünü, denizi, ağaçları seyretmekle mutluluğu yaşadığı anlara kavuşacağına inanıyoruz..."

Bu yazı toplam 896 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.