1. YAZARLAR

  2. Ahmet Özmen

  3. Okul seçme mevsimi…
Ahmet Özmen

Ahmet Özmen

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Okul seçme mevsimi…

A+A-

Çocuğumu hangi okula göndermeliyim?

Bu aralar okul çağında çocuğu olan ailelerin en önemli gündemi bu olsa gerek.

Bir kapısından çocuk olarak girilip öbür kapısından doktor olarak çıkılan bir okul var mı?

Çocuğumuzun; iyi bir piyanist, olimpiyat şampiyonu bir yüzücü, kitap çevirisi yapacak düzeyde İngilizce bilen, İspanyolca okuma yazması olan bir çocuk olmasını sağlayacak, girdiği bütün sınavların birincisi yapacak, bütün bunlarla beraber çocuğun eğitimi ve geleceğe hazırlanması ile ilgili ebeveynlere sorumluluk yüklemeyecek okullar olsaydı keşke.

Okulların fiziki şartlarını ve sunduğu sosyal imkanları baz alır kimi ebeveynler. Onlar için okulun temiz ve hijyen olması çok değerlidir. Bu velilerimiz, sağlık ve güvenliği her şeyin üstünde tutarlar.

Birçok ebeveyn okul seçerken daha çok öğretmen araştırması yapar. Uzun yıllar öğretmenlik deneyimi olanlar iyi öğretmen olarak kabul edilir. Geçmiş yıllardaki başarı hikâyeleri övgüyle anlatılır bu öğretmenlerin. Dokundukları çocukların tamamı bütün sınavları başarı ile geçmiştir. Çocuklarını bu öğretmenlerin okuttuğu sınıflara yerleştirebilmek için yüksek maliyetleri, günlük iki saati aşan servis yolculuğunu, yöneticilerin kaprisleri ile uğraşmayı, sayfalar dolusu günlük ödevleri çocukla beraber yapmayı göze almıştır bu anne babalar.

Kimi ebeveynler olaya sadece maliyet odaklı yaklaşır. Ailenin eğitim için ayırdığı bir bütçe vardır ve kesinlikle aşılmamalıdır. Devlet okullarında aidatlara takılırlar. Okul aile birliklerini eğitimin önündeki engeller olarak görürler. Özel okullarda ise en yüksek standardı en düşük ücretlerle sağlamak için çabalarlar.

“ Okul gibi okul, aynı zamanda dersane ve etüt ihtiyacını da karşılayan okul ” merakı olan velileri de es geçmemek lazım. Bu gruptaki ebeveynler aslında okullara güvenmeyen velilerdir genellikle. Okulların ancak dersane tarzı bir eğitimle çocukları başarıya taşıyabileceğine inanırlar.

Bir eğitimci olarak kanaatim; yukarıda saydığım ve sayamadığım durumların dışında sorgulanması, okul seçiminde belirleyici olması gereken en önemli husus; okulun yönetim anlayışı ve kendine özgü bir eğitim modeli önerip önermediğidir. Çocukların;  yarının dünyasına nasıl hazırlanması gerektiği ile ilgili bir model, bir sistem önerisi olan okulların sayısı hiç de az değil.

Bu konuda bana danışan velilere; kesin karar vermeden önce, okulun yöneticileriyle eğitim anlayışı ve okulun vizyonu ile ilgili olarak bir sohbetin yapılmasını kati suretle öneririm. “Bir okulun niteliği okul müdürünün çapı kadardır.” Okulun vizyonunu okul müdürünün yaklaşımı belirler.

Özellikle özel okulları tercih eden velilerin bu konuya dikkat etmesi gerektiğine inanıyorum. Okul; yönettiği okulun vizyonunu birkaç cümle ile ifade etme becerisinden yoksun insanların yönettiği bir eğitim kurumu olmamalı. Geleceğe dair iddiası olan bireylerdir yöneticiler. Bugünü anlayamayan ve yorumlayamayan, geleceğin dünyasını hayal edemeyen birisinin yönettiği bir okulda, öğretmenlerin başarılı olmasını beklemek abesle iştigaldir.

En iyi okulun hangi okul olduğunu bizim beklentilerimizin belirlediğini unutmayalım lütfen.

 

Bu yazı toplam 15684 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.