1. YAZARLAR

  2. Ali Abbas Yılmaz

  3. Ölümler yaşanmadan yok mu bir çaresi?
Ali Abbas Yılmaz

Ali Abbas Yılmaz

Muhabir / Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ölümler yaşanmadan yok mu bir çaresi?

A+A-

Ne zaman ki bir ölüm yaşanır, dikkat kesiliriz. Konu ne çok önemli değil ama sonunda ölüm varsa hemen pür dikkat dinleriz. Ama sadece o an ya da en fazla bir iki günlüktür merakımız. Sonra eski tas eski hamam devam eder hayat…

Nereye kadar yeni bir ölüm olayı yaşanana kadar. Yani ölümden ölümedir merakımız. Oysa hiçbir canımız yok olmadan kılımız kımıldasa, duyarlılığımız harekete geçmemize yol açsa ama nafile. Yok, ille de ölecek birileri ve biz bir iki gün ah vah edip sonra ipin ucunu suya bırakıp yaşmaya devam edeceğiz.

‘Şırıngalı çikolata’dan çocuk ölümleri başladı ve hepimiz birden bire daha önce hiç de farkında olmadığımız bir konuya dikkat kesildik.

Ankara Keçiören’de 7 yaşındaki Mert Yağız Köksal’dan sonra Diyarbakır’da da Umut Bilgi 7 yaşında ‘Şırıngalı çikolata’ kurbanı oldu. 7 yaşında iki çocuğu hayattan koparan, annesini, babasını, yakınlarını acıya boğan ölüm haberleriyle ‘Şırıngalı Çikolata’ meselesi toplumun gündemine girdi.

Oysa iki çocuğumuz yaşayabilirdi. Eğer ilgililer, yetkililer vs. daha öncesinde doğru dürüst bir inceleme yapılabilmiş olsaydı, bir önlem alabilmiş olsalardı, ‘Şırıngalı Çikolata’ bugün 7 yaşındaki iki canımızı hayattan koparamayacaktı. Ama kimin umurunda!

Memlekette en ucuz şey insan hayatı olunca, sağlıktır, denetimdir, tehlikedir, önlemdir kimin umurunda? Termik santrallerin bacasına filtre taktıramayan bir zihniyetin umurunda mı 7 yaşındaki çocukların ölümü? ‘Şırıngalı çikolata’dan olmasa başka bir şeyden nasılsa takdiri ilahi geldiğinde bir şekilde ölüm yaşanacak rahatlığında bir kadercilik var bu toplumda.

Kaderciyiz, balık hafızalıyız ve her ne yaşanırsa yaşansın üç beş güne unutup gidiyoruz. Biz unutuyoruz da ciğeri yanan ana babalar unutmuyor, 7 yaşında kalan hayatları…

***

Ateş sadece düştüğü yeri yakıyor ve biz her zamanki gibi üç beş günlük ilginin ardından vurdumduymaz bir şekilde, aman ne olacak, boş ver gitsin modunda yaşamaya devam ediyoruz.

Yeter artık/Edi bese demeden, her ne konuda olursa olsun, ölüm olmadan, acılar yaşanmadan gerekli önlemleri insanımız için almasını bilemedikten sonra daha çok yaşayacağız bu acıları.

 

 

Bu yazı toplam 4766 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.