1. HABERLER

  2. TOPLUM-YAŞAM

  3. Onurlu olmanın bedeli yoksulluk
Onurlu olmanın bedeli yoksulluk

Onurlu olmanın bedeli yoksulluk

Devlet baskısının yoğun olarak yaşandığı 1990'lı yıllarda Çatak'ın Dolbast köyünde koruculuk dayatmasını kabul etmeyerek 7 çocuğuyla Van'a göçen Hatun Namış, çok yokluk çektiğini ancak onuruna sahip çıktığı için gururlu olduğunu söyledi.

A+A-

VAN Devletin bölgede yıllarca uyguladığı savaş politikası ve dayattığı koruculuk sistemini kabul etmeyerek yaşadıkları yerlerden göç etmek zorunda kalanlar, her şeye rağmen onurlarına sahip çıktıkları ve koruculuğu kabul ederek kardeşkanı dökmedikleri için gururlu. Van'ın Çatak (Şax) ilçesine bağlı Dolbast (Xumar) köyünde 1993 yılında devletin baskısı nedeniyle çareyi ailece göç etmekte bulan Nımaş ailesi de bu ailelerden sadece biri. Van merkeze taşınmak zorunda kaldıklarını söyleyerek, yaşadıkları zorlukları anlatan 6 çocuk annesi Hatun Nımaş (65), eşi ve çocuklarına koruculuğun dayatıldığını, 1993 yılında bir çocuğunun PKK saflarına katıldığını söyledi. Koruculuğu kabul ederek kendi çocuklarına karşı silah almanın akıl işi olmayacağını dile getiren Nımaş, göç etmekten başka çarelerinin olmadığını, 1988 yılında kayınının yaşamını yitirmesi ve eşinin de çocuklarını bırakıp gitmesiyle kayınının 2 çocuğu ve kendisinin 5 çocuğuyla Van merkeze göç ettiklerini anlattı. 

Onursuzluğa karşı verilen mücadele

Çocuğunun PKK saflarına katılmasıyla ailenin diğer fertlerinin devletin baskısına maruz kaldığını belirten Nımaş, "Çocuklarım ve eşim askerler tarafından sürekli alıkonuldu. Eşime ve çocuklarıma işkenceler yapıldı. Bunun yanında birde korucu olmamızı istediler" diye konuştu. Van'a geldiklerinde barınacak hiçbir yerlerinin olmadığını anlatan Nımaş, ellerinde ve avuçlarında olan tek imkanın köyden göç ederken satmış oldukları koyun sürülerinden elde ettikleri para olduğunu dile getirdi. İlk olarak Van'ın İstasyon Mahallesi'nde çadır açarak yaşama tutunmaya çalıştıklarını anlatan Nımaş, daha sonra kendilerine toprak bir ev yaptıklarını söyledi. Kürt halkının onuruna sahip çıkabilecek bir halk olduğunu dile getiren Nımaş, "Biz Van'a taşındığımızda çok zorluklar çektik. Ama hiçbir zaman nereden geldiğimizi unutmadık. Biz her şeye rağmen kendi onurumuzla yaşamasını bildik. Ve şimdi bugünlere kadar da onurumuzla yaşadık. Onursuz hiçbir şey yapmadığımız için gururluyuz. Koruculuğu kabul etmeyerek onurumuza sahip çıktık" dedi.

25 yıllık hasretlik!

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın devletlerarası komplo sonucu yakalanarak Türkiye'ye teslim edildiği günlerde Van'da açlık grevine girdiğini, bu yüzden gözaltına da alındığını belirten Nımaş, her şeye rağmen Kürt sorununun çözümü için barışı ve çözümü haykırmaya devam edeceklerini dile getirdi. Çocuğundan PKK saflarına katıldığından beri haber alamadığını anlatırken gözleri dolan Nımaş, "Çocuğumla gurur duyuyorum. Onların sayesinde başımız dik ve onurlu bir şekilde yaşıyoruz. Kanımızın son damlasına kadar onların yolunda olacağımıza söz veriyoruz. Ben artık barış olsun çözüm olsun diye Barış Anneleri içerisinde yer alıyorum" diyerek, çözümden yana olan isteklerini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.