Adil Kılıçaslan

Adil Kılıçaslan

Orkestra ve Maestro

Düşünceler duygular, toplumlar ve toplumların içindeki trajediler, zaferler, yenilgiler müzikledışa vurulmuştur.

Orkestra Şefi (Maestro) bestecilerin eserlerini seslendirip yorumlayan orkestrayı düzenleyip yönetebilecek yetenek ve bilgilere sahip müzik sanatçısıdır.

Her orkestra üyesinin önünde çalacağı eserin notaları var. Bu açıdan bakınca şef olmasa da onlar kendi kendilerine çalabilir diye düşünebilirsiniz. Ancak asıl iş provalar sırasında yürütülüyor. Özellikle de ekip çalışmasına uyum sağlayabilen orkestra şefi iyi bir yönetici de olabilmelidir. Kendine ait meziyetleri olmalıdır.

Orkestranın hangi hızda, hangi tonda çalacağı, hangi çalgının ne kadar yüksek tonda çalması gerektiği gibi tüm önemli konuları şef yönetiyor. Her şefin kendine has bir tarzı var.

Şef, hem iyi bir yönetici hem de iyi bir dinleyicidir. Orkestrayı yönetirken, aynı zamanda bir dinleyici kulağıyla orkestranın çaldığı melodiyi dinler ve onun hızını, tonunu yönetir.

Bu sebeple muhteşem bir müzik kulağına sahiptirler. Orkestra çalarken her çalgıyı ayrı ayrı duyup, bir hata varsa bunu fark edebilir.

İcra edilecek eserin yorumlanış tarzına karar verir, orkestrada yer alan her müzisyene gerekli gördüğüritimvenüanslarıdayatır.Şefler elindeki batonla orkestrayı yönetirken, müziğin coşkusunu da onun vücudunda okuyabilirsiniz. Ancak bazı şefler batonun şiddetini ayarlayamıyor.

Orkestra şefi, çeşitli mimik ve jestlerle çalınan esere kendi yorumunu katar; kimi unsurları öne çıkarırken kimilerini kontrol altında tutar, eski bir eseri yeniden yorumlar. Bazı ortak el hareketleri olmakla birlikte çoğu şefin kendi tarzı vardır.

Ünlü orkestra şefi ve besteci Pierre Boulez, “Kendi iradenizi kabul ettirmeniz gerekir; balyozla değil, kendi bakış açınız konusunda insanları ikna ederek tabii ki,” diyor.

Yazar Tom Service “ Orkestra coşkun ve tüm kapasitesini sergilemek isteyen bireylerden oluşur. Ama sahnedeki şef onlara kolektif bir odak sunmazsa başıbozuk hale gelirler,” diyor.

Ocak 1970 den beri Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın bir yönetmeliği var. Kimin nerede oturacağı, kaç saat çalışıp, kaç dakika mola verecekleri, provalarda gülüp gülmeyecekleri bile yönetmelikle belirlenmiş durumda.

BİR ORKESTRANIN ŞEFİ OLMAK, KONSERİN GİDİŞATINDAN DAHA BÜYÜK BİR SORUMLULUK YÜKLER.

Şehrazat’ın bestelediği, Yonca Evcimik’in yorumladığı “Kendine Gel” şarkısını yazıyorum.

Sözlerine dikkat et sen çizmeyi aşıyorsun,

Herkesin bir sabrı var bardağı taşırıyorsun,

Sor bir bilene yürümez bu iş böyle,
Aldıkça alttan ben sen geldin hep üstüme,
Ağzından çıkanı duysun kulağın düştük bu hallere,
Kendine gel sen kendine, kendine gel,
Haddini bil sen haddini, haddini bil,


MÜZİK ELEŞTİRMENLERİ BİR KONSERLE İLGİLİ NEFRETLERİNİ KUSUYORSA BUNDA EN BÜYÜK PAY ORKESTRA ŞEFİNİNDİR.

Saygılarımla,

Adil Kılıçaslan

Baş Denetçi

Bu yazı toplam 1655 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.