1. YAZARLAR

  2. İshak Karakaş

  3. Ortak vatan fikri
İshak Karakaş

İshak Karakaş

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ortak vatan fikri

A+A-

 

Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin bir Kürt yurttaşı olarak 30 senedir İstanbul'da yaşıyorum. Burası benim kentim. Bu kentte mutluyum. Mutlu olduğum zamanlar çok. Ama dertlendiğim de çok. Etnik aidiyetimin, çocukluk anılarımın, anamın ve en önemlisi de anadilimin beni bağladığı topraklardaki savaş bütün bu 30 yıl boyunca, bütün mutluluklarımı buruk yaşamama sebep oldu.

Öyle zamanlarda insan derdini dökecek bir dosta ihtiyaç duyuyor. Evet, İstanbul, Türkiye'nin en büyük kenti olmasının yanı sıra en büyük de Kürt kenti. Akrabalarım, Kürt arkadaşlarım, yoldaşlarım var bu kentte dertleşebileceğim ama insan bu çok etnisiteli kentte, istiyor ki doğduğu ve kendini bir yanıyla bağlı hissettiği topraklarda yaşanan acıyı bir Türk arkadaşıyla, komşusu ile de paylaşabilsin.

Bazı dönemler bu mümkün oluyor. Çözüm süreci böyle bir dönemdi. Hem savaş yılları boyunca birikmiş güvensizlikleri, öfkeleri, yani eteklerimizdeki bütün taşları dökmüş hem de ortak bir gelecek tasavvur etmeye başlamıştık sabah sporunda arkadaşlarla.

7 Haziran seçimleri öncesinde de bu böyleydi. Yine şakalaşmalar, iğnelemeler oluyordu ama ortak vatan fikri herkeste belirginleşiyordu artık.

Sonrasında savaş alevlendi. İnsanlar korktu. Ve yine sessizleşti. Genel konular yine konuşuluyor karşılaşmalardan, merhabalaşmalardan sonra. Ama birçok arkadaşım siyasete girmekten imtina ediyor. Ben de çekingenliklerini fark ettiğimden açmıyorum konuyu.

Oysa en çok da böyle zamanlarda ihtiyaç duyuluyor bir dostun seni anladığını görmeye, seninle dayanışma içinde olduğunu duymaya.

Burası benim kentim. Siyasetle içli dışlı olmayan biri beni anlamayabilir, savaşın Kürt kentlerinde ulaştığı seviyeyi pek bilmiyor olabilir, ama kentimin kaldırımlarında daha çok insanın savaşı protesto etmesini, barış talebini daha yüksek sesle haykırmasını talep etmem herhalde normal bir durumdur.

Bence Türkiye Solu ve demokrasi cephesi büyük bir sınavdan geçiyor.

Fazla iddialı olmak istemiyorum ama, yakın tarihin sol için en zor zamanlarında sol, sosyalist örgütler Batı'da nefes alabildilerse, bunda en çok pay Kürt Siyasal Hareketi'ndedir.

Tabii ki, Kürtler soldan bunun diyetini istemiyor. Sadece önce insani, sonra siyasi olarak daha güçlü bir dayanışma bekliyor.

Siyasi ayrımları bir kenara bırakıp Kürt sivillerin katledilmesini engelleme noktasında bir araya gelmeli muhalifler.

Sol, sosyalist hareketlerden bunu ben bir yurttaşınız ve yoldaşınız olarak bekliyorum. Meclis'e baktığımda ise, CHP'den fazla bir beklentim olmasa da en azından sivil ölümlerine karşı çıkmalarını ummak istiyorum. CHP'den gelecek böyle bir adım dışarıda bir şeyler yapmaya çalışan Barış Bloku'nun Meclis'te bir nüvesini oluşturabilir.

Kürt yurttaşlarınız bunu bekliyor.

Ortak vatan fikri böylesi dayanışmalarla kazanacak. 

Bu yazı toplam 924 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.