1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Osman Baydemir ve Leyla Zana Erbil'de
Osman Baydemir ve Leyla Zana Erbil'de

Osman Baydemir ve Leyla Zana Erbil'de

IKBY Başkanı Mesut Barzani ile görüşmek için Erbil'e gelen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, BDP temsilciliğini ziyaret etti.

A+A-

Baydemir: "Sayın Barzani'nin desteğiyle Erbil’de bir toplantı yapılması bekleniyor. Toplantıda ortak bir deklarasyonun yayınlanmasını istiyoruz. Suriyeli Kürt partiler, bu deklarasyona sadık kalarak Cenevre-2'ye katılacak"

Leyla Zana:

"Kürtlerin kendi aralarında çözemeyeceği hiç bir sorun yok. Kürtlerin diyaloğu geliştirmesi gerekiyor"

 

 

ERBİL - Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Irak Kürdistan’ı Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile görüşmek için Erbil'e geldiler.

Baydemir ve Zana, Barış ve Demokrasi Partisi'nin(BDP) Erbil'deki temsilciliğini ziyaret etti. Burada bir süre, BDP'li yetkililerle görüşen Baydemir ve Zana, çıkışta açıklamalarda bulundular.

 Cenevre-2 Konferansı için ortak delegasyon

Osman Baydemir, yaptığı konuşmada, "Sayın Mesut Barzani'nin desteği ile Erbil’de çok kısa bir zaman içerisinde bir toplantı yapılması bekleniyor. Toplantıdan çok ümitliyiz ve bir deklarasyonun yayınlanmasını istiyoruz. Yayınlanacak ortak deklarasyonun Rojava’daki(Suriye'nin Kuzeyi) tüm Kürt partilerinin görüş ve fikirlerini kapsayacak bir şekilde hazırlanması bekleniyor. Suriye'deki Kürt partileri, bu deklarasyona sadık kalarak Cenevre-2'ye katılacak" dedi. “Ümit ediyorum ki yayınlanacak deklarasyon Kürtlerin ittifakına zemin oluşturacak" diyen Baydemir, Kürt halkının, her şeyden önce birliğe ihtiyacı olduğunu ve bunun için ellerinde ne geliyorsa yapmaya çalıştıklarını ifade etti. Baydemir, bir gazetecinin, "Suriye’deki Kürt partilerin birlikte Cenevre-2 Konferansı'na katılıp katılmayacağı" sorunu üzerine, "Tüm ümitlerimiz bu yönde. Kürtler birbirlerine mecburdur" diye konuştu. Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana ise Kürtlerin tarihinde yaşanan olayları hatırlatarak, "Kürtlerin ders alması gereken birçok durum mevcuttur ve Kürtler ittifak yaptıkları sürece kazanmıştır ancak ittifak olmadığı zaman hep geride kalmışlardır" şeklinde konuştu.

Daha önce 21'inci yüzyılın Kürt’lerin yüzyılı olacağını dile getirdiğini hatırlatan Zana, "Yine söylüyorum, Kürtler’in barışı, Ortadoğu ve dünyada ezilen tüm halklara emsal olacaktır" ifadesini kullandı. Zana, Kürtlerin kendi aralarında çözemeyeceği hiçbir sorunun olmadığını belirterek, "Kürtler, artık ne 1992’leri ne de 1996 yıllarını tekrar yaşayacak bir halk değil. Kürtlerin kendi aralarındaki diyaloğu geliştirmesi gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Leyla Zana söz konusu ittifakın sadece Kürt partileri arasında değil, tüm Kürt basın kuruluşları arasında olması gerektiğini savundu. Zana, PYD Başkanı Salih Müslim'in Erbil'e gelip gelmeyeceğine dair soruya ilişkin, "Ümitlerimiz bu yöndedir. Burası Salih Müslim’in de evidir. Neden gelmesin" cevabını verdi. Erbil'de Mesut Barzani başkanlığında düzenlenmesi beklenen toplantıya Baydemir ve Zana'nın yanı sıra Suriye'deki diğer Kürt parti temsilcilerinin de katılacağı ifade edildi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.