1. YAZARLAR

  2. Sercan Gölcü

  3. Özel sektörde soğuk kış dönemi
Sercan Gölcü

Sercan Gölcü

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Özel sektörde soğuk kış dönemi

A+A-

Şuanki sürece bakıldığında reel sektör dediğimiz özel sektörde kış dönemi hırçın ve sıkıntılı bir süreç beklemektedir.

Örneğin; Ağustos döneminde ödemeler dengesi dediğimiz cari denge 2.6 milyar dolar fazla verdi

 Son 1 yılda ise 5 milyar dolar fazla verdik. Yani Türkiye’nin ticari işlemler, turizm ve hizmetlerden 5 milyar dolar net para kazandığını ifade etmektedir. Türkiye tarihinde bu pek nadir ve başarı olarak kabul edilebilir. Şöyle başarıdır diyebiliriz; 1.5 yıl önce 50 milyar dolar cari açık verilmekteydi. Dışarıya döviz ediyorduk. Eğer bu Suriye paradoksuna böyle bir cari açıkla yakalasaydık şuanda döviz piyasası hatta ekonomimiz allak bullak olurdu.

Cari fazla üretmişiz ve neden döviz ödemelerimizi döviz kazancımız geçti bunun tek nedeni ihracatımız son dönemlerde azaldı. Son 12 yılda ihracatımız %5 sadece artmış...

Eğer cari fazla başarısını milli ve reel üretimle yakalasaydı ihracat miktarları tonajları artsaydı ozaman ihracat gelirlerimiz artmış olacaktı.

Daralmak yerine sanayide istihdam artardı bunlar maalesef istenilen düzeyde değil..

Cari fazlası elde etmemizin nedenleri ayrıca turizmin katkısı ve en önemlisi ithalatın daralması (%17-%18)

Artık üretici hammadde almıyor, ara madde, yatırım malı almamaktadır. Üretici, perakendeci, sanayici daha fazla büyümeyi, işini büyütmeyi hatta üretim yapmayı planlamıyor.

Bu kadar üretim yapılmakta ve nerden geliyor bu değirmenin suyu? Cevabı çok kolay.. Maalesef elindeki stokları eritiyor ve tüketiyor. Sonra da konkordato, çeklerin karşılıksız hale gelmesi, konkordato ve sonra işyeri kapatma durumları.

Yapılan zamlar da maliyet enflasyonunu oluşturmakta bu da özel sektörün belini kırmaktadır.

 

Bu durumların paralelinde geleceğe güven sorunu da mevcut.. Yarın hangi kanun ve kurallarla yönetileceğimizi bilemiyoruz. Çünkü her an kurallar değişmektedir. Bu sebeple yatırım yapmak zorlaşmaktadır .

 

Sonuç olarak, çok dikkatli bir şekilde herkes bu süreci takip etmeli, değerlendirmeli ve umarım derin bir nefes alıp yolumuza mücadelemize devam etmeliyiz.

Saygılarımla

 

Bu yazı toplam 5075 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.