Özkılıç'tan pirim açıklaması: İş dünyasına büyük moral olacak

Özkılıç'tan pirim açıklaması: İş dünyasına büyük moral olacak

Merkezi Diyarbakır’da bulunan DOGUNSİFED’in Başkanı Aziz Özkılıç, Resmi gazetede yayınlanan asgari ücrete uygulanan 6 puanlık ilave prim desteğinin 2021 yılı sonuna kadar uzatılmasının “İş dünyası için moral büyük bir olacağı” açıklamasında bulundu.

TİGRİS HABER - Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (DOGUNSİFED) Başkanı Aziz Özkılıç, 31 Ocak 2020’de sona eren işverenlere yüzde 6’lık teşvik indirimi uygulamasının yeni bir düzenleme ile 31 Ocak 2021 yılana kadar uzatılmasının iş dünyasını sevindirdiğini söyledi. İşverenler olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bu yönde talepleri olduğunu hatırlatan Başkan Özkılıç, “Talebimizin Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından olumlu karşılık göreceğine olan inancımız tamdı. Çünkü Cumhurbaşkanımız bu güne kadar talep edilen hiçbir desteğe hayır demediği gibi, sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi düşük olan illerde üretim ve istihdamı artıracak bu talebi de olumlu karşılayacağına adımız gibi emindik” şeklinde konuştu.

Diyarbakır, 6 puanlık teşvik uygulanan iller arasında bulunuyor

Sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi düşük olan illerde üretim ve istihdamı artırmak amacıyla, 6 puana kadar ilave prim indiriminden yararlandırma, sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksini dikkate almak suretiyle ilave puan uygulaması 31 Ocak 2021 yılına kadar uzatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı karar resmi gazetede yayınlandı. Buna göre, 51 il ve 2 ilçede uygulanan ilave 6 puanlık sigorta primi teşvikinin süresi 24 Şubat 2021 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan kararla 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatıldı. Diyarbakır, 6 puanlık teşvik uygulanan iller arasında bulunuyor.

İşçinin işverene maliyeti 707 TL artmıştı

2013’te başlayan ve 31 Ocak 2021 yılı sonuna kadar uzatılan işverenlere yüzde 6’lık sigorta teşvik indirimi uygulamasının uzatılmasıyla ilgili konuşan Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (DOGUNSİFED) Başkanı Aziz Özkılıç, 6486 sayılı kanun ile Sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi düşük 51 il ve ilçelerinde uygulanan 6 Puanlık Sigorta Primi’nin işveren hissesi desteğinin hazine tarafından karşılandığı hatırlatmasında bulundu. Başkan Özkılıç, “2020 yılında asgari ücretin yüzde 15,03 oranında zamlanmasıyla bir işçinin işverene maliyeti 430 TL artmıştı. 2021 yılında ise asgari ücretin yüzde 21,56 oranında zamlanmasıyla bir işçinin işverene maliyeti 707,50 TL artmıştır. Asgari ücretli bir çalışan için işverenin maaş dâhil yaptığı toplam ödeme 3 bin 989 TL olmuştur” dedi.

İş dünyasına büyük moral olacak

SGK prim desteğinin yeni bir düzenleme ile devam ettirilmesinin iş dünyası için çok önemli olduğuna vurgu yapan Özkılıç, bu gelişmenin ülke genelinde özellikle bölge iş insanları için büyük moral olacağını belirterek, “Sigorta prim teşvik desteği bitmesi ile ülke ve özellikle Diyarbakır ekonomisinde meydana gelen gelişmelere bakıldığında, 31 Aralık 2020 tarihinde sona eren ilave 6 puanlık sigorta primi teşvikine ve hatta yeni teşvik uygulamalarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu gösteriyordu. İlk olarak, ilave 6 puanlık sigorta prim teşvik süresinin 2021 yılının sonuna kadar uzatılması ilimizde üretim ve istihdam artışı için büyük önem arz ediyordu. Süre uzatımı ile birlikte işveren açısından, çalıştırılan sigortalı kişi başı maliyetinde 213 TL’lik indirim sağlanacağından, istihdam alanında yaşanacak olumsuzlukların önüne geçilecektir, iş dünyası, işveren içinde büyük bir moral olacaktır. Reel sektör, desteklerin arttığı, risklerin de en aza indiği ortamda sahip olduğu tüm enerjisini üretime, ticarete ve ihracata yönlendirerek ekonomimizin daha da güçlenmesi için var gücüyle çalışacaktır” dedi.

“Talebimizin olumlu karşılanacağından emindik”

İşverenler olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bu yönde talepleri olduğunu hatırlatan Başkan Özkılıç, “Sosyal devlet anlayışı gereği üretim ve istihdamı arttırmak amacıyla verilen sigorta pirim desteği işvereni ayakta tutmak için çok önemli. Hükümetimize bu önemli olan desteği hayata geçirmesi nedeniyle teşekkür ediyorum. SGK prim desteğinin 2021 yılı sonuna kadar uzatılması talebimizdi. Talebimizin Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından karşılık göreceğine olan inancımız tamdı. Çünkü Cumhurbaşkanımız bu güne kadar talep edilen hiçbir desteğe hayır demediği gibi, sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi düşük olan illerde üretim ve istihdamı artıracak bu talebi de olumlu karşılayacağına adımız gibi emindik” dedi.

Başkan Özkılıç, bu önemli karar için başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na da teşekkür etti. (Haber Merkezi)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.