1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Prof. Dr. Kaboğlu:Ayırım yapılmamalı
Prof. Dr. Kaboğlu:Ayırım yapılmamalı

Prof. Dr. Kaboğlu:Ayırım yapılmamalı

‘Uzun tutukluluk hak ihlali’ ise ayrım olmaması gerektiğini söyleyen Prof. Kaboğlu eşitlik ilkesi gereği uzun süre tutuklu kalan herkese aynı gerekçeli kararın uygulanması gerektiğini kaydetti…

A+A-

ANKARA - Anayasa Mahkemesi'nin CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'a ilişkin gerekçeli kararını değerlendiren Anayasa Hukuku uzmanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, "Uzun tutukluluk süresi sadece seçilenlerle sınırlı tutulmamalıdır. Uzun tutukluluk süresi hak ihlali ise, bunda seçilmiş ya da normal vatandaş ayrımı yapılmamalıdır" dedi. Avukat Ercan Kanar ise, tutuklu BDP'li milletvekilleri için mahkemelerin gerekçeli kararı beklemelerine gerek olmadığını belirterek, "eşitlik ilkesi" gereğince sadece seçilmişlerin değil, uzun süre tutuklu kalan herkes için kararın uygulanması gerektiğinin altını çizdi. 

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay hakkında verdiği kararın gerekçesi dün açıklandı. AYM'nin gerekçeli kararında, Balbay'ın milletvekili seçilmiş olmasına rağmen, devam eden tutukluluk halinin "seçilme hakkına bir müdahale" olduğu belirtildi. "Başvurucu, milletvekili seçildikten sonra tahliye edilmediğinden Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yemin edememiş ve milletvekilliği görevini fiilen yerine getirememiştir. Bu görevin yerine getirilmesine engel olan tutukluluk halinin milletvekili olarak siyasi faaliyet ve temsil hakkını engellemesi nedeniyle seçilme hakkına bir müdahale teşkil ettiği açıktır'' denilen kararda, seçilme ve temsil hakkının ihlal edildiğine vurgu yapıldı. Kararda, "Başvurucunun seçilme ve temsil hakkıyla yargılamanın tutuklu olarak sürdürülmesindeki kamu yararı arasında makul bir dengenin gözetilmediği, dolayısıyla Anayasa'nın 19. maddesinin 7. fıkrasının ihlal edildiğine karar verilmiştir" diye belirtildi. 

'Seçilmiş ya da normal vatandaş ayrımı yapılmamalı' 

AYM'nin Balbay hakkında "seçilme ve temsil hakkı" ile "uzun tutukluluk" süresine ilişkin verdiği kararı değerlendiren Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, AYM'nin kararının daha geniş yorumlanması gerektiğine işaret etti. Kaboğlu, "AYM'nin kararına eleştirel bakmak gerekiyor. Tutukluluk süresi sadece seçilenlerle sınırlı tutulmamalıdır. Uzun tutukluluk süresi hak ihlali ise, bunda seçilmiş ya da normal vatandaş ayrımı yapılmamalıdır" dedi. 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.