Psikolog Dr. Ömer Ekincı Sorularınızı Yanıtlıyor

SORU: R.A Kadın, 27 Yaşında, Lise Mezunu, Evli,Çalışmıyor.Sayın hocam benim 4 yaşında bir oğlum 2 yaşında da bir kızım var.Oğlum son zamanlarda cinsiyetiyle ve cinsellikle ilgili sorular sormakta.Bu tür sorulara cevap vermekte zorluk çekiyorum.Nasıl davranacağım konusunda yardımınızı bekliyorum.

CEVAP: Öncelikle anne olarak paniğe kapılmamalı çocuğun sorduğu sorulara doğru cevaplar vermelisiniz.Çocuklar 3-4 yaşlarında vücutlarını tanımaya başlamaktadırlar.Çocuk üç yaşından sonra kız-erkek ayrımını fark eder ve cinsellik ile ilgili sorular sormaya başlar. Bu doğal bir gelişimdir.Çocuğunuza cevap verirken ayrıntılı, uzun, çocuğun kavrayamayacağı kadar karmaşık olmamalıdır. Sadece çocuğun sorduğu kadarı anlatılmalıdır. Çünkü çocuk her yaşta farklı sorular sorarak meraklarını giderecektir. Sizin soruları cevaplarken aşırı heyecanlanmanız, yüzünüzün kızarması ve de çocuğu bu soruları sorduğu için ayıplamanız, susturmanız cinsel eğitim açısından sakıncalı bir durum yaratır. Üç yaşındaki çocuklar artık kızların ve erkeklerin cinsel organlarındaki farklılıkları anlarlar. Bu farklılıkların nedenlerini ya annelerine sorarlar ya da kafalarında fikirler geliştirirler. Kızların da erkekler gibi penisleri olduğunu onların yaptıkları bir suç sonucu kesildiğini düşünebilirler.Çocuklar bu yaşlarda birbirlerinin vücutlarını merak ederler. Açıp bakmak isterler. Anneler böyle bir sahne ile karşılaştıklarında kızıp çocuğu azarlamamalı merak ettiğin şeyleri bana sorabilirsin demelidirler.Anneler çocuklarına kızların ve erkeklerin vücut yapılarının doğuştan böyle olduğunu söyleyebilirler.Örneğin çocuklar kendisinin nasıl meydana geldiğini sorar. Çocuğa bebeklerin annelerinin karnında oluştuğunu ve büyüdüğünü söylemek kanımca en doğrusudur.

SORU: S.M.A 33 Yaşında.Erkek.Çalışıyor. Merhaba hocam 2 yıllık evliyim.Cinsel ilişki sırasında erken boşalma sorunum var.Doktora gittim ilaç kullandım ama sorunum devam ediyor.Eşim de bu durumdan çok rahatsız.Kendimi çok çaresiz hissediyorum.Ne yapmamı önerirsiniz?

CEVAP: kişinin istediği ya da planladığından önce boşalması olarak tanımladığımız erken boşalma/denetimsiz boşalma kimi uzmanlar bu durum için 2 dakika 3 dakika gibi sürelerden söz ederler.Genel olarak  boşalma süresi olarak 7-8 dakikanın altındaysa denetimsiz boşalmadan söz edebiliriz. Sıkıntı, gerginlik, stres gibi nedenler, erken boşalmanın ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir. Erken boşalan erkeklerin bazılarının öykülerinde çoğunlukla hızla ve suçlulukla yapılan mastürbasyon öyküsü vardır.Kişinin bedeni üzerinde kontrolü sağlayamaması temel açıklamalardan biridir.Bu durumu yaşayan erkekler hayatların diğer alanlarında da örneğin hızlı yemek yeme,hızlı araba kullanma,her şeyi bir an önce yapma eğilimini görmekteyiz. Yetiştiriliş tarzı cinsellikle ilgili suçluluk duyguları, kadınlara öfke gibi çoğu geçmişe dayalı faktörler erken boşalma nedenleri arasında sayabiliriz. Her cinsel sorunda olduğu gibi erken boşalmada da eşle olan genel ilişki, cinsel ilişkiyi etkiler.Eşlerin bir birine destek olması iletişimi koparmaması tedavi sürecinde yapılması gereken en önemli etkenlerden biridir.Erken boşalma kolay tedavi edilen bir durumdur.Bir cinsel terapiste gitmeniz ve bu terapi seanslarını aksatmadığınız takdirde 5-6 hafta içerisinde bu sorunu rahatlıkla atlatabilirsiniz.

 

 

Bu yazı toplam 30562 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.