1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3.  “Randevular 3 günü geçmez”
 “Randevular 3 günü geçmez”

 “Randevular 3 günü geçmez”

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden sintigrafi açıklaması geldi.

A+A-

Ali Abbas Yılmaz / Özel

Tigris Haber- Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Nükleer Tıp Uzmanı Halil Kömek, “40 günlük randevu” iddiasında bulunan hastaya üç iş günü içinde randevu verildiğini anacak hastanın randevusuna gelmediğini belirtti.

Nükleer Tıp uzmanı Kömek, “İddia edilen olayın gelişimi şöyledir: Geçtiğimiz perşembe günü lenf sintigrafisiyle ilgili bir hastanın olduğu idareden bildirildi. Her şeyden önce baştan belirtmek isterim ki, bizim öyle iddia edildiği gibi bir ay 40 gün şeklinde bir randevu sistemimiz yoktur. Bizde randevular iki üç günlük süreler dahilinde verilmektedir.  Zaten hasta bize intikal ettiğinde bizim randevu sistemimiz hakkında gerekli bilgilendirme yapıldı ve kendisine Salı günü için randevu verildi. Ancak hastamız Salı günkü randevusuna gelmedi” ifadelerini kullandı.

Hizmet alımı veren firma yetkilisi ise sadece sintigrafi hizmeti verdiklerini belirterek, “Emar hizmetinin hizmet alımı farklı bir firmadadır. Röntgen cihazının işletmesi de tamamen hastaneye aittir ve cihazlarda hastaneye aittir. Firmamız tarafından sadece sintigrafi hizmeti verilmektedir” diye konuştu.

sintigrafi-k.jpg

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Nükleer Tıp Bölümü Klinik Şefi Halil Kömek ve hizmet alım hizmeti veren firma yetkilisinin açıklaması, söz konusu haberde bir hasta tarafından dillendirilen “40 günlük randevu” iddiasının doğru olmadığını ortaya çıkardı.

“Hastalara ‘sintigrafi’ eziyeti” başlığıyla gazetemizde yayınlanan haberde ismini belirtmek istemeyen bir hastanın iddiaları şöyleydi: “Rahatsızlığım nedeniyle geçtiğimiz hafta hastaneye gittim. Muayene olduktan sonra doktor sintigrafi çekimi için ilgili birime yönlendirdi. Ancak bana 40 gün sonrasına gün verdiler. Durumu İl Sağlık ve Başhekimlik yetkililerine iletince süreyi bir haftaya düşürdüler. Ama ben bu uygulamayı kabul etmedim.”

‘Hastanın kendisi randevusuna gelmedi’

 Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Nükleer Tıp Bölümü Klinik Şefi Halil Kömek, “40 gün randevu” iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirterek, “İddia edilen olayın gelişimi şöyledir: Geçtiğimiz perşembe günü lenf sintigrafisiyle ilgili bir hastanın olduğu idareden bildirildi. Her şeyden önce baştan belirtmek isterim ki, bizim öyle iddia edildiği gibi bir ay 40 gün şeklinde bir randevu sistemimiz yoktur. Bizde randevular iki üç günlük süreler dahilinde verilmektedir.  Zaten hasta bize intikal ettiğinde bizim randevu sistemimiz hakkında gerekli bilgilendirme yapıldı ve kendisine Salı günü için randevu verildi. Ancak hastamız Salı günkü randevusuna gelmedi. Randevudan bir gün önce tüm hastalarımızı olduğu gibi bahsi geçen hastamızı da aradık. Çünkü hastanın randevuya geleceği ya da gelemeyeceği hususunda kliniğimizin önceden bilgisinin olması gerekiyor. Örneğin Salı günü 40 hastaya randevu verilmiş anacak bu hastaların kaçı randevusuna gelecek bunun önceden bilinmesi gerek. Zira randevuya gelecek hasta sayısına göre radyoaktif madde bağlanıyor. Bir gün önceden hastanın yararına olacak şekilde randevu teyidi için aradığımız hasta arkadaşlarımızın telefonlarını birkaç kez meşgule atıyor ve ertesi gün de randevusuna gelmiyor. Yani, meselenin 40 gün iki ay gibi bir randevu verilmesi ile uzaktan yakından bir alakası yok. Perşembe günü randevu almaya gelen hastaya Salı günü için randevu verilmiş. Hasta Salı günkü planlanan randevusuna kendisi gelmemiştir” diye konuştu.

‘Randevu süremiz ortalama üç gündür’

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi kurulduğundan bu yana Nükleer Tıp uzmanı olarak görev yaptığını ifade eden Kömek, ihtiyaç halinde 24 saat hizmet verebileceklerini söyledi. Kömek, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Kliniğimiz Nükleer Tıp açısından tiroidi hastalar dışında, yani mecburi koşulların dışında çekimler için uzun süre randevu beklemek gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Mesela radyo terapiden sonra hastaların zorunlu olarak üç ay beklemesi gerekir. Yine, ameliyattan sonra hastaların 6 hafta beklemesi gerekir. Yani, hastalardan kaynaklı böylesine özel durumlar dışında randevularımızda üç iş günü dışında bir bekleme söz konusu değil. Pazartesi sintigrafi çekimi için gelen hastalarımıza çarşamba günü için randevu verdik. Zaten kalite yönetmeliğine göre de randevu süremiz ortalama üç gündür. Zaten hâlihazırda cihazlarımız akşam saat 7’de kapanıyor. İhtiyaç halinde sabaha kadar da çalışabilecek durumdayız ki, hizmet alım anlaşmasına göre sabaha kadar hizmet verebiliriz. Hata olduğu müddetçe sabaha kadar çalışabiliriz ama böyle bir hasta yoğunluğu yok. Hâlihazırda ortalama üç gün içerisinde sintigrafi çekimi yapıyoruz ve iki gün içinde de raporları veriyoruz. Ama iddia edildiği gibi 40 günlük bir randevu sistemimiz kesinlikle yoktur ki, bahsi geçen hastaya da verilen randevu perşembeden salıya, yani üç iş günü içinde verilmiştir. Ama hastanın kendisi randevusuna gelmedi.”

‘Nükleer Tıp alanında ülkenin büyük üniversiteleriyle yarışıyoruz’

Nükleer Tıp alanında yüksek donamıma sahip olduklarının altını çizen Kömek, şunları söyledi: “Nükleer Tıp kliniğimizin donanım olarak en ufak bir eksiği yoktur. Kliniğimiz tıbbı cihaz bakımından, yapılan işlerin niteliği bakımından ülkenin büyük üniversiteleriyle (Cerrahpaşa, Hacettepe) yarışan bir kliniktir. Şuanda iyot tedavisi açısından hem Elazığ hem Yüzüncü yıl Üniversitesi bütün hastalarını bize yönlendirmektedir. Yani, o bölgenin hastalarına da biz bakıyoruz. Van’dan Malatya’ya bütün hastalara biz bakıyoruz.”

‘Firmamız tarafından sadece sintigrafi hizmeti verilmektedir’

Hizmet alımı veren firma yetkilisi ise Röntgen ve Emar hizmetlerinin firmalarıyla herhangi bir ilişkisinin olmadığını ifade etti. Firma yetkilisi, şöyle konuştu: “Haberde hastanın röntgen ve emar (MR) çekimlerinin işletmesinin de firmamızla ilişkilendirmesi gibi bir izlenim doğrulmuş. Emar hizmetinin hizmet alımı farklı bir firmadadır. Röntgen cihazının işletmesi de tamamen hastaneye aittir ve cihazlarda hastaneye aittir. Firmamız tarafından sadece sintigrafi hizmeti verilmektedir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.