1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. “Reel sektörün temelinde tarım var”
“Reel sektörün temelinde tarım var”

“Reel sektörün temelinde tarım var”

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, "Ekonomik hayatın, ticaretin temelinde tarım vardır. Bütün ülkeler, istisnasız, tarımdan çıkan artı değeri kullanarak zenginleşmiştir" dedi.

A+A-

 

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımın reel sektörün temelini oluşturduğunu, ekonomik hayatın,  ticaretin temelinde tarımın bulunduğunu belirtti.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, tarımın toplumda hak ettiği değeri almadığını, halkın tarımın sorunlarına yeterince ilgi göstermediğini savundu.

Tarımın, enerjiyle hatta enerjinin de önünde stratejik sektörlerin başında geldiğini vurgulayan Bayraktar, dünyada gıda güvencesinden daha önemli bir şey olamayacağını kaydetti.

Bayraktar, 7,6 milyar olan dünya nüfusunun gıda ihtiyacının sürekli arttığını, beslenme eğilimlerinin değiştiğini, yapılan bilimsel çalışmalara göre 2050’de 9,8 milyara ulaşacak dünya nüfusunu beslemek için şimdikinden yüzde 60 daha fazla gıda üretmek gerekeceğine dikkati çekerek, bunların tarımın önemini daha fazla artacağını gösterdiğini bildirdi.

Tarımın reel sektör kapsamında görülmediğine işaret eden Bayraktar,  şunları kaydetti: “Reel sektörün temelinde tarım var. İmalat sanayi içinde yer alan gıdanın yanı sıra tekstil, içecek, tütün birinci derecede tarım sektörüyle bağlantılı. Milli gelire 52,3 milyar dolar katkı sağlayan tarım, 90 milyar dolara yaklaşan bitkisel, hayvan ve hayvansal ürün üretimiyle, 16-17 milyar dolarlık gıda ve tarım ihracatına imkan tanımasıyla sağladığı 5,5 milyar dolarlık dış ticaret fazlasıyla çoğunlukla 5 milyonun altına inmeyen yaz aylarında sanayiden fazla olan istihdamıyla, işsizliği 2 puan düşürmesiyle çok daha fazla kıymeti hak ediyor. Tarıma dayalı sanayiler de dahil edildiğinde istihdam sayısı 8 milyonu aşıyor. Bugün hala kırsalda 20 milyon kişinin geçim kaynağı tarım ise tarımın sorunları göz ardı edilmemeli, el üstünde tutulmalıdır. Bu ülkede 80 milyon nüfus, 5 milyonu aşkın sığınmacı ve yabancı, 40 milyona yakın turisti doyuran tarım, gerçek reel sektördür."

Gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) rakamlarına göre, tarımın yurtiçi hasıladan yüzde 6,1 pay aldığını ifade eden Bayraktar, tarım sektörünün,  sanayinin hammaddesini sağladığını kaydetti.

Bayraktar, Türkiye’de hane halkının bütçesinin yüzde 21,77’sini gıda ve  alkolsüz içeceklere, yüzde 5,87’sini alkollü içecekler ve tütüne, yüzde 7,33’ünü  giyim ve ayakkabıya, yüzde 8,05’ini lokanta ve otellere ayırdığını vurgulayarak,  bu sektörlerin temelinde tarımın olduğunu belirtti.

Sanayiciye sağlanan desteğin tarımdan esirgenmemesini isteyen Bayraktar, "Zor şartlarda üretim yapan, istihdam sağlayan, ihracat yapılmasına neden olan Türk çiftçisi, üvey evlat muamelesi görmemelidir." ifadelerini kullandı.

İthal ham maddeye ihtiyaç duymadan üretim ve ihracat yapmak için sanayicilerin de tarımı ve çiftçiyi desteklemesi gerektiğine dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti: “Net ihracatçı olmak için stratejik bir sektör olan tarıma,  sanayiciler tarafından daha fazla yatırım yapılmalı. Böylece tarım ürünlerine  katma değer katılacak, hem çiftçimiz hem sanayici hem de ülkemiz kazanacaktır.  Artık belli oldu ki dünyada savaşlar gıda ve sudan çıkacak. Bunu gören gelişmiş ülkeler, az gelişmiş ülkelerin topraklarına göz dikti. Toprak satın alıp,  kiralayıp bu savaştan galip çıkmanın hesabını yapıyorlar. Kendi arazilerine de gözü gibi bakıyorlar. Bu gerçeği görelim, çiftçimize, tarım sektörüne değer verelim. Tarım sektörünü şaha kaldıralım. Sadece ülkemizi doyurmakla yetinmeyelim, bölgemizin de gıda ambarı olalım. Sanayiye verilen ilgi ve değeri,  çiftçimize de gösterelim."  (Kaynak: Milliyet)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.