1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Rojavalı kadın aktivistler deneyim paylaşımı için geldi
Rojavalı kadın aktivistler deneyim paylaşımı için geldi

Rojavalı kadın aktivistler deneyim paylaşımı için geldi

Diyarbakır'daki kadın örgütlerinin daveti üzerine Rojava'dan gelen Çocuk Haklarını Koruma Kurulu ve Sara Kadın Kurumu üyeleri özerk yönetimlerin 30 yıllık bir birikimin sonucu olduğunu belirtti.

A+A-

DİYARBAKIR - Rojava'da faaliyet yürüten Çocuk Haklarını Koruma Kurulu ve Kadına Yönelik Şiddete Karşı Sara Kadın Kurumu üyesi kadınlar, kadın örgütlerinin daveti üzerine deneyim paylaşımı için Diyarbakır'da. Mardin'e bağlı Şenyurt (Dilbêsîyê) Sınır Kapısı'nda 5 gün bekletilen 12 kadın aktivist, dün Diyarbakır'a ancak gelebildi. Bir hafta boyunca kadınlarla deneyimlerini paylaşacak olan kadınlar, birçok konuda öncü oldukları devrimi anlatacak. Rojavalı kadınlar  çalışmalarını anlattı. Qamişlo'da bulunan Sara Kadın Kurumu üyesi Muna Abdulselam, 7 aydır kurulmuş bir örgüt olan Sara'nın Kürt, Arap, Süryani kadınları tarafından yönetildiğini söyledi. Abdulselam, "Rojava'da yaşanan bir savaş var. Bu savaştan en çok etkilenenler kadınlardır. Bu kurumu kurmamızdaki temel amaç savaş ortamında kadına yönelik şiddet olaylarını milimize etmektir. Bütün kadınlar üzerindeki şiddet eylemlerine karşı kurulmuş bir kurumdur" dedi. 


'Tecrübeleri paylaşacağız' 

Deneyim paylaşımı ve tecrübelerden faydalanmak istediklerini kaydeden Abdulselam, "Eskiden de kadınların toplum içersinde örgütlülüğü, hak arayışı vardı. Fakat bu yaşanan savaş durumu kadınları daha güçlü bir hale getirdi. Bizler kadın kurumu olarak Diyarbakır'daki kadın kurumları ile iletişime geçmek istedik. Buradaki sivil kurumlar bizimkilerden daha köklü. Her ne kadar devlet baskısı altında olsalar bile buna rağmen daha fazla çalışma yürütüyorlar. Bizdeki kadın kurumları daha yeni. Buraya gelip kadın kurumlarının tecrübelerinden istifade etmek istedik. Çalışmalarını nasıl yürüttüklerini nasıl tanzim ettiklerini görmek için geldik" dedi. 

'Devrim sürecinde kadınlar kendi kimliği ve rengiyle ortaya çıktı'

Rojava'da kadınların öncülük ettiği devrimin 30 yıllık mücadelenin ürünü olduğunu kaydeden Sara Kadın Kurumu üyesi Nura Xelil ise "Rojava'da ki kadınlar kendi ayakları üzerinde duruyorlar. Devrim sürecinde kadınlar kendi kimliği ve rengiyle ortaya çıktı. Kadın mücadelesi için verilen emeğe sahip çıktılar. Kurumlarımızı kurarken birçok sorunla karşı karşıya kaldık. Hem aile, hem toplum hem de mevcut sistemin görüşü şuydu; 'Bu kadınlar toplum içerisinde birşey yapamazlar.' Fakat bu algıyı değiştirerek kadınların rolünü göstermiş olduk. Yüzde 75 kadınlar bu mücadelenin içerisinde ve aynı zamanda savaşta yer alıyorlar" diye ifade etti. 

'Savaşta en çok çocukların psikolojisi etkileniyor'
Nisan ayından itibaren çocuklara ilişkin bir çalışma başlatan Çocuk Hakları Koruma Kurulu aktivisti Fener Melle İbrahim'de çocukların savaşta etkilenmemesi için mücadele ettiklerini söyledi. Melle İbrahim, "Sivil kurumlar olarak bu çalışmalarımızı yürütüyoruz. Şu an savaşın içersindeyiz. Olağanüstü bir yaşam var. Bu durumdan en çok çocukların psikolojisi etkileniyor. Dolayısı ile bu savaştan zararlı çıkanlar çocuklar oluyor. Bu durumdan dolayı eğitim alamıyorlar. Dışarıdan da çocukları iyi eğitemezsiniz. Dolayısı ile böyle bir kurum açtık ve çocukların eğitimini sürdürmekteyiz. 100 çocuğa eğitim veriyoruz" diye anlattı. 

 (DİHA) 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.