1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Rojavalı kadınlar yerel yönetimlerde önde!
Rojavalı kadınlar yerel yönetimlerde önde!

Rojavalı kadınlar yerel yönetimlerde önde!

Devrimin ardından kadınların ön plana çıktığı ve belediyelerin de eş başkanlık sistemiyle yönetildiği Rojava'da Qamişlo Belediyesi Kadın Birimi Sorumlusu Helepce Xelîl açıklamalarda bulundu.

A+A-

SERKAN KURT / ERDOĞAN ALTAN

Rojava'da başlayan devrim süreciyle birlikte yaşamın her alanında devrimin inşa süreci, "demokratik özerklik" çerçevesinde yaşam buluyor. Bu inşa sürecinin yürütücülüğünü ise, kadınlar üstlendi. Rojava'da birçok kurumda eş başkanlık sistemi hayata geçirilirken, kentlerde yeniden yapılandırma çalışmaları tüm hızıyla sürdürülüyor. Deneyimlerinden faydalanmak amacıyla Diyarbakır'a gelerek BDP'li belediyelerle temaslarda bulunan Rojava heyetinin içinde yer alan Qamişlo Belediyesi Kadın Birimi Sorumlusu Helepce Xelîl, Rojava'daki yerel yönetimlere ilişkin DİHA'ya değerlendirmelerde bulundu. 

Rojava kadınları olarak eskiden çok ağır şartlarda yaşam mücadelesi verdiklerini, çok zorluk ve acılar çektiklerini ifade ederek, "Tabi Rojava devrimi ile beraber kadınların kendilerine bir özgüveni geldi ve kurumları oluşturma çabası içine girildi. Şimdi kadınlara bağlı çok sayıda kurum var. Yine diğer kurumlarda da kadınlar yer alıyor. Belediyelerde olsun hatta şu anda belediyelerde eş başkanlık olarak yer alıyorlar. Diğer yandan Kürt dili üzerinde kurulan kurumlarda kadınlar yer alıyor. Sadece kadın yer alsın da sembolik olsun anlamında değil, gerçekten görev aldıkları alanda çok başarılıdırlar. Bununla birlikte çok iyi gelişmeler yaşanmaya başlandı. Diğer yandan devrim öncesi ve sonrasında yine mücadele arkadaşlarıyla omuz omuza savaştı ve büyük bir savaş verdi. Bu onunla birlikte tüm yönüyle iyi işler başardığını söyleyebiliriz" dedi. 

'Qamişlo belediyesinin yüzde 60'ı kadın'

Xelîl, Rojava Geçici Yönetimi için kurulan mecliste de kadınların önemli bir rol aldığını ifade etti. Kadınlar bu yönetimde yer almak için mücadelelerini daha da yükseltiğini dile getiren Xelîl, "Her ne kadar Rojava'da yeni bir hareket olsak da buna rağmen çok iyi şeyler de geliştiğini söyleyebiliriz. Örneğin belediye yönetiminin yüzde 60'ını kadınlar oluşturuyor. Bu da herkes için çok şaşırtıcı geliyor, çünkü Baas rejimi yönetimindeki bütün kurumlarda bir ya da iki kadın yer alabiliyordu. Özellikle karar mekanizmada kadın hiç yoktu. Ama yerel yönetimde eş başkanlık kurulmuş bu da oradaki kadınlar için iyi bir gelişmedir. Örneğin işinin halledilmesi için belediyeye gelen insanlarla kadınların ilgilenmesi onları çok şaşırtıyor. Çünkü hayatında böyle bir durumu görmüş değiller. Önce şaşırıyorlar geri dönenler de oldu. Ama en sonunda yine kadınlar bu işi yaptıkları için mecburen geri gelmek zorunda kalıyorlar. Ama en sonunda yine alışılmış ve bu duruma çok seviniyorlar. Bu kadınlar için çok iyi bir gelişme; çünkü kadınlar hiçbir yer de söz sahibi değillerdi ve her defasında hakları gasp edilmiş, ezilmiş ve şiddet görmüşlerdi" diye konuştu.

'YPG oluşumuyla büyük bir devrim başladı'

Tüm bu değişiklikler nedeniyle Rojava devrimine aynı zamanda "kadın devrimi" de dendiğini dile getiren Xelîl, çünkü kadınların önceleri rejimin, sonrasında da çetelerin baskı ve zulümlerine karşı cesaret göstererek halkla birlikte büyük bir mücadele verdiğini vurguladı. Devrimden önce kadınların insan olarak dahi görülmediğini , 'bunlar hiç bir şey yapamaz', 'bunlar kadındır ne yapabilirler ki' diyerek hafife alındıklarını belirten Xelîl, ama Yekitiya Parastina Jinan'ın (YPJ) oluşumuyla büyük bir devrim ve büyük bir savaş verilmeye başlandığını kaydetti. Xelîl, bu savaşımla birlikte de çok şeyin değişmeye, ilerlemeye başlandığını ifade etti.

Kadınlar için koruma evi açıldı

Xelîl, kadınlar için Kadınları Koruma Evi açtıklarını da sözlerine ekleyerek, şöyle devam etti: "Kadınları Koruma Evi'ni açtık. Şiddet gören kadınlar, tecavüze uğrayan, çeşitli şiddete maruz kalan kadınları bu evde koruyoruz. İmkanlarımız çok kısıtlı, ama iş yapmak isteyen kadınlara, ekonomik durumu kötü olanlar -doğrusu savaştan dolayı hiç kimsenin durumu iyi değil- için pazar açıyoruz. Yine diğer bir projemiz olarak elbise yapım ve satışı yapılan yer açtık. Yine son dönemlerde kadınların yaptıkları tatlıları satarak geçimini sağlayabilecekleri bir yer açtık. Bu durumda rejim ve çeteler tarafından çok ezilen kadınlar, bu durumu görünce kendini söz sahibi, karar sahibi, pazar'da, çalışmalarda, savaş ve savaşçı konumunda görünce kendilerine güvenleri geldi ve şu anda her yerde kadınlar yer alıyor."

'Kuzey Kürdistan'dan beklentimiz…'

Şu an biraz zorluklar çektiklerini, ancak yine de direndiklerini ifade eden Xelîl, "YPG ve YPJ arkadaşlarımız birçok yeri kurtarmasıyla halkta büyük bir moral oldu. Birçok şehidimiz var. Onların sayesinde de bir o kadar da bu halkın kazanımları var. Kuzey Kürdistan halkına yönelik beklentilerimiz var. En temel beklentimiz, dört tarafımız ambargo altında, kapılar kapalı, yapılan yardımlar bile kapılardan geçilmiyor. Burnumuzun dibinde çeteciler silahlanıp, sınırdan rahat rahat gidip gelebiliyorlar. Biz onları engelleyemiyoruz, bunlara bir 'dur' denilmesi gerekiyor. En büyük beklentimiz Kuzey Kurdistan'daki halkımızdan bu yöndedir. Onların yanından rahat rahat gelip kendi kardeşleri olan Rojava'dakileri katlediliyorlar. Buna izin verilmemesi gerekiyor" dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.