SABIR…

Diyarbakır sessiz sedasız misafirini karşıladı,rüzgar gibi geldi geçti diyemesem de, basın-medya hatta misafirin kendisi bu gelişi çok fazla önemsemese de, ufukta görünen değişimin ayak seslerini duymak mümkündü. Misafirin önemsemediğini de nerden çıkardın diye sorduğunuzu duyar gibiyim, şunu derim ben de.Papa’nın İstanbul ziyareti hem dünya hem de ülke bağlamında CHP’nin Diyarbakır ziyaretinden çok daha önemli görülmüş,ulusal-uluslar arası basın-medya tümüyle buna odaklanmıştı.CHP’nin ziyareti güzel ve önemliydi ancak yine bir strateji hatası yapılmış Papa’nın ziyaretine denk getirilmişti.

CHP’nin Diyarbakır’da beklentisi elbette en azından bir milletvekili  çıkarmak diye düşündüm. Mümkün mü, teoride elbette mümkün, pratikte hiç de kolay değil, hatta dostlarım kızmasın biraz imkansız gibi. Son seçimlerde %2-3 ler de olan oy oranını %10-15’ lere çıkarmak çok hızlı bir değişimi işaret eder ki,sağlıklı olmaz.Tam da bu esnada Mevlana’nın dörtlüğü aklıma geldi:

Ay, geceye yavaş olma konusunda ders verir;

Sıkıntının yavaş yavaş aşılacağını işaret eder ve şöyle der:

‘Ey ham, aceleci kişi !

Dama dayanan merdivenden basamak basamak çıkılır’ 

 

Yani; CHP % 2-3’lerde olan oyunu ilk seçimde %100 artırıp oranı % 5-6’lara çıkarırsa başarıyı yakalayabileceğini, sonraki seçimlerde ise bir milletvekili rüyasının ancak gerçekleşebileceğini  bilmeli, tabi bence. Beklentileri yüksek tutup gerçekleşmeyince rakipleri tarafından yine başarısızlık olarak, mağlubiyet argümanı olarak kullanılacağını hesaplamalı.

 

Başarıya kilit dersek, bu kilidin diğer kilitlerden farkı; anahtarının birden fazla bileşeninin olması. Elbette çok çalışmak olmazsa olmazlardan, çok çalışılmalı. Değişim; sözde değil özde olmalı ki bunun inandırıcılığına hiç kimse  toz konduramamalı. Ve Sabır; Mevlana’nın işaret ettiği derviş sabrına  sahip olunmalı ki, aceleci- telaşla yapıldığında yanındaki arkadaşlarının yandaşlarının kendisine sırt çevirebileceği riskinin olduğunu unutmamalı. Leziz, yenilebilir yemek isteniyorsa  sindire sindire yavaş yavaş pişmeli aş. Nacizane fikirlerimi sundum, belki de haddimi aşarak, ama benim düşüncem bu.           

 

Bu yazı toplam 979 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.