Sarhoşluğu sevmedik… en az biz içiyormuşuz

Sarhoşluğu sevmedik… en az biz içiyormuşuz
Sağlık Bakanlığının yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de alkollü içeceği en çok Batı Marmara bölgesi tüketirken; en az tüketim Güneydoğu Anadolu Bölgesinde oldu…

 

Sağlık Bakanlığının çalışmasına göre erkeklerin yüzde 23'ü, kadınların ise yüzde 4'ü alkol kullanıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın çalışmasına göre erkeklerin yüzde 23'ü, kadınların ise yüzde 4'ü alkol kullanıyor.

En yüksek alkol kullanımı yüzde 20 ile Batı Marmara  Bölgesi'nde, Ege ve İstanbul ise sırasıyla yüzde 18,8 ve yüzde 17,6'lık oranlarla ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından 81 ilde yapılan, 20 bin 500 aile hekimine bağlı 15 yaş üzeri 18 bin 477 kişi incelendiği Türkiye Kronik Hastalıklar ve Risk Faktörleri Sıklığı Çalışmasına göre Türkiye'de alkol tüketimi dünya ortalamasından daha az ancak risk oluşturacak boyutta alkol kullananların sayısı da az değil.

Çalışmaya katılanların yüzde 87'si hiç alkol kullanmadığını belirtirken, geriye kalanların yüzde 8'i "ayda bir ya da daha az", yüzde 3'ü "ayda 2-4 kez", yüzde 2'si ise "daha sık" alkol aldığını dile getirmiş.

Araştırmaya göre erkeklerin yüzde 23'ü, kadınların ise yüzde 4'ü alkol kullanıyor.

 

En yüksek oran Batı Marmara'da

En yüksek alkol kullanımı yüzde 20 ile Batı Marmara Bölgesi'nde. Ege ve İstanbul ise sırasıyla yüzde 18,8 ve yüzde 17,6'lık oranlarla ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor.

En düşük alkol tüketimi ise sırasıyla Güneydoğu Anadolu  (yüzde 4,7),Ortadoğu Anadolu (yüzde 5,5) ve Orta Anadolu'da (yüzde 6,8).

Riskli miktar olan günde 5 ve üzerinde tüketim ise Orta Anadolu'da yüzde 13, Batı Karadeniz'de yüzde 11, Güneydoğu Anadolu'da ise yüzde 10 oranında.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.